Справа №2а-2264
2010 року
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2010 року м. Василівка
Василівський районний суд Запорізької області в складі: головуючого – судді Нікандрової С.О., при секретарі Олійник М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області, у якому зазначила, що в лютому 2010 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком у зв’язку з тим, що вона продовжує працювати після призначення пенсії. Згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням не менше ніж двадцяти чотирьох місяців страхового стажу (попереднього перерахунку) пенсії. Згідно з ч.1 ст.40 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» по бажанню пенсіонера перерахунок пенсії може здійснюватися із заробітної плати за період страхового стажу з врахуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої стягнуті страхові внески і які враховуються для нарахування пенсії за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії. Проте відповідач провів перерахунок пенсії виходячи з показника середньої заробітної плати працівників в середньому по Україні за 2007 рік. Враховуючи викладене, позивач просить визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Василівському районі Запорізької області щодо перерахунку пенсії, зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати на одного штатного працівника по економіки України в цілому за 2009 рік, враховуючи середній заробіток по даним Держкомстат України в сумі 1909,99 грн. з застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 3,13981, з врахуванням стажу за січень 2010 року, зобов’язати відповідача виплатити позивачу суму недорахованого розміру пенсії з 15.02.2010 року.
В ході розгляду справи позивач надала уточнення до позовної заяви, у якій просила визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», визнати нечинним pроблений 15.02.2010 року перерахунок пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,41грн.) та зобов’язати відповідача скасувати його, зобов’язати відповідача зробити перерахунок пенсії позивача з лютого 2010 року відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати на одного штатного працівника економіки України за 2009 рік, яким по даним Держкомстат України становить 1905,82 грн., з виключенням періоду за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії 51 місяця (з 01.03.2005р. по 01.06.2009 року), з включенням в перерахунок страхового стажу та заробітної плати за січень 2010 року, зобов’язати відповідача виплатити позивачу суму недорахованого розміру пенсії з лютого 2010 року та здійснювати виплату пенсії в подальшому згідно нового перерахунку. В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав письмові заперечення на позов.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 02.09.2006 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії позивач продовжує працювати і має більше ніж 24 місяці страхового стажу.
15.02.2010 року позивач звернулася із заявою до Управління про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітку. За цією заявою Управлінням з 01.02.2010 року позивачу проведено перерахунок пенсії зі зміною стажу та заробітку, при перерахунку пенсії був використаний показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.).
На звернення позивача, своїм листом від 04.10.2010 року Управління пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області повідомило, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунок пенсії у 2010 році відповідно до п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008р. проводиться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» /в редакції, що діяла до набрання сили Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI від 28.12.2007 року/, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно зі ст. 40 цього ж Закону /в редакції, що діяла до набрання сили Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI від 28.12.2007 року/ заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи. У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» /у редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. №107-VI/, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 зміни до ч.1 ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в редакції підпункту "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. №107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, на даний час безпосередньо у ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не зазначено, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Проте, це випливає із самого змісту частини четвертої статті 42 Закону. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж статті 40 Закону.
Відповідно до п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки положення постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який має вищу юридичну силу, то вони не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, визначена відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008р. №4-4 «Про затвердження Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії становить за 2009 рік - 1650,43 грн.
За таких обставин, встановлення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн., суд вважає невірним. Тобто, при перерахунку розміру пенсії позивача, відповідач повинен був виходити із показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої були сплачені страхові внески за 2009 рік – 1650,43 грн.
Суд вважає, що дії Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, є протиправними, оскільки не відповідають вищевказаним вимогам закону, тому приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови і перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зобов’язання відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії відповідно до вимог статті 40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік (1650,43 грн.), та, згідно абз.3 ч.1 ст.40 Закону, з виключенням з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії 51 місяця з 01.03.2005 року по 01.06.2009 року.
Згідно наданого відповідачем розпорядження від 06.10.2010 року перерахунок пенсії позивачу проведений з включенням в перерахунок страхового стажу та заробітної плати за січень 2010 року, тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія має безстроковий характер, її перерахунок здійснюється за заявою пенсіонера, строки та порядок перерахунку пенсії за віком встановлені законодавством, тому зазначення кінцевої дати перерахунку пенсії за віком позивачу є недоцільним та невиправданим.
Керуючись Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 11, 71, 94, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії – задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2010 року із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.).
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 лютого 2010 року відповідно до вимог статті 40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік (1650,43 грн.), з виключенням з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії 51 місяця з 01.03.2005 року по 01.06.2009 року, та виплатити позивачу переховану пенсію з відрахуванням раніше отриманих сум пенсії.
Постанова виконується негайно. Постанова, яка підлягає негайному виконанню, є підставою для її виконання.
Постанова, прийнята в порядку скороченого провадження, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Василівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Василівського районного суду
Запорізької області С.О.Нікандрова