Справа № 2- 1197/2010 року
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29 листопада 2010 року Черкаський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого-судді Фетісової Т.Л.
при секретарі Заруби Н.М. , Івлєвій С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу ,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення боргу , мотивуючи свій позов тим , що відповідач 01.01.2008 року надав їй розписку , згідно якої він отримав від неї суму позики у розмірі 3900 доларів США та 500 Євро. За користування грошовими коштами відповідач зобов’язався сплачувати 24 % річних. На дату передачі грошей договір був укладений і усній формі на невизначений строк до першої вимоги позивача про повернення грошей.
З моменту одержання грошей відповідач за договором позики зобов’язання не виконав Після чого позивач ОСОБА_1 наполягала на тому, щоб договір був оформлений письмово. На таку вимогу відповідач ОСОБА_2 погодився оформити письмову розписку в які вказав , що станом на 01.06.2008 року він їй заборгував 3900 доларів США та 500 Євро та 5877 грн., яку сторони оформили 23.06.2008 року , та писав особисто відповідач ОСОБА_2 та
До цього часу відповідач ОСОБА_2 належним чином не виконав взяті на себе зобов’язання за договором позики по сплаті процентів , в зв’язку з чим позивачка ОСОБА_1 01.02.2010 року звернулася до нього з вимогою повернути позичені гроші. Однак відповідач ОСОБА_2 в односторонньому порядку відмовився виконувати взяті на себе зобов’язання за договором. Тому позивачка змушена звернутись до суду з даним позовом та просити стягнути з ОСОБА_2 на її користь суму основного боргу з відсотками за користування коштами , що становить 57620,63 грн.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали та просили суд стягнути на користь позивача з відповідача суму основного боргу , що становить 36 587 грн. , а також 24 % річних від простроченої суми боргу що становить 21033,03 грн. , що загалом становить 57620,63 грн. Також просять стягнути з відповідача судові витрати понесених позивачем .
Відповідач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_4 у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, мотивуючи це тим , що розписку писав , але в розписці зазначений значок після суми 3900 , що може означати згідно до міжнародного класифікатору і португальське ескудо , і песо та ін. , а не тільки американські долари. При цьому не заперечував , що брав в борг гроші в сумі 3900 у саме вигляді американських доларів та визнав борг по коштам , зазначеним у розписці в повному обсязі, щодо стягнення боргу в сумі 500 Євро також не заперечував , заперечував лише щодо стягнення процентів за користування коштами.
Суд , розглянувши матеріали справи , дослідивши докази ,надані по справі , заслухавши пояснення сторін їх представників, прийшов до наступних висновків .
Згідно з наданої позивачем ОСОБА_1 суду копії розписки від 23.06.2008 року вбачається , що ОСОБА_2. надав їй розписку , згідно якої він отримав від неї суму позики у розмірі 3900 доларів США та 500 євро під 24 % річних .
Як вбачається з вимог ст.ст. 1046-1050 ЦК України, на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника , або інший документ , який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми.
Заперечення відповідача щодо факту передачі грошових коштів в натурі йому від позивачки у сумі , вказаній в розписці , повністю спростовуються його ж показами ,а саме в судовому засіданні він пояснив суду , що особисто брав і позивачки ОСОБА_1 кошти у вигляді американських доларів та Євро погодився та вказав , що розрахунок заборгованості наданий позивачем по сумам щодо валютного еквіваленту в гривні цілком вірний .
Крім того сторони намагалися укласти мирову угоду , але не зійшлися в питанні графіку погашення боргу.
Позовні вимоги щодо стягнення суми боргу підлягають до задоволення , згідно до вимог ст. 1049 ЦК України , де зазначено , що позичальник зобов’язаний повернути позикодавцю грошові кошти у строк та порядку , що встановлені договором.
Як випливає з вимог ст. 533 ЦК України , грошове зобов’язання має бути виконане в гривнях. Якщо у зобов’язання визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті , сума , що підлягає до сплати у гривнях визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок не визначений договором або законом.
Судом встановлено , що у відповідності до офіційного курсу валют , встановлених національним банком України від 16.03.2010 року 100 доларів США коштували 797,67 гривень , відповідно 3900 доларів США складає 31122 грн., та 100 Євро коштували 10,93 гривень , відповідно 500 Євро складає 5465 грн. , загальна сума боргу складає 36587 грн. що і підлягає до стягнення як основна сума боргу за вищезазначеним зобов’язанням.
Відповідно до вимог ст.1048 ЦК України , позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо договором не встановлено розмір процентів , їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України, проценти виплачуються щомісяця , до дня повернення позики.
Згідно до п.5 розділу 8 « Прикінцевих положень « Закону України « Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» , передбачено , що до приведення законодавства у відповідність з цим законом , закони України та інші нормативно – правової акти застосовуються в частині , що не суперечить цьому закону , якщо інше не передбачено цим законом .
Відповідно до п. 6 ст. 4 вказаного закону , надання коштів ( грошових ) у позику є фінансовою послугою. Фінансова послуга надається з метою отримання прибутку , різновидом якого є проценти ( ст. 1 закону ).
Фінансові послуги надається фінансовими установами , а також фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності , якщо це прямо передбачено законом за спеціальними дозволами.
В інших випадках надання грошових коштів на умовах позики зі сплатою процентів не допускається.
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог частково та з відповідача на користь позивача має бути стягнуто загальна сума заборгованості у розмірі 36587 грн.
Згідно ст. 88 ЦПК України стороні , на користь якої ухвалено рішення , суд присуджує з іншої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати пропорційно до задоволеної частини позовних вимог . Тому з відповідача на користь позивача має бути стягнуто 515,19 грн. понесених і підтверджених нею судових витрат .
Керуючись ст.ст. 533, 625, 1046-1050 ЦК України Законом України « Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», ст.ст.88, ч.4 ст.130, ч.4 ст.174, 208, 209, 213, 214, 215, 294 ЦПК України, суд ,-
в и р і ш и в :
Позов - задоволити частково .
Стягти з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором позики на загальну суму 36 587 грн.
Стягти з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати на загальну суму 515,19 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції.
Суддя Фетісова Т.Л.