У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2010 р. м.Рівне
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Рівненської області у складі
головуючого- судді Ковалевича С.П.
суддів: Григоренко М.П., Оніпко О.В.
з участю секретаря судового засідання Омельчук А.М.
розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації на рішення Сарненського районного суду від 14 липня 2010р. по справі за позовом ОСОБА_1 до відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Управління Пенсійного Фонду України в Сарненському районі про зобов"язання до вчинення дій та відшкодування моральної шкоди.
Перевіривши докази та доводи апеляційної скарги , колегія суддів,-
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Сарненського районного суду від 14 липня 2010р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов"язано відділ освіти Сарненської РДА видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, до якої включити суми виплат, передбачені ст. 57 Закону України "Про освіту" за період з 1999р. по 2002р. для перерахунку її пенсії в зВ2язку з виходом на пенсію з 01.09.2005р.
Зобов"язано відділ освіти Сарненської РДА повернути до Пенсійного фонду України відрахування з нарахованих ОСОБА_1 сум виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту".
Стягнуто з відділу освіти Сарненської РДА на користь ОСОБА_1 200 грн. моральної шкоди.
В апеляційній скарзі на вказане рішення відділ освіти Сарненської РДА посилається на його незаконність через порушення судом норм матеріального права.
Вказують, що 19 вересня 2005р. Кабінетом Міністрів України ухвалено Постанову № 934 про реалізацію Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково – педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів», якою затверджено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним працівникам і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Пунктом 4 зазначеного Порядку визначено, що відрахування передбачені законодавством, з виплат здійснюються в установленому порядку.
.........................................................................................................................................................
Справа № 22-1728/2010р. Головуючий в 1 інстанції: Березень Ю.В.
Категорія № 51 Доповідач: Ковалевич С.П.
Виключно Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне
врахування» визначається коло осіб, які підлягають державному пенсійному страхуванню, платники страхових внесків, їх права, обов'язки, порядок нарахування та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, умови набуття права та порядок визначених розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахованими особами є громадяни України та іноземці (наймані працівники), які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організаціях, в обєднаннях громадян, у фізичних осіб- субєктів підприємницької діяльності (включаючи юридичних та фізичних осіб-субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Враховуючи наведене, якщо виплати здійснювалися особам, які на момент їх врахування не перебувають з підприємством, установою або організацією у трудових відносинах (якими здійснювались погашення кредиторської заборгованості) то страхові внески на зазначені виплати не нараховуються.
Крім цього, Законом України № 1994-ІУ від 9 вересня 2004 року «Про
реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про світу» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних складів», листа Міністерства освіти і науки України від 30.11.2005 року № 1/9-681, №31-"000-02-5/25800 щодо виконання Постанови КМУ від 19.09.2005 року № 934 в п.17 значено, що виплати, встановлені статтею 57 Закону України «Про освіту» визнані кредиторською заборгованістю Державного бюджету України і є разовою виплатою державного бюджету. Тому згідно п.4 розділу III Порядку обчислення середньої заробітної плати затвердженого Постановою КМУ від 08.02.1995 року № 100 «Про затвердження обчислення середньої заробітної плати» разові виплати не включаються в доходи, а також не включається в перерахунок пенсії, ця обставина також виключає можливість включення довідки про заробітну плату вищевказаних надбавок.
Посилаючись на викладені обставини просили рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким в позові ОСОБА_1 відмовити.
Апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Із матеріалів справи вбачається і це встановлено в судовому засіданні, що у відповідності до ст. 15 ЦПК України судом вирішено спір між сторонами в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Постановлюючи рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1, суд першої інстанції правильно виходив з того, що нарахування до заробітної плати коштів, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" не відносяться до одноразових, а отже при обчисленні розміру пенсії вони повинні враховуватися.
Доводи апелянта, які викладені в його апеляційній скарзі не спростовують висновків суду, з якими погоджується і колегія суддів.
Оскільки суд першої інстанції повно та всебічно з’ясував дійсні обставини по справі, дав належну оцінку зібраним доказам і постановив рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. ст. 307, 313-315 ЦПК України колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації на рішення Сарненського районного суду від 14 липня 2010р. відхилити.
Ухвала суду набуває чинності з моменту її проголошення.
Сторони по справі мають право оскаржити рішення суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду протягом двадцяти днів з дня проголошення ухвали апеляційної інстанції в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий: Судді: