Судове рішення #12200760

2-а-1076/2010

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

25 листопада 2010 року Новогродівський міський суд Донецької області

в складі:  головуючого судді Грідяєвої М.В.

                 при секретарі Коваленко О.І.

                 за участю: позивача ОСОБА_1

                                    представника відповідача Віннікова В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

  В С Т А Н О В И В :

    ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПФУ в м.Новогродівці про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, вказуючи на те, що він перебуває на обліку в УПФУ в м.Новогродівці з 2006 року та отримує пенсію за віком, продовжує працювати. 15.01.2010 р. він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який йому було здійснено 15.01.2010 року із застосуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в розмірі 1197 грн.91 коп. Вважає, що перерахунок пенсії проведено неправомірно з порушенням діючого законодавства, що порушує принципи справедливості та рівності громадян перед законом, безпідставно призводить до зниження пенсії. Вважає, що УПФУ в м.Новогродівці неправильно застосувало показник заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп., необхідно було застосувати показник заробітної плати за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп., що привело до порушення норм діючого заонодавства та його прав і інтересів. Просить визнати дії УПФУ в м.Новогродівці щодо застосування при перерахунку пенсії у 2010 року показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп. неправомірними, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески для обчислення пенсії за 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп.

    Позивач позовні вимоги підтримав, просить позов задовольнити.

    Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, вказуючи на те, що пенсійне забезпечення реалізується згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого розмір пенсії позивачу залежить від страхового стажу та заробітної плати, за які щомісяця сплачено страхові внески. В ч.4 ст.42 Закону України були передбачені перерахунки пенсій з урахуванням страхового стажу, після призначення (перерахунку) пенсій та із урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну гособу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та які відповідно цього Закону враховуються для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, відповідно ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, які були внесені до ст.40,42 ЗУ«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в вище вказаної частині, показник середньої заробітної плати та порядок проведення перерахунку пенсій був визнаний неконституційним, а рішення по відновленню дій вказаних норм в попередній редакції не приймалось. В звязку з чим, до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, перерахунки пенсій проводиться згідно п.п.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорі громадян», а саме з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка згідно Закону враховується для нарахування пенсії з 2007 року в розмірі 1197 грн. 91 коп. На основі наданих позивачем документів на перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі від 15.01.2010 року №143, для нарахування розміру пенсій була врахована середня заробітна плата (доход) за 2007 р. в розмірі 1197 грн. 91 коп. Пенсія позивачу нарахована та виплачується згідно діючого законодавства. Просить в позові відмовити.  

    Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає адміністративний позов ОСОБА_1 не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

    Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в УПФУ в м.Новогродівці, отримує пенсію за віком і після її призначення продовжує працювати, що підтверджується пенсійним посвідченням та копією трудової книжки. 15 січня 2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за стажем та заробітком, який був проведений відповідачем з 15 січня 2010 року. Після перерахунку пенсії стаж роботи враховано по 31.12.2009 року і такий складає 30 років 08 місяців 18 днів. При перерахунку пенсії був врахований показник заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп., в зв’язку з чим позивачу був проведений перерахунок пенсії по стажу та заробітку.    

    Відповідно до частини 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.  

Згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій редакції:  «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.  

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.  

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».  

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).  

Таким чином, починаючи з 22 травня 2008 року і станом на 15 січня 2010 року (час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії) діяла редакція частини 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV. Редакція частини 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV не містить в собі вимоги при перерахунку пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Посилання позивача на те, що застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, передбачено п/п 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», є безпідставним.  

Згідно п/п 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.  

Таким чином в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відтворена редакція частини 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п/п 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст.40, частині 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.  

Відповідно до частини 4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.  

А саме, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст.42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.  

Згідно частини 3 ст.4 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.  

Відповідно до ст.5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.  

Відповідно до частини 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.  

Відповідно до частини 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.  

З матеріалів справи встановлено, що перерахунок пенсії позивачу здійснено із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.      

Як вбачається з частини 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV   заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою   : Зп = Зс х (Ск : К), де:  

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;  

Зс   - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;  

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);  

К - кількість місяців страхового стажу,  за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.  

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону обчислюється   з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії,  тобто по цій справі за 2009 рік., з вимогами при перерахунку пенсії застосувати середню заробітну плати працівників, зайнятих у галузях економіки України позивач не звертався.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в частині 2 ст.40  та частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції  Закону від 28.12.2007 р. N 107-VI та в п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, яку просить застосувати позивач не є тотожними поняттями.  

Перша визначається Державним комітетом статистики України, друга визначається Пенсійним фондом України.  

    ОСОБА_1 просить зобов’язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з 15 січня 2010 року відповідно до ст.40, ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» саме з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії за 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп. відповідно до поданої заяви, що не відповідає вимогам ст.40 та частини 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, а тому підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1  відсутні.  

    Крім того, суд враховує, що позивач у своєї заяви до відповідача від 15.01.20010 року про перерахунок пенсії за стажем та заробітком не просив при перерахунку пенсії застосувати показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік в розмірі 1650 грн 43 коп.

    Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, п.1 ч.3 ст.2 та ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Враховуючи вищевикладене, підстави для визнання дій відповідача при перерахунку пенсії позивачу неправомірними також відсутні.

    Керуючись ст.19 Конституції України, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року N 107-VI,  ст.ст.2, 9, 11, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України,

П О С Т А Н О В И В :

    В позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.

    Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродовский міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

    Повна частина постанови виготовлена 30.11.2010 року.

    Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.

   

       

Суддя:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація