Справа № 2а-863/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2010 року Гайсинський районний суд Вінницької області у складі судді Кравця В.І.,
розглянувши у скороченому провадження в м. Гайсині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Гайсинському районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -
встановив:
02.11.2010 позивач звернулася до суду з цим позовом вказуючи, що він має статус особи, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії і відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на підвищення (доплату) до пенсії для непрацюючих пенсіонерів, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, однак відповідач всупереч вимог закону відмовляється провести відповідне нарахування цих виплат; просив визнати неправомірними дії відповідача щодо призначення та виплати доплати до пенсії не у відповідності з вимогами ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов’язати відповідача здійснити перерахунок доплати до пенсії для непрацюючих пенсіонерів, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати і провести відповідні виплати за період з 02.05.2010 року з урахуванням фактично проведених виплат.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, письмові заперечення, у яких позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні, справу розглянути у його відсутність; в своїх запереченнях вказував, що пенсія позивачу була призначена виходячи з норм чинного законодавства; виплата, надбавок до пенсії, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» врегульована лише постановою КМ України № 530 від 28.05.2008 р. « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», підвищення (доплата) до пенсії для непрацюючих пенсіонерів, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю, виплачується в розмірі 5 грн.20 коп. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року « Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і заборгованості перед позивачем по виплаті надбавки в цьому розмірі немає, а тому в задоволенні позову просив відмовити.
Дослідивши докази та надавши їм правову оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 є особою яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії та зареєстрована і постійно проживає в с. Сокільці Гайсинського району Вінницької області, яке згідно постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року /додаток № 1 п.4/ віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Спірні правовідносини у системному взаємозв’язку регулюються:
- ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а саме , у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата;
- ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає , що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію;
-ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" про те , що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом;
- рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнані неконституційними і втратили чинність положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік, зміни до ст. ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з яким особам, віднесеним до категорії 4 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю;
- ч. 2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
Відповідно до змісту ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт який має вищу юридичну силу.
Отже, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру виплат позивачці застосуванню підлягає ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі яких були нараховані ці виплати, оскільки останні істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
За встановлених обставин ОСОБА_1 має право на підвищення пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у розмірі одна мінімальної заробітна плата, яка відповідно до змісту ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має визначатись з розміру встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положень cт.99 КАС України, перерахунок і виплата додаткової пенсії має проводитись в межах строку визначеного законом для звернення до суду за захистом порушеного права, за шість місяців до дня звернення до суду, - з 02.05.2010 року по день постановлення судового рішення у справі , – з урахуванням проведених виплат.
Судових витрат по справі немає.
Висновки суду, крім правових позицій сторін, підтверджуються ще й такими доказами:
- паспортом громадянина України серії НОМЕР_1, з якого видно, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований проживаючим в с. Сокільці Гайсинського району (а.с.5);
- пенсійним посвідченням №НОМЕР_2, з якого видно, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком (а.с.7);
- посвідченням серії НОМЕР_3 від 04.04.1994 року, з якого видно, що ОСОБА_1 є особою яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії (а.с.7).
Керуючись ст.ст.4, 11, 70, 71, 183-2 КАС України, суд, –
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі протиправною в частині ненарахування і невиплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю у відповідності зі ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Гайсинському району здійснити перерахунок підвищення (доплати) до пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за проживання на території підвищеного радіоактивного забруднення, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати, провести виплату перерахованої пенсії з 02.05.2010 року по 17.11.2010 року з урахуванням проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Гайсинський районний суд протягом десяти днів, з дня отримання цієї постанови.
Суддя