Судове рішення #12211677

 Справа  № 22ц-4068/2010 р.                      Рішення ухвалено під головуванням

 Категорія  23                                                                   Полотнянка Ю.П.

                                                                       Доповідач  Матківська М.В.

У Х В А Л А

Апеляційного суду Вінницької області

від  4  жовтня  2010 року

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду  Вінницької області в складі :

  Головуючого : Матківської М.В.

                                        Суддів : Медяного В.М., Денишенко Т.О.

                                        При секретарі : Сніжко О.А.

                         За участю : представника позивача – адвоката ОСОБА_2, представника відповідача – ОСОБА_3

розглянувши у відкритому засіданні в м. Вінниці  апеляційну скаргу ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6

на ухвалу Бершадського районного суду Вінницької області від 8 червня 2010 року по  матеріалу позовної заяви ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Бершадського районного споживчого товариства про спонукання до укладення договору оренди приміщення, -

В с т а н о в и л а :

У червні 2010 року ОСОБА_4, ОСОБА_5 і ОСОБА_6 звернулися в суд із позовом до Бершадського районного споживчого товариства про спонукання до укладення договору оренди приміщення загальною площею 300 кв.  м., що знаходиться у АДРЕСА_1 і на праві власності належить відповідачу.

Ухвалою Бершадського районного суду Вінницької області від 8 червня 2010 року відмовлено у відкритті провадження по справі.

В апеляційній скарзі ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 просять скасувати ухвалу суду і повернути матеріали позову до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Зазначили, що ухвалу суду вважають незаконною, оскільки вона постановлена з порушенням норм процесуального права.

Представник відповідача заперечив проти апеляційної скарги, проте не заперечує проти підвідомчості спору, вважає, що  Бершадський районний суд має прийняти позов, розглянути його і відмовити у задоволенні.

Апеляційна скарга  підлягає до задоволення за таких підстав.

Відмовляючи  у відкритті провадження у справі суд виходив із того, що спір, за вирішенням якого позивачі звернулися до суду, виник із корпоративних відносин, оскільки вони є учасниками господарського товариства і звернулися до суду за захистом своїх корпоративних прав, передбачених спеціальним законом – Законом України "Про споживчу кооперацію", тобто розгляд даної справи має проводитися за правила іншого судочинства, а саме – відноситься до компетенції господарського суду.

Така позиція суду  першої інстанції є невірною.

Так, підвідомчість справ господарським судам визначається ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, яка визначає, що господарським судам підвідомчі: 4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.

Відповідно до ч. 3 ст. 167 Господарського кодексу України під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Корпоративні права, згідно частини 1 статті 167 Господарського кодексу України, – це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що  включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією. Отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про господарські товариства" господарським товариством є юридична особа, статутний капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарськими товариствами визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.

В порядку цивільного судочинства згідно положення ст. 15 ЦПК України розглядаються справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про споживчу кооперацію" споживча кооперація в Україні – це добровільне об'єднання громадян для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану.

Згідно частини 2 ст. 10 Закону України "Про споживчу кооперацію" майно споживчих товариств та їх спілок може бути продано, передано, здано в оренду, надано в позичку і безплатне тимчасове користування членам споживчих товариств, державним, кооперативним та іншим організаціям, трудовим колективам, окремим громадянам тільки за рішенням загальних зборів, конференції та з'їздів відповідних спілок або  уповноважених ним органів.

Конституційний Суд України своїм рішенням від 11.11.2004 року №16-рп/2004 роз'яснив, що вирішення спорів, що виникають між організаціями споживчої кооперації та іншими підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами стосовно конкретних об'єктів власності, в тому числі майнових ринкових комплексів споживчої кооперації, є компетенцією судів загальної юрисдикції.  

Із наданих позивачами матеріалів вбачається, що вони звернулися до суду з даним позовом для захисту свого порушеного не корпоративного права, а тому він має бути розглянутий у порядку цивільного судочинства.

Суд першої інстанції не визначився із правовідносинами, які випливають із викладених позивачами обставин і прийняв не вірне рішення про відмову у відкритті провадження у справі.

За таких обставин ухвала суду є незаконною, оскільки суд порушив порядок, встановлений для вирішення питання прийняття позову, що відповідно до  п. 3 ч. 1 ст. 312 ЦПК України є підставою для скасування ухвали суду з передачею питання прийняття позову на новий розгляд.

Керуючись ст.ст. 307, 312 - 315 ЦПК України, колегія суддів, -

У х в а л и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 задоволити.

Ухвалу Бершадського районного суду Вінницької області від 8 червня 2010 року скасувати і передати питання на новий розгляд до суду першої інстанції.  

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду України протягом двадцяти днів.

 

Головуючий : /підпис/

Судді : /підписи/

Копія вірна :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація