Справа № 2-а-297/2010 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2010 року Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої, судді Капацин Л.В.
при секретарі Політанській Т.М.
з участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Могилеві-Подільському в приміщенні міськрайонного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському Вінницької області про визнання дій управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському Вінницької області протиправними та зобов’язання перерахунку пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, починаючи з 6 березня 2010 року,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському Вінницької області протиправними та зобов’язання перерахунку пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, мотивуючи тим, що в ін є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом третьої групи від захворювання, яке пов’язане з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Згідно із ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії " особам, віднесеним до 1 категорії, призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі: інвалідам Ш групи – 50 % мінімальної пенсії за віком. Згідно з ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії " інвалідам 3-ї групи призначена пенсія не може бути нижчою ніж 6 мінімальних пенсій за віком.Пр оте призначена йому пенсія, а також додаткова пенсія не відповідають визначеним цим Законом розмірам. Позивач звертався із заявою до начальника управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському щодо проведення перерахунку пенсії, проте, отримав письмову відмову, тому вимушений звернутися до суду. Просить визнати дій управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському протиправними, зобов’язати відповідача зробити перерахунок та виплату йому пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22 травня 2008 року.
Ухвалою суду від 17.11.2010 року окрему заяву ОСОБА_2 про поновлення строку звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання дій управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському Вінницької області протиправними та зобов’язання перерахунку пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, починаючи з 22 травня 2008 року, задоволено частково, поновлено строк звернення до суду в частині позовних вимог щодо визнання дій протиправними та зобов’язання управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському Вінницької області здійснити перерахунок пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, починаючи з 6 березня 2010 року.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 змінив свої позовні вимоги, просить визнати дії управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському протиправними та здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи із розміру 50 % мінімальної пенсії за віком та державну пенсію не менше 6 мінімальних пенсій за віком починаючи з 6 березня 2010 року.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському в судове засідання не з’явився, направивши до суду заперечення, в якому просить в позові ОСОБА_2 відмовити та розглянути справу у відсутності представника відповідача.
Суд, вислухавши позивача та його представника , дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи НОМЕР_1 від 18.03.2002 року, ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії (а.с.10).
Відповідно до посвідчення НОМЕР_2 від 15.02.1994 року ОСОБА_2 призначена пенсія по інвалідності ЧАЕС третьої групи з 08.09.1993 р. довічно (а.с.8).
З листа управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському № 2182/06-42/02 від 09.08.2010 року вбачається, що ОСОБА_2 було відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.11).
Статтею 49 Закону N 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону N 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по IIІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам IIІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. ці зміни визнано неконституційними.
При цьому позиція відповідача з посиланням на те, що не було прийнято рішення щодо відновлення дій Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції, чинній до внесення змін до неї, є безпідставною. Відповідно до ст.73, ч. 2 ст.152 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Очевидно, що за таких умов діють законодавчі, нормативно-правові акти і їх норми в попередній редакції. Окремих рішень щодо відновлення їх чинності ухвалювати немає потреби.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523.
Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України N 796.
Щодо положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008року N 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", на яку посилається відповідач, то нею встановлені розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, що не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком та суперечать положенням статей 50, 54 Закону N 796.
Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України N 796, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини третьої статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до вищевикладеного необхідно визнати протиправними дії відповідача і зобов’язати його зробити перерахунок та виплату позивачу пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, враховуючи поновлений йому судом строк звернення до суду з 6 березня 2010 року.
На підставі ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 86, 99, 159, 161,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському щодо відмови в перерахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_2.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському Вінницької області здійснити, починаючи з 6 березня 2010 року, перерахунок та виплату ОСОБА_2 відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Повний текст рішення виготовлений 30.11.2010 року.
Суддя: