Справа № 2-а-2273/10
П О С Т А Н О В А
І М ' Я М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2010 року Перевальський районний суд Луганської області
в складі: головуючого-судді: Колядова В.Ю.
при секретарі: Юкальчук А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Перевальська, Луганської області
адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про встановлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання дій неправомірними та про зобов’язання вчинити ді ї,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про встановлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання дій неправомірними та про зобов’язання вчинити дії, посилаючись на наступне.
Вона є пенсіонером, пенсія їй призначена та виплачується відповідачем у відповідності з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». 17 лютого 2010 року вона звернулас я до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням додаткових 24 місяців страхового стажу, набутого після призначення пенсії, проте відповідач при проведенні перерахунку застосував показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні не за 2009 рік – 1650 грн. 43 коп., а за 2007 рік – 1197 грн. 91 коп.
Такі дії відповідача позивача вважає неправомірними, а тому з вернулася до суду з цим позовом, в якому просить суд відновити пропущений нею строк для звернення до суду за захистом своїх прав; визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області по перерахунку їй пенсії в 2010 році з застосуванням показника середньомісячної заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, який складає 1197 грн. 91 коп. неправомірними; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області здійснити перерахунок належної йому пенсії в 2010 році з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, який складає 1650 грн. 43 коп., перерахунок провести з 01 січня 2010 року ; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області нарахувати та сплатити йому компенсацію втрати частини його пенсії, яка повинна була сплачуватися їй і не була донарахована з 01 січня 2010 року внаслідок неправомірного застосування заниженого показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України /за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп. замість цього показника за 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп./, у зв’язку з порушенням строків виплати цих не донарахованих сум пенсії, відповідно до вимог ст.ст. 3, 4 Закону України «Про компенсацію громадянам частини доходів, у зв’язку з порушенням строків їх виплати».
Позивач у судове засідання не з’явилася, просив суд розглянути справу без її участі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надавши суду заперечення, в якому просив суд розглянути справу без його участі, заперечує проти задоволення позову у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні позивач є пенсіонером. Дані обставини не заперечувалися відповідачем./а.с.9/.
В судовому засіданні встановлено, що 13 січня 2010 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії за віком з урахуванням вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати за 2009 рік (за рік, що передує року звернення за перерахунком).
Листом Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області № 25071/01-07 від 07 жовтня 2010 року та запереченням відповідача підтверджується, що позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по України за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп., та зазначено, що до ухвалення Верховною Радою України на виконання рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року відповідного законодавчого акту, перерахувати пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік немає підстав. При перерахунку було застосовано спільний лист Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України від 11 березня 2009 року, наданий для використання в роботі.
Відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
Відповідно до ч. 4 статті 42 зазначеного Закону встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. А оскільки зазначені положення Закону відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано неконституційними, то у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. При цьому має застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на кожну застраховану особу в цілому по Україні за рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» за бажанням пенсіонера перерахунок проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховано особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто в даному випадку за 2009 рік, який визначений в розмірі 1650 грн. 43 коп.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно п. 2 ст. 103 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» центральний орган виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики надає разом з Пенсійним фондом роз’яснення з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій відповідно до цього Закону, однак спільний лист Мінпраці і соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11 березня 2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01 звужує зміст та обсяг існуючих прав та свобод, тому суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу, а саме Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанову Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
На даний час і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і Постанова № 530 Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року є чинними і їх положеннями визначено порядок проведення перерахунку пенсії із середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідач помилково посилається на вищезазначений спільний лист Мінпраці і соціальної політики України та Пенсійного Фонду України, оскільки середня заробітна плата визначена постановою правління Пенсійного Фонду України від 01 лютого 2008 року № 4-4 «Про затвердження Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-4) враховується для обчислення пенсії» – за 2009 рік – 1650 грн. 43 коп.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина України, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені ст.ст. 1, 3 ч. 2 ст. 6, ст. 8, ч.2 ст. 19, ст.ст. 22, 23 ч.1, ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов’язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України так і ст. 9 КАС України.
Ч.1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд вважає, що дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу із застосуванням середньої заробітної плати в цілому по Україні на одну застраховану особу за 2007 рік, замість 2009 року, є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанові Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року. Окрім того, оцінку вищезазначеному спільному листу було надано Міністерством юстиції України й зазначено, що фактично листом встановлено нову правову норму щодо механізму перерахунку пенсії в 2010 році, що є порушенням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів, та зазначалось на необхідність відкликати лист з місць його застосування.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем будь-яких доказів, крім заперечення на позов суду не надано, а тому суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача по перерахунку пенсії позивачу в 2010 році з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, який складає 1197 грн. 91 коп.. та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок належної позивачу пенсії в 2010 році із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, який складає 1650 грн. 43 коп..
У відповідності до ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, а тому суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача перерахунок провести з 01 лютого 2010 року, оскільки позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 17 лютого 2010 року, а не з 01 січня 2010 року, як просив відповідач.
Вимоги позивачки щодо компенсації втрати частини пенсії, яка повинна була сплачуватися їй і була не донарахована внаслідок неправомірного застосування заниженого показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за період з 01 січня 2010 року та зобов’язання відповідача сплатити суму компенсації, передбачену ст.. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів, у зв’язку з порушенням строків їх виплати» не ґрунтуються на законі, оскільки ст.. 3 даного Закону передбачає індексацію нарахованих, але не виплачених доходів. У випадку позивачу, спірне підвищення до пенсії відповідачем взагалі не нараховувалось, а тому відсутні підстави її індексувати, а тому суд вважає за необхідне в задоволенні цієї частини позову відмовит и.
На підставі ст.ст. 40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 12, 70, 71, 94, 158, 160, 161 – 163, 167, 186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про встановлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання дій неправомірними та про зобов’язання вчинити дії – задовольнити частково.
Відновити ОСОБА_1 пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області по перерахунку ОСОБА_1 пенсії в 2010 році з застосуванням показника середньої заробітної працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, який складає 1197 грн. 91 коп. неправомірними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Перевальського районі Луганської області здійснити перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії в 2010 році з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, який складає 1650 грн. 43 коп., з 01 січня 2010 року та виплатити утворену заборгованість.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Перевальський районний суд Луганської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови , з подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Головуючий-суддя:
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2273/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Колядов Віталій Юрійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.10.2010
- Дата етапу: 26.10.2010