АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого – Міщія О.Я.
суддів – Ткача З.Є., Ходоровського М.В.
при секретарі – Галкіній О.О.
з участю сторін, їх представників
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Чортківського районного суду від 22 вересня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на утримання неповнолітніх дітей, -
ВСТАНОВИЛА:
В серпні 2010 року ОСОБА_2 звернулась в суд із вказаним позовом, посилаючись на те, що відповідач, шлюб з яким вона розірвала 27 липня 2010 року, відмовляється добровільно надавати матеріальну допомогу на утримання двох їхніх неповнолітніх дітей, які залишились проживати з матір’ю.
Зазначила, що ОСОБА_1 є приватним підприємцем, працює у сфері роздрібної торгівлі непродовольчими товарами, отримує дохід від підприємницької діяльності близько 200 тис. грн. в рік, тому просила стягнути аліменти на утримання дітей в розмірі 3000 грн на кожну дитину у твердій грошовій сумі.
Вказала також, що не працює, оскільки зайнята по догляду за дітьми.
Рішенням Чортківського районного суду від 22 вересня 2010 року позов задоволено частково.
Стягнено з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Чагарі Гусятинського району, жителя АДРЕСА_1, приватного підприємця, в користь ОСОБА_2 аліменти на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 та дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5, в твердій грошовій сумі у розмірі по 1500 грн. щомісячно на кожну дитину починаючи з 31 серпня 2010 року і до досягнення кожною дитиною повноліття.
Стягнуто з ОСОБА_1 в доход держави 360 грн. судового збору та 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати, а в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права. Вказав, що несе значні видатки, здійснюючи щомісячно погашення за кредитними договорами. Суд не врахував, що сума отриманої ним виручки від реалізації товарів є валовим доходом, без врахування затрат на здійснення підприємницької діяльності. Погоджується платити по 350 грн. аліментів на кожну дитину.
Апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення.
Частково задовольняючи позов, суд визначив розмір аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_1 у твердій грошовій сумі в розмірі по 1500 грн. на кожну дитину.
Однак, з таким висновком повністю погодитись неможливо.
Судом встановлено, що сторони розірвали шлюб у липні 2010 року.
За час перебування у шлюбі у них народилось двоє дітей — син ОСОБА_3, 1998 р.н. та дочка ОСОБА_4, 2002 р.н.
ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в даний час проживають окремо.
Відповідач є фізичною особою-підприємцем, займається реалізацією товарів у магазині, приміщення під який орендує. Оскільки ОСОБА_1 має нестійкий, мінливий дохід і згідно ст. 180 СК України зобов’язаний утримувати дітей до досягнення ними повноліття, суд правильно визначив розмір аліментів на підставі ст. 184 СК України у твердій грошовій сумі.
Разом з тим, вирішуючи спір, суд встановив загальний обсяг виручки від реалізації товарів (робіт, послуг), які отримує відповідач, не зазначивши його реальний дохід за місяць, тому при визначенні розміру аліментів не повністю врахував матеріальне становище платника.
Відповідно до ч.1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує:
1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини;
2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
4) інші обставини, що мають істотне значення.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа — підприємець. За І і ІІ квартал 2010 року він отримав обсяг виручки від реалізації промислових товарів на загальну суму 146103 грн., або 24351,5 грн. в місяць.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що зазначена сума включає витрати на придбання товару, податкові платежі, оплату праці продавців, оренду приміщення, комунальні послуги. Після усіх відрахувань його чистий прибуток становить від 6 до 8 тис. грн. в місяць.
Зазначених обставин не заперечувала в суді позивачка та її представник.
У зв’язку з цим, а також враховуючи те, що ОСОБА_1 в даний час має залишки за кредитними договорами, які щомісяця зобов’язаний погашати, колегія суддів вважає, що слід зменшити розмір аліментів, які підлягають стягненню у твердій грошовій сумі з 1500 грн. до 1200 грн. на кожну дитину, змінивши рішення суду в цій частині.
В решті рішення суду залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 307, 309, 313, 314 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково .
Рішення Чортківського районного суду від 22 вересня 2010 року змінити, зменшити розмір стягнення аліментів з ОСОБА_1 в користь ОСОБА_2 для утримання дітей - сина ОСОБА_3 та дочки ОСОБА_4 до 1200 грн. щомісячно на кожну дитину.
В решті рішення суду залишити без змін.
Рішення може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий: підпис
Судді: підписи
З оригіналом вірно
Суддя апеляційного суду
Тернопільської області О.Я. Міщій