Судове рішення #12215257

                                    Справа № 2-7875/10/04

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

        3 листопада 2010 року Київський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді         Донець О.В.

при секретарі             Муленко К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом арбітражного керуючого Головня Антоніни Максимівни - ліквідатора фізичної особи-підприємця  ОСОБА_2 до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

        Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання приватного нотаріуса ОСОБА_3 виключити з Єдиного Реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна заборону щодо відчуження нерухомого майна, зареєстровану 30.01.2008 р. о 13:46 год. за №6487506 ,  відносно квартири АДРЕСА_1, за договором іпотеки   від 30.01.2008 року, посвідченим приватним нотаріусом КМНО ОСОБА_4 за реєстровим №692; вилучити з Державного реєстру іпотек обтяження ,  зареєстроване 12.02.2008 р. о 18:28 год. за №6578963, відносно квартири АДРЕСА_1, за договором іпотеки від 30.01.2008 року, посвідченим приватним нотаріусом КМНО ОСОБА_4 за реєстровим № 692.

        В обґрунтування позову посилається на те, що постановою господарського суду Харківської області по справі №Б - 39/20 0- 10 від 2 0.0 8.2010 року фізичну особу - підприємця  ОСОБА_2 визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначений арбітражний керуючий ОСОБА_1 Ліквідатор звернувся до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 з вимогою виключити заборони щодо відчуження нерухомого майна з Єдиного Реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та обтяження Державного реєстру іпотек відносно квартири АДРЕСА_1 . Нотаріусом було відмовлено ліквідатору у вилученні заборони щодо відчуження нерухомого майна з Єдиного Реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та обтяження з Державного реєстру іпотек відносно майна, що належить банкруту ,  про що винесено постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії. З дня ухвалення господарським судом  постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Вважає, що дії приватного нотаріуса ОСОБА_3 суперечать чинному законодавству і перешкоджають відновленню платоспроможності банкрута.

    В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

    Відповідач -  приватний нотаріус  ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, надала суду клопотання, в якому просила розглянути справу за її відсутності, а також при винесенні рішення врахувати доводи, наведені в постанові про відмову у вчиненні нотаріальних дій, проти винесення рішення по даній справі не заперечувала.

    Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, задовольняє позовні вимоги, виходячи з наступного.

    На майно банкрута ОСОБА_2 - квартиру АДРЕСА_1 ,  у Єдиному Реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна накладено заборону щодо відчуження нерухомого майна, зареєстровану 30.01.2008 р. о 13:46 год. за №6487506 ,  за договором іпотеки   від 30.01.2008 року, посвідченим приватним нотаріусом КМНО ОСОБА_4 за реєстровим №692; та у Державному реєстрі іпотек обтяження ,  зареєстроване 12.02.2008 р. о 18:28 год. за №6578963, за договором іпотеки від 30.01.2008 року, посвідченим приватним нотаріусом КМНО ОСОБА_4 за реєстровим № 692.

      Згідно з постановою господарського суду Харківської області по справі №Б - 39/20 0- 10 від  2 0.0 8 . 2010 року, з моменту визнання боржника банкрутом скасовуються арешти, що накладені на майно боржника і інші обмеження щодо розпорядження майном боржника. На виконання постанови Господарського суду Харківської області ліквідатор боржника звернувся до нотаріуса ОСОБА_3 з заявою про вилучення заборони, щодо відчуження нерухомого майна.

    Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 27.09.2010 р. нотаріусом було відмовлено у вилученні заборони з посиланням на те, що згідно п. 253 розділу 26 “Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України” ліквідатор боржника не відноситься до переліку осіб за заявою яких нотаріус знімає заборону щодо відчуження нерухомого майна.

    Відповідно до ст.ст. 73,74 Закону України «Про нотаріат» нотаріус накладає заборону на відчуження нерухомого майна. Одержавши повідомлення банку про погашення кредиту, припинення іпотечного договору, нотаріус знімає заборону на відчуження нерухомого майна.

    Відповідно до п. 1.5. Положення “про Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна», затвердженого наказом Міністерства юстиції України №31/5 від 09.06.1999 року зі змінами: “Реєстраторами Реєстру заборон є: державні нотаріальні контори, державні нотаріальні архіви, приватні нотаріуси, які уклали відповідні договори з Адміністратором і мають повний доступ до Реєстру заборон через комп'ютерну мережу; державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України та його регіональні філії.

Реєстратори  приймають заяви про реєстрацію обтяження об'єкта нерухомого майна від державних нотаріальних контор та приватних нотаріусів, які не є Реєстраторами, судів,  слідчих органів та інших осіб, визначених цим Положенням; уносять та вилучають записи до (з) Реєстру заборон про заборони, арешти щодо нерухомого майна; отримують (видають) витяги з Реєстру заборон. Реєстратори також уносять та вилучають до (з) Реєстру заборон  відомості  про тимчасові  застереження  щодо  нерухомого майна».

Стаття 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника і визнання його банкрутом» передбачає, що з дня визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом або інші обмеження по розпорядженню майном такого боржника.

    Норми законодавства про банкрутство містить спеціальні норми, які мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.

Отже, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури арешт або інші обмеження стосовно майна банкрута скасовуються. При цьому, не має значення, ким було накладено арешт. Майно банкрута повинно бути вільним від будь-яких обмежень, оскільки воно підлягає продажу.

На підставі п 25 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Тимчасового порядку державної реєстрації іпотек» запис про обтяження майна іпотекою може бути виключений на підставі рішення суду з обов'язковою вказівкою порядкового номера запису, на підставі п 26 Порядку реєстратор вносить в Реєстр відомості про виключення запису в день отримання повідомлення або рішення розв'язання, вирішення, розв'язування суду.

Закон України “Про нотаріат” та інструкція “Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України” не регулює порядок скасування (вилучення та виключення) нотаріусами арешту, заборони та обтяження та не визначає конкретного реєстратора (нотаріуса) що має скасувати (вилучити та виключити) арешти, заборони та обтяження.

Оскільки усі обмеження щодо розпорядження майном  банкрута підлягають скасуванню, то особа реєстратора (нотаріус) яка безпосереднє вилучає та виключає арешти, заборони та обтяження з відповідних реєстрів не порушує права та інтереси жодних осіб.

Таким чином, доводи позивача знайшли своє повне підтвердження, в зв’язку з чим суд задовольняє  позовні вимоги арбітражного керуючого ОСОБА_1 про виключення заборони щодо відчуження нерухомого майна, зареєстрованого у Єдиному Реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та обтяження, зареєстрованого у Державному реєстрі іпотек.

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11,60,212-215 ЦПК України, ст.ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника  або визнання його банкрутом», суд -

ВИРІШИВ :

    Позовні вимоги арбітражного керуючого  Головня А.М.- ліквідатора фізичної особи -  підприємця ОСОБА_2  задовольнити.

        Зобов'язати приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 виключити з Єдиного Реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна заборону щодо відчуження нерухомого майна, зареєстровану 30.01.2008 р. о 13:46 год. за №6487506 ,  відносно квартири АДРЕСА_1, за договором іпотеки   від 30.01.2008 року, посвідченим приватним нотаріусом КМНО ОСОБА_4 за реєстровим №692 .

        Зобов'язати приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 вилучити з Державного реєстру іпотек обтяження ,  зареєстроване 12.02.2008 р. о 18:28 год. за №6578963, відносно квартири АДРЕСА_1, за договором іпотеки від 30.01.2008 року, посвідченим приватним нотаріусом КМНО ОСОБА_4 за реєстровим № 692.

    Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація