Судове рішення #12176189

                                                                           

Справа № 2-  5095/10

 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 08 листопада  2010 року                                          м. Харків

Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого - судді Дідовець В.А.,

при секретарі - Каширіній О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом  ОСОБА_1, ОСОБА_2 до  ОСОБА_3 про  визначення  часток  у  спільній сумісній власності та визнання права власності  у порядку спадкування за законом, -  

ВСТАНОВИВ:

 Позивачі  ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися з позовом до ОСОБА_3, в якому просять суд  визначити  частки у праві  спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1  та визнати   право власності    за ОСОБА_4 – на 1/3  частину квартири, за ОСОБА_2 - на 1/3 частину квартири,  ОСОБА_1 – на 1/3 частину квартири. Також позивачі просять припинити право  власності у спільній сумісній власності на квартиру АДРЕСА_1. Визнати за ними  право власності по 1/2 частині  за кожним на квартиру АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 у  м. Харкові.  

В обґрунтування позову позивачі  зазначили, що згідно договору купівлі-продажу від 16.01.1998 року квартира АДРЕСА_1 належить на праві  сумісної власності ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_1. ІНФОРМАЦІЯ_3  мати позивачів, ОСОБА_4, померла.  Позивачі фактично прийняли спадщину після смерті матері  - залишились проживати у вказаній квартирі. На даний час мають намір оформити  спадкове майно у встановленому законом порядку.  

В судовому засіданні  позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали  та просили їх задовольнити в повному обсязі.  

Відповідач   ОСОБА_3   проти позову не заперечував.  

Суд, вислухавши пояснення  позивачів, відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно договору купівлі-продажу від 16.01.1998 року, посвідченого 10-ю  Харківською Державною нотарільною конторою, реєстр №1-138, квартира АДРЕСА_1 належить на праві  сумісної власності  ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_1. (а.с. 9).

У відповідності з листом КП «Харківське  міське  бюро технічної інвентаризації» право власності  на кв. АДРЕСА_1, зареєстроване на  ім*я  ОСОБА_2,  ОСОБА_4 та ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 16.01.1998 року.(а.а.11).

ОСОБА_4, мати позивачів, померла  ІНФОРМАЦІЯ_3, про що в книзі  смертей зроблено відповідний актовий запис № 7685, свідоцтво про смерть НОМЕР_1, видане  відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову.(а.с.15).

Згідно свідоцтва  про народження НОМЕР_2, виданого  Палацем  новонароджених м. Харкова  24 лютого 1978 року, актовий запис №2044, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1,  є сином ОСОБА_4. (а.с.12)

 ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, у відповідності з  свідоцтвом про народження НОМЕР_3, виданим 28 листопада 1989 року Палацем  новонароджених м. Харкова, актовий запис №  7535, є дочкою померлої ОСОБА_4 (а.с.14).

Після смерті матері позивачі  фактично прийняли спадщину. Згідно довідки  дільниці № 61 КП «Жилкомсервіс», ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прописані та проживають у квартирі АДРЕСА_1 (а.с. 16).

Згідно відповіді  Першої Державної  нотаріальної контори  після смерті ОСОБА_4 до Першої Харківської державної нотаріальної контори за період з 2000 року по цей час із заявами про прийняття спадщини або про відмову від спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась.

Згідно заяви відповідача,   ОСОБА_6, чоловіка померлої ОСОБА_4, спадщину у встановлений законом строк він не прийняв, на неї не претендує, до суду з питання  продовження строку на подачу заяви про  прийняття спадщини звертатися не бажає. (а.с. 30).

Частинами першою та другою ст. 372 ЦК України  встановлено, що майно, що є у спільній  сумісній власності може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної  власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.

Згідно зі ст. 1222 ЦК України спадкоємицями можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.

      Згідно ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Як вбачається зі ст. 1261 ЦК України, у першу чергу права на спадкування за законом мають діти спадкодавця.   Таким чином позивачі  підпадають у першу  чергу на спадкування за законом.

Згідно з ч. 2 ст. 1274 ЦК України спадкоємець за законом  має право відмовитися  від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.  Ч.2 ст. 1275 передбачено, що , якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї  черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить  до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну.

Поскільки у судовому засіданні ОСОБА_3 підтвердив, що він відмовляється від спадщини,  то   у суду є всі підстави для задоволення заявлених   позовних вимог.

Згідно з вищевикладеним, керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, ст. ст. 372,  1222, 1258, 1261, 1274, 1275   ЦК України, суд , -

 

ВИРІШИВ:

Позов   задовольнити.

Визначити  частки у праві  спільної сумісної власності на квартиру № 21,будинку №58 по вул. Западній у м. Харкові  та визнати   право власності    за ОСОБА_4 – на 1/3  частину квартири, за ОСОБА_2 - на 1/3 частину квартири,  ОСОБА_1 – на 1/3 частину квартири.  

Припинити право  власності у спільній сумісній власності на квартиру АДРЕСА_1.

Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2   право власності по 1/2 частині  за кожним,  на квартиру АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті їх матері ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 у  м. Харкові.  

Рішення  може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги  в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати  апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

 

Суддя                                                                                                                                     В.А. Дідовець

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація