Справа № 2-8997-10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2010 року Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого – судді Бухтіярової О.М.,
при секретарі - Федорової В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дзержинська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради про стягнення суми,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувлася до суду з позовом, в якому просить визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення (надалі – УПСЗН) та стягнути недовиплачені ОСОБА_1 суми державної допомоги.
Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 має малолітню дитину, доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. На дитину вона отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення трьохлітнього віку у різних розмірах, але не більш 130 грн.
Коли вона дізналася, що їй неправильно виплачують суму допомоги, вона звернулася до відповідача з проханням зробити їй перерахунок, на що отримала відмову, з посилання на різні нормативні документи. Позивач вважає, що відмова в перерахунку є незаконною, так як право позивача на отримання державної допомоги в більшому розмірі, ніж їй виплачують передбачене Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”. Відповідно до цього закону їй необхідно доплатити різницю у сумі 2259,00 гр.
Позивач у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був належним чином повідомлений.
Вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позивач має малолітню дитину – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про народження, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Дзержинського міського управління юстиції Донецької області, запис акту № 359.
Позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок та сплату недоотриманих коштів, які відповідач повинен був їй сплатити у зв'язку з отриманих нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповіддю начальника управління позивачу було відмовлено з огляду на те, що кошти на доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років з державного бюджету не виділялись, програмне забезпечення відсутнє.
Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради позивачка отримала щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2 у розмірі: лютий 2007 року – 06,42 гр., березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2007 року – 90,00 гр. щомісяця, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2008 року – 130 гр. щомісяця, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, 2009 року – 130 гр. щомісяця а всього на загальну суму 4028,49 грн.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.
За пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 р ік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною, донькою ОСОБА_2 до досягнення нею трирічного віку складає 2019 грн. 64 коп. із розрахунку:
з липня за 23 дні – 242 гр. 36 коп. = (463 грн./31 день х 23 дня – 101,16); в серпні – 332 гр. 59 коп. = (463 грн. – 130,41 грн.); у вересні - 358 гр. 15 коп. (463 грн. – 104,85 гр.); у жовтні - 365 грн. 15 коп. (470 грн. – 104,85 гр); у листопаді - 362 гр. 27 коп. (470 грн. – 107,73 гр.); у грудні - 359 грн. 12 коп. (470 грн. – 110,88 грн.). Усього не доплачено на загальну суму 2019 гр. 64 коп.
Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Що стосується позовних вимог в частині стягнення з управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, то суд зазначає наступне.
Оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року знову внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень і внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності, то до даних правовідносин, що виникли між сторонами підлягає застосуванню ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-Х1 (із змінами) в редакції, що діяла з 01.01.2008 року до наступного часу.
Таким чином судом встановлено, що позивачу, починаючи з 01.01.2008 року правомірно виплачувалась допомога по нагляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в порядку визначеному Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-Х1 (із змінами) і надалі така допомога виплачувалась відповідно до цього закону в редакції, що діяла з 01.01.2008 року до наступного часу.
За таких підстав позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Що стосується заперечень відповідача щодо пропуску, встановленого КАСУ строку для звернення до суду, то суд вважає, що строк для звернення до суду пропущений позивачем з поважних причин, оскільки догляд за малолітньою дитиною потребувало від позивача постійного знаходження разом з нею, нагляду, уходу та уваги, що в свою чергу виключало її можливість оформлення документів, необхідних для звернення до суду.
Прийнявши до уваги доводи позивача, про поважність пропущеного строку, суд вважає, що строк для звернення до суду пропущений ОСОБА_1 з поважних причин, оскільки догляд за малолітніми дітьми потребувало від неї постійного знаходження разом з ними, нагляду, уходу та уваги, що в свою чергу виключало її можливість оформлення документів, необхідних для звернення до суду.
На підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», керуючись ст.ст. 20, 22, 55 Конституції України, ст.ст. 3, 6-11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недоотримані кошти допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 2019 (дві тисячі дев’ятнадцять) гр. 64 коп.
В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після спливу строку передбаченого для її апеляційного оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі якщо постанову було постановлено без участі особи яка її оскаржує апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня утримання копії постанови..
Головуючий: