Справа № 2а-2191\09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«14» серпня 2009 року Ленінський районний суд м. Луганська у складі:
Головуючого - судді Луганського В.І.
при секретарі - Бірюкової О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ВСЕ ДЛЯ ШИТТЯ» до Управління нерухомим майном Луганської міської ради, про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому зазначив, що 22 вересня 2006 року між ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ВСЕ ДЛЯ ШИТТЯ» та Луганською міською радою було укладено договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського округу Троїцьким С. Є. 22.09.06 p., який пройшов державну реєстрацію 23 жовтня 2006 р. (далі - Договір), про що у книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Ленінського району м. Луганська, вчинено запис № 040640200245.
Відповідно до Договору Луганська міська рада передала позивачу в платне користування земельну ділянку площею 0, 0257 га під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт), яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Шелкового (біля будинку № 1 -«в»), терміном до 19.12.2050 року. Мета використання земельної ділянки - благоустрій (пункт 1 Договору). Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови (пункт 16).
Пункт 29.2 Договору покладає на позивача обов’язок сплачувати орендну плату, яка щороку перераховується. Обчислення розміру орендної плати згідно з пунктом 29.1 Договору здійснюється на підставі довідок про дані орендної плати на відповідний рік, які видаються відповідачем.
У кінці січня 2009 р. позивач отримав від відповідача дані для розрахунку орендної плати на 2009р. від 27.01.09 року № 2343. З вказаними даними позивач не згодний, вважає їх необгрунтованими та просить їх змінити, посилаючись на те, що в даному випадку повинний бути застосований коефіцієнт 0, 1, передбачений для земель, які за функцією використання відносяться до категорії «Інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити, надав відповідні пояснення.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив у позові відмовити за необгрунтованістю. Правомірність застосування коефіцієнту, встановленого для земель комерційного використання, Управління нерухомим майном Луганської міської ради мотивувало тим, що відповідно до довідки Головного управління статистики у Луганській області від 16.04.98 року ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ВСЕ ДЛЯ ШИТТЯ» здійснює види діяльності за КВЕД, які передбачають комерційну діяльність, а саме:
- роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах без переваги продовольчого асортименту;
- оптова торгівля текстильними товарами;
- виробництво верхнього одягу;
- посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту.
Виходячи із вказаних вище, даних, на думку відповідача, застосування до позивача коефіцієнту 2, 5, передбаченого для земель комерційного використання є обгрунтованим.
Крім того, представник відповідача не погодився із обраною позивачем категорією земель за функцією використання - «Інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту».
Вислухавши представників сторін, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково зважуючи на наступне.
Закон України „Про оренду землі" встановлює, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Стаття 1 Закону України „Про благоустрій населених пунктів" від 06 вересня 2005р. № 2807-IV визначає благоустрій як комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Відповідно до статті 21 цього Закону елементами благоустрою є:
• - покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;
• - зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об’єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;
• - засоби та обладнання зовнішнього освітлення;
• - інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.
Стаття 21 Закону України „Про оренду землі" визначає, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір і форма внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Стаття 13 Закону України „Про плату за землю" закріплює, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої ділянки.
Пункт 29.1 Договору встановлює, що дані для розрахунку розміру орендної плати надає відповідач.
Формування розміру орендної плати земельної ділянки робиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету міністрів України від 23 березня 1995р. № 213 (зі змінами та доповненнями) та Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 № 18/15/21/11 (далі - Порядок).
Відповідно до розділу III Методики та п. 3.3 Порядку нормативна грошова оцінка земель населених пунктів визначається за формулою: В х Нп
Цн = -------- х Кф х Км,
Нк
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки;
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр;
Нп - норма прибутку (6 %);
Нк - норма капіталізації (3 %);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки;
Км - коефіцієнт, який характеризує місцерозташування земельної ділянки.
При чому згідно до п. 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), враховує відносну
прибутковість видів економічної діяльності.
Згідно до таблиці 1.1. додатка № 1 Порядку коефіцієнт у розмірі 2, 5 застосовується лише до земельних ділянок, на яких здійснюється комерційна діяльність. Земельна ж ділянка, надана позивачу на підставі Договору, використовується ним лише для благоустрою території, жодної підприємницької діяльності там не ведеться, будь-яких споруд немає. У зв’язку з чим є незаконним застосування до названої земельної ділянки коефіцієнту 2, 5.
Оскільки такої категорії використання земельної ділянки як „Благоустрій" в таблиці 1.1. додатку № 1 Порядку немає, до названої земельної ділянки має бути застосовані найбільш підходящі дані з вказаної таблиці.
Як вбачається із умов пункту 3. Договору оренди від 22.09.06 року, земельна ділянка вільна від забудови та некапітальних споруд, на земельній ділянці присутні зелені насадження, тож, відповідно в даному випадку вказана земельна ділянка відноситься за функцією використання «Інші землі» до складу якої віднесено землі зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування), коефіцієнт якої дорівнює - 0, 5.
В свою чергу, обгрунтування відповідачем правомірності застосування коефіцієнту 2, 5, передбаченого для земель комерційного використання, даними Головного управління статистки у Луганській області проведено без урахування абзацу З розділу З «ТЕРМІНИ, ВИЗНАЧЕННЯ ТА ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ КВЕД» КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДІВ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (NACE, Rev. 1.1 -2002) ДК 009:2005 Національного класифікатору України, прийнятого наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 року № 375, у якому, зокрема, зазначено: «... класифікація видів економічної діяльності є статистичним інструментом для впорядкування економічної інформації. В той же час, класифікація є механізмом спільної мови, що має використання у багатьох інших, не статистичних сферах: соціальне та податкове регулювання, система тарифів, торгові угоди тощо. Важливо, щоб користувачі в інших сферах були свідомі відносно того, що для використання в інших цілях класифікація може бути не завжди адаптованою повною мірою. Отже, класифікація може не відповідати всім можливим потребам. У зв’язку з цим можуть виникати спори стосовно юридичного використання коду КВЕД. Слід мати на увазі, що наданий органами державної статистики код виду діяльності не створює само по собі прав чи обов’язків для підприємств та організацій, не тягне жодних правових наслідків як такий. Код виду діяльності не обов’язково є достатнім критерієм для виконання умов, передбачених нормативними актами. При застосуванні нормативних актів чи контрактів, код виду діяльності є припущенням, а не доказом».
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 19, 158-167 КАС України, ст. 28 Закону України " Про плату за землю", -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ВСЕ ДЛЯ ШИТТЯ» до Управління нерухомим майном Луганської міської ради про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління нерухомим майном Луганської міської ради по видачі ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ВСЕ ДЛЯ ШИТТЯ» даних для розрахунку орендної плати на 2009 рік № 2343 від 27.01.09.
Зобов’язати Управління нерухомим майном Луганської міської ради змінити функціональний коефіцієнт використання землі з 2, 5 на 0, 5 для земельної ділянки загальною площею 0, 0257 га, наданої Луганською міською радою Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ВСЕ ДЛЯ ШИТТЯ» за адресою: м. Луганськ, вул. Шелкового (біля будинку № 1 - «в») відповідно до договору, державна реєстрація проведена 23.10.06 р. № 040640200245.
Зобов’язати Управління нерухомим майном Луганської міської ради перерахувати нормативну оцінку вищевказаної земельної ділянки з врахуванням нового функціонального коефіцієнту - 0, 5, скасувати дані № 2343 від 27.01.09, та видати ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ВСЕ ДЛЯ ШИТТЯ» нові дані для розрахунку орендної плати на 2009 р. з врахуванням нового функціонального коефіцієнту - 0, 5.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.