Справа № 2а-5523/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2010 року м.Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого – судді Гришковець А.Л.,
розглянувши в скороченому провадженні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА про зобов”язання провести нарахування у відповідності до Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулась суду і просить зобов’язати відповідача управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести нарахування пенсії у відповідності із ст. 54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як інваліду І-ї групи, щодо якої встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою виходячи із 10-ти кратного розміру мінімальної пенсії за віком за період з 01.04.2010 року по 31.09.2010 року та виплачувати її, та нарахування додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, які мають першу групу інвалідності у розмірі 100% від мінімальної пенсії за віком, за період з 01.04.2010 року по 31.09.2010 року та виплатити її.
Зобов”язати відповідача управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі здійснити їй перерахунок пенсії як інваліду І-ї групи, щодо якої встановлено зв”язок з чорнобильською катастрофою, виходячи із 10-ти кратного розміру мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, починаючи з 01.09.2010 року та виплачувати її щомісяця вподальшому та здійснити нарахування додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, які мають першу групу інвалідності у розмірі 100% від мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.09.2010 року та виплачувати її щомісяця вподальшому.
Зобов”язати відповідача управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА провести нарахування щорічної одноразової грошової допомоги у відповідності із ст. 48 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі 5-и мінімальних заробітних плат за 2010 рік та виплатити її.
Зобов”язати відповідача управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА провести нарахування допомоги на чисте харчування у відповідності із ст. 37 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як особі, проживаючій в зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі 40% від мінімальної заробітної плати за період з 01.04.2010 року по 30.09.2010 року на себе та дитину та виплатити її, мотивуючи тим, що має право на отримання пенсії та виплат відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але при зверненні до відповідача у перерахунку пенсії та доплат їй було відмовлено, що призвело до порушення її прав.
Представники відповідачів заперечень проти позову не надсилали.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, їй встановлено І групу інвалідності в зв’язку аварією на ЧАЕС, про що свідчать копії посвідчення серії А №НОМЕР_1 та довідки МСЕК серії ЖИА №076399 від 26.05.2008 року.
З довідок управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі №3811/02 від 01.10.2010 року вбачається, що позивач одержує пенсію відповідно до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ст.37, 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач має право на відповідні доплати, які отримувала згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах, а зокрема ст.39 – в сумі 10,5 грн., за ст.48 – в сумі 120 грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати :
- ст.37 Закону – громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства – 40 процентів від мінімальної заробітної плати;
- ст.48 Закону – щорічна допомога на оздоровлення інвалідам І та ІІ групи виплачується в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Зазначеною вище постановою №836 усупереч Закону №796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :
- для доплати громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства – 210 тис.крб. ( 2,1 грн. за гр.реф.);
- щорічна допомога на оздоровлення інвалідам І та ІІ групи – 12000 тис.крб. (120 грн. за гр.реф.).
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, с.Гошів Овруцького району відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Позивач має неповнолітню доньку Карину, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка також є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить копія посвідчення серії Д № 023256 від 10.12.2007 року.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах: інвалідам І групи-100% процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам ІІ групи-75 процентів; інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу-50 процентів.
Статтею 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1. Частиною 3 даної статті визначено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Згідно ж частини 4 цієї статті пенсія по інвалідності третьої групи в усіх випадках не повинна бути нижчою шести мінімальних пенсій за віком. Частиною 5 даної статті встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Такий Порядок затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року №523.
Згідно з положеннями ч.2 ст.9 КАС України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, основою нарахування позивачу державної пенсії та щомісячно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, має бути мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Отже, особам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до категорії 1, інвалідам І групи повинна призначатись та виплачуватись пенсія в таких розмірах: державна пенсія в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком, а тому основний розмір пенсії позивача та додаткову пенсію необхідно перерахувати.
Із змісту ст.54 Закону вбачається, що державна пенсія за даною статтею Закону нараховується по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, за відповідною заявою.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3,ч.2 ст.6,8,22,23,ч.1 ст.24 Конституції України, набуте в сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов’язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.
Згідно ст.16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов’язком держави. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені, при прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об’єму існуючих прав та свобод (ст.22 Конституції України).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.2,4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, розпорядниками коштів за ст.ст.37, 48 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, отже кошти за вказаною статтею підлягають перерахунку та виплаті саме управлінням праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України №936 від 20.09.2005 року вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 №987, видатки, пов’язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Суд розглядає справи про порушення прав, свобод чи інтересів осіб, а тому вимога про зобов’язання відповідача виплачувати пенсію з розрахунку шести мінімальних пенсій за віком щомісячно є передчасною і задоволенню не підлягає, оскільки законодавством не передбачено можливості оскарження дій, що не відбулися в часі.
Думка позивача, що нарахування та виплата пенсії в подальшому буде здійснюватися з порушенням вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є лише припущенням, а встановити наперед чи будуть порушені права особи неможливо у зв’язку із можливою зміною законодавства (внесенням змін в норми Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , зупиненням дії вказаної норми, виключенням норм та інше), вчиненням дій відповідачем відповідно до Закону.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, тому вимога про зобов’язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію є безпідставною, оскільки прав позивача ще не порушено.
Від сплати судового збору сторони звільнено згідно Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” та рішення тридцять першої сесії Овруцької міської ради V скликання №13 від 11.02.2010 року.
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,183-2,267 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності із ст. 54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як інваліду І-ї групи, щодо якої встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою виходячи із 10-ти кратного розміру мінімальної пенсії за віком за період з 01.04.2010 року по 31.09.2010 року, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, які мають першу групу інвалідності у розмірі 100% від мінімальної пенсії за віком, за період з 01.04.2010 року по 31.09.2010 року та виплатити їх.
Зобов”язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА провести ОСОБА_1 донарахування та виплату щорічної одноразової грошової допомоги у відповідності із ст. 48 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат за 2010 рік.
Зобов”язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА провести ОСОБА_1 та її неповнолітній донці Карині, донарахування та виплату допомоги на чисте харчування у відповідності із ст. 37 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як особі, проживаючій в зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі 40% від мінімальної заробітної плати за період з 01.04.2010 року по 30.09.2010 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА та управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА виконати постанову негайно.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду до Київського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Київського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА та управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА подати звіт про виконання судового рішення на протязі 1 місяця з дня набрання законної сили постановою суду.
Суддя: