Справа № 2-а-527/10
ПОСТАНОВА
Іменем України
«14» жовтня 2010 року м. Краснодон
Краснодонський міськрайонний суд Луганської області у складі головуючого судді- Баличевої М.Б., при секретарі - Олєйнікової Г.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краснодон адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про зобов’язання перерахувати з 01.01.2009 року по 31.12.2009 р. підвищення до пенсії виходячи із 30% мінімальної пенсії за віком з подальшим перерахунком,-
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2010 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про зобов’язання перерахувати з 01.01.2009 по 31.12.2009 року підвищення до пенсії виходячи із 30% мінімальної пенсії за віком з подальшим перерахунком..
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що він має статус «дитини війни» у зв'язку з чим, у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачувана йому пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Оскільки дія вказаного закону не призупинялась, зменшення розміру пенсії також не передбачалось, вважає,що їй неправомірно УПФУ в Краснодонському районі нараховується підвищення до пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України за № 530,тому що цим нормативно-правовим актом не встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком,який можна взяти для розрахунку. Положення ЗУ «Про державний бюджет на 2009 р» повинні відповідати вимогам Конституції та ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", обмежувати його права також не може. Позивачка зверталась до УПФУ в м. Краснодон з вимогою щодо призначення та виплати йому надбавки до пенсії, як дитині війни у розмірі, встановленому ст.. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням фактично сплачених сум, однак, йому було відмовлено через те,що підстав для застосування мінімальних розмірів пенсій, признаних для обчислення підвищень дітям війни відповідно до ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» немає, тому що ст.. 28 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком застосовує виключно для визначення розміру пенсій, призначених за цим законом. В зв»язку з чим просить забов»язати його зробити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично сплачених сум за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., та в подальшому провадити нарахування щомісячної надбавки до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.2004 р. , просив розглянути справу за його відсутність.
В судове засідання представник позивача не з»явилась, причини неявки не повідомила, про розгляд справи за її відсутність не просила, тому суд вважає за можливе розглянути справу без неї.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглядати справу без участі його представника. На адресу суду надійшли заперечення проти позову, у яких відповідач посилається на те, що дію ст.. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» не відновлено,тому питання щодо обчислення пенсії у 2009 р. залишається неврегульованим. Окрім того, посилається на те,що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений ст.. 28 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування застосовується виключно для визначення розмірів пенсії призначених згідно з цим законом. Тому ним правомірно провадиться нарахування державної соціально допомоги,що вплачується замість пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановлено,що виплачується замість пенсії, підвищення провадиться з жовтня і по теперішній час в розмірі 49.80 грн. Відповідно до вказаного Закону підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Вимоги позивача щодо підвищення пенсії вважає незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням за № НОМЕР_1.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності з 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідач є територіальним органом Пенсійного фонду України, який на виконання наданих йому повноважень призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату пенсій, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України ( п.1, п.15 Положення про Пенсійний фонд України).
Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни» визначено основи соціального захисту дітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Статтею 6 цього Закону передбачено виплату державної соціальної підтримки дітей війни, яка додатково виплачується до пенсії. Вказана соціальна підтримка не може розцінюватись як пенсія або її складова частина. Тобто, йдеться про різні види правовідносин в системі соціального забезпечення та державної соціальної підтримки.
ЗУ "Про державний бюджет України на 2009 рік" не вносилось жодних змін до ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", тобто ст.. 6 вказаного закону є діючою у первинній редакції, на підставі чого позивач, як особа, що має статус "дитина війни" у 2009 році має право на отримання щомісячного підвищення до пенсії у розмірах, встановлених ст.. 6 спеціального ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" - 30% мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, встановленому на конкретний період часу.
Відповідно до ст.. 2 ЗУ «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Ст. 54 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 р.» встановлено прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність в наступному розмірі з 01 січня по 1 листопада - 498 грн, з 1 листопада - 573 грн.
Суд зауважує, що до спірних правовідносин не може бути застосована ст.. 71 ЗУ "Про державний бюджет України на 2009 рік", відповідно до якої Кабінету Міністрів України передані повноваження щодо визначення конкретних розмірів соціальних виплат, які нараховуються виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, оскільки соціальна виплата, яка предметом даного позову. вираховується виходячи із іншого показника, а саме - мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеного на певний період часу. Тому суд визнає неправомірними посилання відповідача на Постанову КМУ № 530, якою встановлені конкретні розміри щомісячного підвищення до пенсії особам, що мають статус "дитина війни", оскільки вказана постанова суперечить вимогам діючого Закону України "Про соціальний захист дітей війни", так як в Україні діє принцип верховенства права відповідач, як державний орган, повинен керуватись нормативно-правовим актом, що має вищу юридичну силу, тобто - Законом України.
Також суд вважає безпідставними посилання відповідача на ухвалу Конституційного суду України від 19.05.2009 р.за № 27-у2009 ,якою визначено, що застосування мінімального розміру до пенсії за віком повинно провадиться виключно для визначення розмірів пенсій, призначених відповідно до ЗУ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та застосовувати цей термін «мінімальний розмір пенсії за вком на правовідносини, що регламеньються ЗУ "Про соціальний захист дітей війни», через законодавче не врегулювання не можна, оскільки у відкритті конституційного провадження за поданням Пенсійного Фонду України щодо офіційного тлумачення терміна «мінімальна пенсія за віком», що містить в ЗУ "Про соціальний захист дітей війни» та терміну «мінімальний розмір пенсії за віком», використаного в ст.. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» було відмолено через непідвідомчість цього питання Конституційному суду.
На підставі наведеного, суд визнає обґрунтованими вимоги позивача щодо необхідності перерахунку розміру щомісячного підвищення до пенсії, встановленого ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", з 01.01.2009 року по 14.10.2010 року ( тобто по день винесення судом постанови), виходячи із розміру 30% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, з урахуванням фактично сплачених сум.
В задоволенні вимог щодо нарахування щомісячної надбавки до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.2004 р. в подальшому позивачці необхідно відмовити, оскільки дані вимоги передбачають обов'язок на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин.
В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача,тому що згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.
Сторонам роз’яснені вимоги статей 69-75 КАСУ та наслідки їх невиконання.
Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу — відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про зобов’язання перерахувати з 01.01.2009 року по 31.12.2009 р. підвищення до пенсії виходячи із 30% мінімальної пенсії за віком з подальшим перерахунком - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01.01.2009 року по 14.10.2010 року з урахуванням фактично сплачених сум.
В задоволені іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 (одна ) грн. 70 коп.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Краснодонський міськрайонний суд Луганської області.
Головуючий М.Б.Баличева