Справа № 2а-1393/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.11.2010 р. Гайсинський районний суд Вінницької області в складі судді Кравця В.І., розглянувши у скороченому провадженні в м. Гайсині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії ,-
встановив:
09.11.2010 р. до суду заявлено позов, вимоги якого мотивовано тим, що позивач як дитина війни має право відповідно до ст. 6 чинного з 1.01.2006 р. Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі Закон) на одержання щомісячної надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у межах шестимісячного строку позовної давності і до дня припинення права на її отримання (довічно), така надбавка відповідачем йому виплачувалася в неповному обсязі (49,8 грн.), тому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині ненарахування та невиплати йому надбавки до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (30% мінімальної пенсії за віком), зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 09.05.2010 р. по 09.11.2010 р. з урахуванням проведених виплат та щомісячно здійснювати нарахування і виплату йому надбавки до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (30% мінімальної пенсії за віком),- з дня звернення до суду і по день припинення такого права, справу розглянути без нього через похилий вік і поганий стан здоров’я.
19.11.2010 р. відповідачу надіслано копію позовної заяви з додатками, протягом визначеного строку заперечення проти позову не надійшли.
З урахуванням позицій сторін та досліджених доказів суд визнає, що позов підлягає повному задоволенню з таких міркувань.
Доведено, що ОСОБА_1 належить до соціальної групи діти війни і має право відповідно до Закону на одержання щомісячної надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з моменту набрання чинності Законом і до дня припинення права на її отримання, така надбавка відповідачем йому у межах шестимісячного строку позовної давності і на час вирішення справи в суді виплачувалась і виплачується в неповному обсязі (49,8 грн.), хоча за Законом обмежена бути не може.
Спірні правовідносини у системному взаємозв’язку регулюються:
- чинною з 1.01.2006 р. ст. 6 Закону, за якою діти війни мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, обмежувати або скасовувати яку іншими нормативно-правовими актами неможливо відповідно до ч.2 ст.3 цього Закону;
- ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно з якою мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, що має преюдиційне значення для судів, відповідно до якого положення пункту 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо визначення (зменшення) розміру щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Законом, визнано неконституційними;
- ч. 2 та ч. 3 ст. 22 Конституції України, за змістом яких конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод;
- п.19 Постанови Пленуму Верховного суду України №8 від 13.06.2007 року «Про незалежність судової влади», згідно з яким не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, що скасовують конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод;
-ч.7 ст.9 КАС України у взаємозв’язку зі ст.ст. 180, 181 СК України, за якими захист порушеного права дитини війни з дня звернення до суду до дня припинення такого права має здійснюватися аналогічно випадкам протиправної бездіяльності батьків у ненаданні законного утримання дитині, така позиція відповідає змісту ч.3 ст. 162 КАС України про право суду визначити спосіб гарантованого захисту прав людини і громадянина від порушень зі сторони суб’єктів владних повноважень, вона повністю узгоджується з приписами ст. 13 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» щодо права кожного на ефективний засіб юридичного захисту.
Оскільки, ОСОБА_1 як дитині війни, передбачено довічну щомісячну законну надбавку до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яка обмежена або скасована бути не може, відповідачем вона у межах шестимісячного строку позовної давності виплачувалась і виплачується в неповному обсязі - 49,8 грн. замість 30% мінімальної пенсії за віком – то задля захисту законних прав позивача, суд визнає за необхідне визнати бездіяльність відповідача протиправною в частині ненарахування та невиплати надбавки до пенсії в повному обсязі, зобов’язати його перерахувати та виплатити позивачу пенсію з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за шість місяців до дня звернення до суду,- з 09.05.2010 р. по 09.11.2010 р. - з урахуванням проведених виплат, та щомісячно здійснювати нарахування і виплату йому надбавки до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,- 30% мінімальної пенсії за віком- починаючи з дня звернення до суду і по день припинення такого права; зазначена правова позиція в повній мірі реалізовує право заявника на ефективний засіб юридичного захисту, тому що позбавляє його необхідності регулярно в межах строку позовної давності звертатися до суду у разі захисту ним порушеного права лише за минулий час.
Встановлені судом ознаки протиправної бездіяльності відповідача. – тривалість, сталість і безстроковість, - визначили зміст обраного судом способу гарантованого (ефективного) захисту порушеного права дитини війни зобов’язання відповідача щомісячного виконувати Закон до дня припинення права, при цьому, зважаючи на можливість майбутніх законодавчих змін підстав і порядку встановлення розміру мінімальної пенсії за віком, відповідач має нарахувати і виплачувати позивачу надбавку в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з визначеного чинним законодавством на час виконання цієї постанови її розміру.
Судові витрати залишаються за позивачем через відсутність вимог про стягнення їх з відповідача.
Висновки суду, крім правових позицій сторін, підтверджуються ще й такими доказами:
- копією паспорту НОМЕР_1 з якого видно, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6);
- копією пенсійного посвідчення НОМЕР_2, з якого видно, що ОСОБА_1 належить до соціальної групи діти війни (а.с.7).
Керуючись ст.ст.4, 11, 70, 71, 183-2 КАС України, суд, –
постановив:
Позов задовільнити повністю.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправною в частині ненарахування і невиплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 надбавки до пенсії розміром 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за шість місяців до дня звернення до суду – з . 09.05.2010 р. . по 09.11.2010 р. – з урахуванням проведених виплат.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щомісячно виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» надбавку до пенсії розміром 30% мінімальної пенсії за віком, - із встановленого чинним законодавством на час виконання цієї постанови розміру мінімальної пенсії за віком, починаючи з 09.11.2010 р.,- дня звернення до суду, - і по день припинення такого права позивача.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Гайсинський районний суд протягом десяти днів.
Суддя