Судове рішення #12188950

Справа № 2а-1946-2010 рік

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е  М     У К Р А Ї Н И

01 листопада 2010 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючої - судді                                           Самсонової В.В.

при секретарі                                                       Калініченко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної соціальної допомоги дітям війни,-    

В С Т А Н О В И В :  

            Позивачка звернулася до суду з позовною заявою, в якій просила постановити рішення, яким поновити строк для звернення до суду з адміністративним позовом, визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська та зобов’язати здійснити перерахунок недоплаченої їй щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії за період з 01 липня 2007 року по 30 вересня 2010 року. В обґрунтування своїх вимог позивачка вказала на те, що 09.07.2007 року Конституційний Суд України прийняв рішення, яким було визнано неконституційним пункт 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Норми закону втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України свого рішення. Внаслідок зупинення на певний час дії чинних законів України, якими встановлено пільги, компенсації та інші форми соціальних гарантій, відбулося фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму, що передбачає частина третя статті 46 Конституції України, чим порушується гарантоване статтею 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року було визнано неконституційним п. 2 ст. 41 другого розділу Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік”, якими були зменшені розміри щомісячної надбавки до пенсії, тобто поновлено дію Закону України ?ро соціальний захист дітей війни”. Позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська з метою поновлення виплати (перерахування) щомісячної соціальної допомоги з урахуванням вказаних вище рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та 22.05.2008 року, але у виплаті такої соціальної допомоги їй було відмовлено. У зв’язку з цим, вона вимушена звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

          Ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 01.11.2010 року позовні вимоги в частині зобов’язання Управління пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок недоплаченої позивачці щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії за 2009 рік та 2010 рік були залишені без розгляду.

У судове засідання позивачка не з’явилася, але надала суду заяву в якій позовні вимоги в частині поновлення строку для звернення до суду з адміністративним позовом, визнання неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська та зобов’язання здійснити перерахунок недоплаченої їй щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії за 2007 рік та 2008 рік підтримала та просила справу розглядати без її участі, позовні вимоги щодо зобов’язання Управління пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок недоплаченої їй щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії за 2009 рік та 2010 рік просила залишити без розгляду.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу можу бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України - для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У відповідності до ч. 1 ст. 102 КАС України - пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

         Як вбачається з матеріалів справи позивачка заявила вимогу про поновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, у зв’язку з тим, що вона не змогла раніше звернутися до суду, оскільки є людиною похилого віку, їй важко пересуватися та постійно хворіє.

         Таким чином, суд приходить до висновку, що можливо поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки він був пропущений з поважних причин.    

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України та отримує пенсію за віком. Згідно Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” є дитиною війни та має право отримувати доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 09.07.2007 року, тобто з дати прийняття Конституційним Судом України рішення № 6-рп/2007.

Згідно роз’яснення Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська від 08.10.2010 року № К-222, ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку та виплаті доплат до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 09.07.2007 року.

Відповідно до ст. 58 Закону України ?ро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” - на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов’язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до п. 15 Положення ?ро Пенсійний фонд України” - Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч. 4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та інше.

Отже, вищенаведені норми свідчать про те, що обов’язок по нарахуванню та виплаті позивачці пенсії, підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України № 2195-ІV від 18.11.2004 р. – покладено саме на відповідні територіальні управління за місцем її проживання.

Таким чином, суд вважає, що необхідно визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі в м. Дніпропетровську в нарахуванні та виплаті позивачці пенсії підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та у період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.  

Відповідно до ст. 6 Закону України від 18.11.2004 року № 2195-ІV «Про соціальний захист дітей війни», із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Таким чином, суд дійшов висновку, що необхідно зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити позивачці доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбачені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, оскільки відмова їй у перерахунку та виплаті даної соціальної підтримки є незаконною.

Згідно підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в іншій редакції. Так, ч. 1 ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладена в такій редакції: «дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни». Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року вказані зміни визнанні неконституційними.

У рішенні № 15-рп/2000 від 14 грудня 2000 року «справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України» Конституційний Суд України зазначив, що рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов’язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України (частина друга статті 150).

Враховуючи наведене, суд вважає, що необхідно також зобов’язати відповідача перерахувати та виплачувати позивачці доплати до пенсії, передбачені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, тобто з дати прийняття Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, позивачкою було сплачено державне мито в розмірі 03 грн. 40 коп., які необхідно стягнути з бюджету м. Дніпропетровська на користь ОСОБА_1.

На підставі викладеного, керуючись ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (із змінами і доповненнями), Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік”, Законом України «Про Конституційний Суд України», ст. ст. 104, 105, 106, 158-163, 167, пунктом 5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

          Поновити ОСОБА_1 пропущений строк для звернення до суду з адміністративним позовом .

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної соціальної допомоги дітям війни – задовольнити.  

          Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі в м. Дніпропетровську в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та у період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію підвищену на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та у період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року розрахованої відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком у відповідні періоди.

Стягнути з бюджету м. Дніпропетровська судові витрати на користь ОСОБА_1 в сумі 03 грн. 40 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подачі через Красногвардійський районний суд у 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги з подачею її копії до  суду апеляційної інстанції , а у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом   десяти днів з дня отримання копії постанови .  

Суддя                                                                                В.В. Самсонова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація