Судове рішення #12226230

Справа № 2-а-2185/2010р.

   

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

02 листопада  2010 року   Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Куца В.І., при секретарі Кібкало І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області про зобов»язання до проведення перерахунку  і виплати державної та додаткової пенсій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом і свої  вимоги обґрунтовує тим, що є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії та інвалідом 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно з ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, у відношенні яких встановлений зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності 6-ти мінімальних пенсій за віком. Згідно з ст.50 цього Закону громадянам, які відносяться до першої категорії призначається додаткова  пенсія за шкоду в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком для інвалідів 3-ої групи. Згідно з ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» у випадку збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, призначеної згідно з ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, нанесену здоров’ю. У зв’язку з тим, що розмір фактично виплаченої пенсії є нижчим позивач звернувся з відповідною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області, але отримав відмову. Зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок чорнобильської катастрофи», внесені з 01 січня 2008 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» не можуть прийматися до уваги, оскільки 22 травня 2008 року Рішенням Конституційного Суду України №10-рп розділ 2 п.28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» визнані неконституційними.

Позивач просить суд ухвалити рішення, яким зобов»язати відповідача провести перерахунк та виплату державної пенсії як інваліду 3 групи  щодо захворювання,  яким встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6  мінімальних пенсій за віком згідно до ч.4 ст. 54, з урахуванням  вимог ч.3 ст. 67 Закону України « Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи»; та додаткової пенсії, як інваліду 3 групи за шкоду, заподіяну здоров»ю, в розмірі 50%  мінімальної пенсії за віком, згідно до ст.50, з урахуванням вимог  ч.3 ст. 67 Закону України  « Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи» починаючи з 19.04.2010 року.

В судовому засіданні позивач та його  представник позовні вимоги підтримав з зазначених підстав.

В судове засідання представник відповідача не прибув, хоч про час судового розгляду справи відповідач був належним чином повідомлений.В письмовому запереченні позовне визнав повністю і просив і просив провести судовий розгляд справи без участі його представника. В запереченні зазначив, що позивач отримує пенсію, призначену відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», який є спеціальним законом, на умовах та в межах якого призначаються пенсії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно  ст.54 цього Закону встановлено, що розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по ІІІ групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком. Частиною 5 цієї ж статті передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України.  Згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Згідно з внесеними змінами передбачено, що особам, віднесеним до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія інвалідам 3 групи 1 категорії  у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Змінено частину 3 і частину 4 ст.54 вказаного Закону, де передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 3 групі інвалідності – 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із Законом України «Про Державний бюджет України» і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. З 22 травня 2008 року ці зміни до Закону втратили чинність у зв’язку з прийняттям рішення Конституційного Суду України. Згідно з ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Суд, заслухавши пояснення позивача,  представника позивача, дослідивши  матеріали справи, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області як отримувач пенсії по інвалідності 3 групи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Місячний розмір пенсійних виплат з 19.04.2010 року становить 1316 грн.25 коп.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової, або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника та в інших випадках, передбачених законом.           Основні положення щодо реалізацїі  конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, соціального захисту потерпілого населення, визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

     Згідно з ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч.1 ст.50 цього Закону особам, віднесеним до категорії І, які є інвалідами ІІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50  процентів мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком встановлено ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове  державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.03 відповідно до якого за наявності достатнього страхового стажу  мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Проте відповідно до ч.3 тієї ж статті мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною першою, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Тобто мінімальний розмір пенсії, визначений абзацом  першим частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо розрахунку пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуватись не може.

В зв»язку з тим, що пенсія позивачу призначена не за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а за іншим спеціальним законом, а саме – за Законом України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  вимоги  позивача про те, що базова мінімальна пенсія  за віком при нарахуванні пенсії на підставі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинна визначатися згідно із Законом України «Про загальнообов»язкове  державне пенсійне страхування» та про Державний бюджет України на відповідний рік суперечить законодавству.

     Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до ст.ст.50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно з внесеними змінами  до ст. 50 Закону № 2001 передбачено, що особам, віднесеним до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірах: інвалідам 3 групи у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили  працездатність. Також було змінено частину третю і четверту ст. 54 вищевказаного Закону  де передбачено, що у всіх випадках  розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими: по 3 групі інвалідності – 180 %  прожиткового мінімуму  для осіб, які втратили працездатність.

У внесених змінах  до статей 50,54 цього Закону також передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із Законом України « Про державний бюджет України» і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.      

З 22 травня 2008 року ці зміни до Закону втратили чинність у зв’язку з прийняттям рішення Конституційного Суду України.

Кабінетом  Міністрів України була прийнята  постанова від 28.05.2008 р. № 530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».Частинами 4,6 цієї постанови  чітко зафіксовані  розміри  зазначеній категорії громадян  як щомісячних додаткових пенсій ( для 3 групи – 15% прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність), так і мінімальний розмір пенсій, встановлених для осіб, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи ( по3 групі – не менше 870,00 грн.). У зв»язку із збільшенням прожиткового мінімуму  для осіб, які втратили працездатність, була прийнята постанова  Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 р. № 654 « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян». Частиною 1 цієї постанови встановлено, що пенсії повинні досягати таких розмірів: для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою ліквідаторів наслідків аварії у 1986 р. - 980 гривень.

   Згідно з ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.  За рахунок інших джерел фінансування додаткова пенсія не здійснюється, отже для стягнення з коштів  Пенсійного фонду України відсутні правові підстави.

Виходячи з  наведеного, розрахунок пенсії позивача проведений  у відповідності з існуючими на даний час нормами чинного законодавства і станом на 01.10.2010 року їх розмір складає 1373,70 грн. Пенсія призначена і виплачується згідно з нормами чинного законодавства, підстав для проведення перерахунку пенсії згідно зазначених позовних вимог немає.

  Враховуючи викладене, суд вважає необхідним відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог по  зобов»язанню до проведення перерахунку та виплати державної пенсії як інваліду 3 групи  щодо захворювання,  яким встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6  мінімальних пенсій за віком згідно до ч.4 ст. 54, з урахуванням  вимог ч.3 ст. 67 Закону України « Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи»; та додаткової пенсії, як інваліду 3 групи за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 50%  мінімальної пенсії за віком, згідно до ст.50, з урахуванням вимог  ч.3 ст. 67 Закону України  « Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи» починаючи з 19.04.2010 року за його необґрунтованістю

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст..ст.50, 54, 63,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,  ст. ст. 10, 11, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову до управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області про зобов»язання до проведення перерахунку та виплати державної пенсії як інваліду 3 групи  щодо захворювання,  яким встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6  мінімальних пенсій за віком згідно до ч.4 ст. 574, з урахуванням  вимог ч.3 ст. 67 Закону України « Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи»; та додаткової пенсії, як інваліду 3 групи за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 50%  мінімальної пенсії за віком, згідно до ст.50, з урахуванням вимог  ч.3 ст. 67 Закону України  « Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи» починаючи з 19.04.2010 року за його необґрунтованістю.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський районний суд протягом 10-и днів з дня  отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.

Суддя  

З оригіналом згідно

Суддя                                                 В.І. Куц

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація