Справа № 2-351/07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2007 року Великобагачанський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Хоролець В.В.
при секретарі - Зіненко Н.О.
розглянувши на попередньому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2, треті особи Білоцерківська сільська рада Великобагачанського району, Великобагачанська районна державна адміністрація, ОСОБА_3, ОСОБА_4про встановлення факту родинних відносин та про визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и в:
Як вбачається з позову, після смерті матері позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Білоцерківка Великобагачанського району Полтавської області, залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на адміністративний території Багачанської Першої сільської ради Великобагачанського району площею 3,71 га вартістю 38494 грн. 19 коп., що належала померлій ОСОБА_5
Позивач вказує, що перед смертю матір забрав до себе рідний брат позивача - ОСОБА_2, у якого вона і померла.
Згідно заповіту, складеного ОСОБА_5 24.11.1997 року, все майно, на випадок її смерті вона заповіла своїм дітям ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4., ОСОБА_3
Позивач зазначає, що він прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_5 шляхом подання до державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини в шестимісячний строк. Жоден з інших спадкоємців за заповітом в установлений законом строк заяв про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори не подали. Отже він є єдиним спадкоємцем, що прийняв спадщину після померлої ОСОБА_5
Позивач ОСОБА_1 не може отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину в зв'язку з тим, що в його свідоцтві про народження в графі «мати» було неправильно зроблено запис по батькові матері, замість «ОСОБА_5» там записано «ОСОБА_6», хоча в усіх інших документах - свідоцтві про смерть, державному акті на право власності на земельну ділянку і т.д. значиться «ОСОБА_5». Крім цього, мати ОСОБА_5 на час смерті проживала з братом позивача - ОСОБА_2
Посилаючись на ці обставини, позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду і просив суд постановити рішення, яким встановити той факт, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5, 1918 р.н. є його рідною матір'ю та просив визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 3,71 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5320280900030010228, розташованої на території Багачанської Першої сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, яка залишилась після смерті його матері ОСОБА_5, як спадкоємцем за заповітом, який в установлений законом строк прийняв спадщину в установленому законом порядку.
На попередньому судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлений позов підтримав, послався на обставини, викладені в позові і просив суд встановити той факт, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5, 1918 р.н. є його рідною матір'ю та просив визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 3,71 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5320280900030010228, розташованої на території Багачанської Першої сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, яка залишилась після смерті його матері ОСОБА_5, як спадкоємцем за заповітом, який в установлений законом строк прийняв спадщину в установленому законом порядку.
Відповідач ОСОБА_2 заявлений позов визнав і просив суд його задовольнити, підтвердив обставини, на які посилався позивач.
Представник третьої особи Білоцерківської сільської ради Пилипенко С.Г. не заперечив проти задоволення позову ОСОБА_1
Представник третьої особи Великобагачанської райдержадміністрації Бордюг Ю.А. не заперечив проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Треті особи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на попереднє судове засідання не з'явились, вони належним чином сповіщені про день і час розгляду справи, надіслали письмові пояснення про те, що позов ОСОБА_1 визнають і просять його задовольнити, а справу розглядати в їх відсутність (а.с. 26,28).
Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України суд ухвалив провести розгляд справи відповідно до вимог ст. 130 ч.4 та ст. 174 ЦПК України.
Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України “у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову.”
Суд, заслухавши пояснення позивача, відповідача, представників третіх осіб, показання свідків, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_5, останнім постійним місцем проживання якої було с. Білоцерківка Великобагачанського району Полтавської області померла ІНФОРМАЦІЯ_1, про що Білоцерківською сільською радою видано свідоцтво про смерть (а.с. 8).
В свідоцтві про народження позивача ОСОБА_1 в графі «мати» записана ОСОБА_6 (а.с.9).
З інших наявних в матеріалах справи документів вбачається, що ця особа значиться і записана як ОСОБА_5, а не «ОСОБА_6».
Згідно записів по господарської книги с. Семенівка Великобагачанського району Полтавської області за 1958-1960 р.р. ОСОБА_5 значиться мати позивача ОСОБА_1(а.с.6).
З показань свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 вбачається, що вони тривалий час знали померлу ОСОБА_5 і їм достовірно відомо, що її по батькові «ОСОБА_5», а не «ОСОБА_6».
Встановлення того факту, що померла ОСОБА_5 є рідною матір'ю ОСОБА_1необхідно останньому для отримання в державній нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину.
Згідно заповіту, складеного 24.11.1997 року та посвідченого Багачанською Першою сільською радою Великобагачанського району, ОСОБА_5 належний їй будинок з надвірними будівлями і все майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося заповіла ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4та ОСОБА_3(а.с.12).
Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ПЛ. № 081305 на ім'я ОСОБА_5, вона є власником земельної ділянки площею 3,71 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і розташована на території Багачанської Першої сільської ради Великобагачанського району (а.с.11).
З повідомлення Великобагачанської державної нотаріальної контори від 27.09.2007 р. вбачається, що після смерті 20.01.2007 р. ОСОБА_5 поступила заява про прийняття спадщини від ОСОБА_1. Свідоцтво про право на спадщину спадкоємцеві не видавалося. Претензій кредиторів не поступало (а.с. 25).
У відповідності до ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом має право прийняти спадщину. Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
В порядку ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно п.1 ч.1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
За встановлених обставин справи, доказів, що подані позивачем на підтвердження своїх позовних вимог, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12,13 Закону України “Про власність”, ст.ст. 1268,1270,1272 ЦК України (в редакції 2003 року), ст.ст. 10,11,60,130,174,212-215, 256-258 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Встановити факт, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5, 1918 року народження, останнім по стійним місцем проживання якої було с. Білоцерківка Великобагачанського району Полтавської області є рідною матір'ю ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження.
Визнати за ОСОБА_1право власності на спадщину, що залишилась після смерті його матері - ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, останнім постійним місцем проживання якої було с. Білоцерківка Великобагачанського району Полтавської області та складається з приватизованої земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3.71 га, розташованої на території Багачанської Першої сільської ради Великобагачанського району Полтавської області (Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ПЛ. № 081305, виданий 18.12.2003 р. Великобагачанською райдержадміністрацією).
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Суддя