Судове рішення #12169954

       

Справа № 2-3638/10

РІШЕННЯ

Іменем України

«13»   липня  2010 року                                                                                        м. Краснодон

           Краснодонський  міськрайонний  суд Луганської області у складі головуючого судді-  Баличевої М.Б., при секретарі – Олєйнікової Г.Г., розглянувши у  відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краснодон   цивільну  справу за позовом   ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в .Краснодонському районі    Луганської області про    зобов’язання прийняти рішення про підвищення пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

В   травні  2010 року позивач звернувся  з  позовом до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі   Луганської області про зобов'язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» як дитині війни за період   з  22.05.2008 р. по 31.12.2009 р. та  з  01.01.2010 р.  по  теперішній час.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вона    має статус «дитини війни» у зв'язку з чим, у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачувана  їй пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Вважає, що положення Закону України  «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення дії ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись. З підстав невідповідності ст. 22 Конституції України п.п. 2 п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» вважала  неможливе їх застосування з 01.01.2008 року, вважає за необхідне  провадити виплати пенсії у відповідному розмірі   за вказаний період, оскільки  у 2009 р. Закон «Про соціальний захист дітей війни» не змінювався, вважає, що  йому  повинно   сплачуватись  підвищення  до пенсії  у 2009 р. у розмірі, передбаченому   Законом.   Просить  задовольнити  позов  в повному обсязі  та розглянути справу за  її      відсутність.

Представник  позивача  в судове засідання не з»явилась, надала письмову заяву,  в якій   позовні вимоги підтримала, просила  розглянути справу без неї.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглядати справу без участі його представника. На адресу суду надійшли заперечення проти позову, у яких відповідач посилається на те, що у 2006 р. було  встановлено поетапно  запровадження  пільг дітям війни, однак Кабінетом Міністрів України  так і не було  розроблено  порядок  поетапного  впровадження пільг відповідно до ст.6 ЗУ  “Про соціальний захист дітей війни”, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" призупинена, законодавче не було врегульовано питання стосовно фінансування виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком дітям війни. Відповідно до вказаного Закону підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Вимоги позивача щодо підвищення пенсії вважає незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає   частковому  задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням     за   №  НОМЕР_1.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності з 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідач є територіальним органом Пенсійного фонду України, який на виконання наданих йому повноважень призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату пенсій, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України ( п.1, п.15 Положення про Пенсійний фонд України).

           Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

           Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,  дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчій актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Тому  суд  вважає за необхідно   задовольнити вимоги  позивача   за період з 22.05.2008 р.  по  31.12.2008 р.

Щодо вимог  за період   з 01.01.2009 р. по  17.05.2010 р. ( по момент  звернення до суду)  суд зазначає наступне: ЗУ "Про державний бюджет України на 2009 рік" не вносилось жодних змін до ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", тобто ст.. 6 вказаного закону є діючою у первинній редакції, на підставі чого позивач, як особа, що має статус "дитина війни"   має право на отримання щомісячного підвищення до пенсії у розмірах, встановлених ст.. 6 спеціального ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" - 30% мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, встановленому на конкретний період часу.

 Відповідно до  ст.. 2  ЗУ «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум   застосовується   для встановлення   розмірів    мінімальної заробітної плати  та мінімальної пенсії за віком.

Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

                       Ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року-498 грн. та  з  1  листопада  2009 року прожитковий мінімум на осіб, які втратили працездатність, - 573 гривні.

    Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.  У разі невідповідності  нормативно-правового  акта Конституції  України, закону України, міжнародному  договору, згода на обов'язковість  якого надана Верховною  Радою України, або іншому  правовому акту,  суд застосовує  правовий  акт, який  має вищу  юридичну силу.  Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Суд вважає, що  позиція    Управління  Пенсійного Фонду України в м. Краснодоні Луганської області щодо виплати  позивачу  підвищення  до пенсії  як дитині війни,  є неправомірною, оскільки   ґрунтується  виключно на постанові Кабінету Міністрів України, а   закон має  вищу  юридичну  силу. Закон України «Про соціальний захист дітей війни» встановлює більші соціальні гарантії для позивача, тому відповідно  до вимог ст. 92 Конституції України, суд не приймає до уваги розмір підвищення до пенсії, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.

Крім того, згідно з рішенням Конституційного Суду України (№ 8-рп/2005 від 11 жовтня по справі № 1-21/2005), який неодноразово розглядає проблеми, пов’язані з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

    При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.

    На підставі наведеного, суд вважає за необхідне задвольнити позов   ОСОБА_1    частково: зобов»язати   відповідача провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни  відповідно  до ст.. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»  з 22.05.2008 р. по   31.12.2008 р.  з урахуванням фактично  сплачених  виплат,  з 01.01.2009 р.  по   17.05.2010  р.  з урахуванням   фактично сплачених  виплат.

Керуючись ст. 6 ЗУ  «Про соціальний захист дітей війни», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року,  ЗУ «Про державний бюджет на 2007 р.», ЗУ «Про державний бюджет на 2008 р», ЗУ «Про Державний бюджет на 2009 р.»,  Декрет  КМУ «Про  Державне мито»,  на підставі  ст..  3, 15,88,212-215, 292 ЦПК  України,

             ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в  Краснодонському районі  Луганської області про   зобов’язання прийняти рішення про підвищення пенсії  - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в  Краснодонському районі Луганської області здійснити нарахування та виплату на користь   ОСОБА_1  підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни   з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р.  з урахуванням фактично  сплачених  виплат,  з 01.01.2009 р.  по   17.05.2010  р.  з урахуванням   фактично сплачених  виплат.

В іншій частині задоволення позовних вимог   ОСОБА_1     відмовити.

Копію  рішення  направити сторонам.

    На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з моменту проголошення рішення  й апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або апеляційна скарга протягом десяти днів з моменту проголошення рішення, в апеляційний суд Луганської області через Краснодонський міськрайонний суд Луганської області.

Головуючий                                                                                                                                           М.Б.Баличева

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація