Справа № 2-2479/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2010 року
Жовтневий районний суд м. Харкова в складі:
головуючого - судді Федюшина М.В.,
при секретарі – Корнєєвій І.В..,
за участю прокурора Старченко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: відділ опіки та піклування виконавчого комітету Жовтневої районної у м. Харкові ради про позбавлення батьківських прав, суд,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв’язку з чим змінити прізвище доньки на її дівоче.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка посилається на те, що 10.06.2006 року між нею та відповідачем зареєстрований шлюб, від якого мають малолітню доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 Спільне життя між ними не склалося, подальше сумісне проживання неможливе. Фактично шлюбні стосунки припинені з 16 січня 2007 року. З цього часу сторони проживають окремо. Питання щодо утримання та виховання дитини між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є вирішеним, дитина мешкає з матір’ю та знаходиться на її утриманні.
02.04.07 року рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова з ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання доньки, ОСОБА_3, але відповідач ухиляється від сплати аліментів.
На підставі вказаного рішення про стягнення аліментів, в провадженні відділу Державної виконавчої служби Жовтневого районного управління юстиції м. Харкова знаходиться на виконанні виконавчий лист № 2-1698/09 від 02.04.07 року, виданий Жовтневим районним судом м. Харкова про стягнення з ОСОБА_2 аліментів на користь ОСОБА_1 на утримання доньки ОСОБА_3
В судовому засіданні позивачка, підтримуючи вимоги позову, зазначила, що відповідач, який жодним чином не переймається проблемами дитини та не приймає участі в її вихованні, навіть не цікавиться її долею, що призвело до того, що дитина перестала для нього існувати. Вона одна займається її вихованням, то за допомогою матері забезпечує її всім необхідним. Вона повністю матеріально забезпечує наше з донькою існування, отримує невеликий але постійних дохід, виховує доньку, намагаючись одночасно виконувати обов’язки матері та батька, натомість відповідач навіть і думки пор допомогу дитині не допускав, що змусило її звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів, які до речі, їй так і не виплачуються.
ОСОБА_2 не проявляв до дитини щонайменшої уваги чи турботи, але офіційна присутність його прізвища в свідоцтві про народження ОСОБА_3, перешкоджає їй з нею вільно, без дозволу батька, перетинати кордон країни, та проводити інші дії до досягнення нею повноліття, згода батька на вчинення яких є обов’язковою.
Відповідач у судове засідання неодноразово не з’явився, причини суду не повідомляв, надіслав до суду нотаріально засвідчену заяву ВРА № 787831 від 31.08.10 року, згідно якої проти позбавлення його батьківських прав стосовно доньки не заперечував.
Представник третьої особи органа опіки та піклування Жовтневого РВК м. Харкова проти задоволення позову не заперечувала, надав до суду висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно його малолітньої доньки, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, як таких, що не суперечать інтересам дитини.
Прокурор в судовому засіданні також вважав доцільним позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно неповнолітньої доньки.
Суд, вислухавши пояснення позивачки, третьої особи, прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні до них правовідносини.
Оцінюючи докази, суд виходить з положень ст. 60 ЦПК України.
Судом встановлено, що 10.06.2006 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 зареєстрований шлюб, від якого мають малолітню доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 від 19.12.06 р.) (а.с.4).
Спільне життя між подружжям ОСОБА_4 не склалося, подальше сумісне проживання неможливе. Фактично шлюбні стосунки припинені з 16 січня 2007 року. З цього часу сторони проживають окремо. Питання щодо утримання та виховання дитини між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є вирішеним, дитина мешкає з матір’ю та знаходиться на її утриманні.
02.04.2007 року рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова з ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання доньки, ОСОБА_3, але відповідач ухиляється від сплати аліментів.
В провадженні відділу Державної виконавчої служби Жовтневого районного управління юстиції м. Харкова знаходиться на виконанні виконавчий лист № 2-1698/09 від 02.04.07 року, виданий Жовтневим районним судом м. Харкова про стягнення з ОСОБА_2 аліментів на користь ОСОБА_1 на утримання доньки ОСОБА_3
Шлюб між сторонами розірвано 07.05.2008р. згідно свідоцтва НОМЕР_2 виданого Жовтневим відділом РАЦС, актовий запис 181.
Згідно висновку органу опіки та піклування Жовтневої районної у місті Харкові ради ОСОБА_2 може бути позбавлений батьківських прав, як особа, що ухиляється від обов’язків щодо утримання дитини.
Згідно ст. 164 Сімейного кодексу України, батько може бути позбавлені судом батьківських прав, якщо він: не забрав дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляв щодо неї батьківського піклування; ухилявся від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини; є хронічними алкоголіками або наркоманами. Рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає державному органу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.
Таким чином, вимоги позову ОСОБА_1 щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно неповнолітньої дитини ОСОБА_3 знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підтверджуються письмовими доказами, поясненнями сторін, позитивними висновками органу опіки та піклування, у зв’язку з чим підлягають задоволенню.
Однак вимоги позивача ОСОБА_1 щодо зміни прізвища дитини на її дівоче, не знайшли обґрунтованого підтвердження, оскільки позивачкою не зазначено яке прізвище необхідно залишити неповнолітній ОСОБА_3, а надані суду матеріали не містять відомості про її дівоче прізвище, яке необхідно встановити дитині після позбавлення батьківських прав, у зв’язку з чим в цій частині позову суд вважає за доцільне відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 164, 180, 181, 184 СК України, ст. ст. 10, 60, 213, 215, 292, 294 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа: відділ опіки та піклування виконавчого комітету Жовтневої районної у м. Харкові ради про позбавлення батьківських прав – задовольнити частково.
Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав у відношенні малолітньої дитини – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.
В іншій частині позову ОСОБА_1 – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області протягом десяти днів з дня його оголошення, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення до Жовтневого районного суду м. Харкова.
Суддя М.В. Федюшин