Справа № 2-358/07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2007 року Великобагачанський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Хоролець В.В.
при секретарі - Зіненко Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, від імені та в інтересах якої за довіреністю діє ОСОБА_2до Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про визнання права власності на домоволодіння, -
в с т а н о в и в:
Як вбачається з позову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_3, який проживав в АДРЕСА_1 в домоволодінні, яке станом на 01.07.1990 року та на 15.04.1991 року відносилось до господарства типу «колгоспний двір». Станом на вказані дати в цьому домоволодінні проживали і являлися членами колгоспного двору батьки позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_3 та ОСОБА_4. Вони перебували між собою в зареєстрованому шлюбі. Інших членів двору не було. Мати позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_4 померлаІНФОРМАЦІЯ_2
Зазначає, що на підставі ст.ст. 120 та 123 ЦК України 1963 р., виходячи з принципу рівності долей всіх членів колгоспного двору, кожен з них., а саме ОСОБА_3 та ОСОБА_4 мали право кожен на Ѕ частину майна бувшого колгоспного двору.
Після смерті матері позивачки ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належну їй Ѕ вказаного домоволодіння. Спадкоємцями першої черги за законом після її смерті були позивачка ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ОСОБА_1 не прийняла спадщину після смерті матері , а батько ОСОБА_3 прийняв спадщину шляхом фактичного вступу в володіння та управління спадковим майном, проживав в спадковому домогосподарстві.
Після смерті батька позивачки - ОСОБА_3, вона прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в володіння та управління спадковим майном та шляхом подачі заяви до державної нотаріальної контори.
Вбачається, що позивачка ОСОБА_1 являється спадкоємцем після смерті батька першої черги за законом, а також і за заповітом, інші спадкоємці відсутні.
Вона не може одержати в державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину, так як при житті батько ОСОБА_3 не одержав право установчі документи на належне йому домоволодіння.
Посилаючись на ці обставини, позивачка ОСОБА_1, по довіреності, від імені та в інтересах якої діє ОСОБА_2звернулася з позовом до суду і просила визнати право власності на все домоволодіння, розташоване в АДРЕСА_1 та складається з житлового будинку та трьох сараїв, погрібника та погреба за померлим ОСОБА_3, а в порядку спадкування визнати за нею, ОСОБА_1 право власності на все вказане домоволодіння.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2заявлений позов підтримав в повному обсязі, послався на обставини, викладені в позові і просив суд його задовольнити.
Представник відповідача по справі Білоцерківської сільської ради в судове засідання не з”явився, про час розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, направив лист про те, що справу просить розглядати без представника відповідача, Білоцерківська сільська рада позов визнає і просить його задовольнити.
Згідно ч.4 ст. 174 ЦПК України “у разі визнання відповідачем позову суд за наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову.”
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1, від імені та в інтересах якої діє ОСОБА_2підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть, виданого виконавчим комітетом Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8).
З свідоцтва про народження позивачки ОСОБА_1вбачається, що її батьками записані ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.9).
Батьки позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 перебували в зареєстрованому шлюбі з 09.11.1935 року (а.св.10-11).
Як вбачається з довідки виконавчого комітету Білоцерківської сільської ради, після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно у вигляді домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 Станом на 01.07.1990 року та на 15.04.1991 року тип двору колгоспний. Станом на 01.07.1990 року та на 15.04.1991 року в будинку проживали ОСОБА_3 та ОСОБА_4. (а.с.25).
ОСОБА_3 на день своєї смерті проживав один в АДРЕСА_1 (а.с.19).
Згідно заповіту, посвідченого Білоцерківською сільською радою 22.03.1995 року ОСОБА_3 заповів майно дочці ОСОБА_1(а.с.18).
Рішенням Великобагачанського районного суду Полтавської області від 16.07.2007 року ОСОБА_1 визначено додатковий строк в два місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини до 16.09.2007 року (а.с.17).
За повідомленням Великобагачанської державної нотаріальної контори, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3надійшла заява про прийняття спадщини від ОСОБА_1, свідоцтво на право на спадщину спадкоємцеві не видавалося. (а.с. 32).
Частиною 2 ст.123 ЦК України (в редакції 1963 року), чинного на той час визначено, що розмір частки члена колгоспного двору встановлюється, виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
При таких обставинах справи, суд приходить до висновку, що позивачка ОСОБА_1 не може успадкувати належне спадкове майно, через те, що при її житті батько ОСОБА_3 не одержав правовстановлюючі документи на належне йому домоволодіння.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12,13 Закону України “Про власність”, ст.ст. 120,123,529,549 ЦК України (в редакції 1963 р.), ст. 392 ЦК України (в редакції 2003 року), ст.ст. 10,11,60,174,212-215 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Визнати право власності на домоволодіння, яке розташоване в АДРЕСА_1 та складається з житлового будинку та трьох сараїв, погрібника та погреба за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, останнім постійним місцем проживання якого було с. Білоцерківка Великобагачанського району, а в порядку спадкування визнати за ОСОБА_1право власності на це домоволодіння, яке розташоване в АДРЕСА_1 та складається з житлового будинку, трьох сараїв, погрібника та погреба, що залишилося після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Суддя