АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________________________________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Копія.
“ 22 ”листопада 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого – судді Харчука В.М.
суддів: Кізюн О.Ю., Переверзєвої Н.І.
при секретарі Жищинській І.М.
з участю: позивача ОСОБА_1
розглянула у відкритому судовому засіданні справу № 22ц – 5382 за апеляційними скаргами корпорації „Сварог Вест Груп” та товариства з обмеженою відповідальністю „Левада – 2003” на заочне рішення Шепетівського міськрайонного суду від 21 липня 2010 року за позовом ОСОБА_1 до корпорації „Сварог Вест Груп” та товариства з обмеженою відповідальністю „Левада – 2003” про усунення перешкод в користуванні майном та стягнення моральної шкоди.
Заслухавши доповідача, пояснення ОСОБА_1, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги,
в с т а н о в и л а:
В квітні 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до корпорації „Сварог Вест Груп” та товариства з обмеженою відповідальністю „Левада – 2003” про витребування майна із чужого незаконного володіння та стягнення моральної шкоди.
В обґрунтування вимог позивач вказував, що на підставі договору купівлі-продажу від 25.11.2009 року Шепетівським бюро технічної інвентаризації 01.12.2009 року за ним зареєстровано право власності на цегельний комплекс площею 4276,5 кв. м., що знаходиться в АДРЕСА_1. Належний йому цегляний комплекс без будь-якої правової підстави утримується ТОВ „Левада-2003”, яке є структурним підрозділом корпорації „Сварог Вест Груп”. В добровільному порядку звільнити приміщення цегельного комплексу відповідачі відмовляються. Такими діями відповідачів йому заподіяно моральну шкоду, яку він оцінює у розмірі 25 000 грн., і цю суму просив пропорційно стягнути з відповідачів на його користь.
В ході судового розгляду справи позивач 08.07.2010 року подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій не змінюючи обґрунтування позову, просив суд усунути перешкоди у користуванні належним йому майном, зобов’язавши відповідачів звільнити належний йому майновий комплекс, а також стягнути моральну шкоду (а.с.2-3, 53-54)
Заочним рішенням Шепетівського міськрайонного суду від 21 липня 2010 року позов задоволено. Ухвалено усунути перешкоди в користуванні ОСОБА_1 належними йому на праві приватної власності нежитловими приміщеннями комплексу в АДРЕСА_1, шляхом зобов’язання корпорацію „Сварог Вест Груп”, товариство з обмеженою відповідальністю „Левада-2003” звільнити ці нежитлові приміщення. Стягнуто з відповідачів солідарно на користь ОСОБА_1 25 000 грн.
________________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції – Березова І.О. Справа №22ц- 5382
Доповідач –Кізюн О.Ю. Категорія № 2,5
моральної шкоди; 8 грн. 50 коп. судового збору, 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, витрати по відправленню поштових повідомлень відповідачам
в сумі 180 грн.12 коп.
Ухвалою цього ж суду від 24 вересня 2010 року заяви корпорації „Сварог Вест Груп”, товариства з обмеженою відповідальністю „Левада-2003” про перегляд заочного рішення залишено без задоволення.
В апеляційний скаргах, які надійшли від корпорації „Сварог Вест Груп”, товариства з обмеженою відповідальністю „Левада-2003”, йдеться про скасування заочного рішення від 21.07.2010 року з підстав порушенням судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, і ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 Зазначається про необґрунтованість висновків суду про те, що ТОВ „Левада – 2003” є структурним підрозділом корпорації „Сварог Вест Груп”, хоча зазначені підприємства є самостійними юридичними особами; необґрунтованими вважають висновки суду щодо чинення перешкод позивачеві у користуванні приватною власністю зі сторони відповідачів та щодо розміру моральної шкоди у розмірі 25 000 грн.; крім того, на час придбання позивачем за договором купівлі-продажу від 25.11.2009 року об’єкта нерухомості щодо цього об’єкта існував судовий спір між приватним підприємством „Надра” та ТОВ „Левада-2003”.
Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги корпорації „Сварог Вест Груп” та товариства з обмеженою відповідальністю „Левада – 2003” підлягають частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до п.п. 2, 4 ч.1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, неправильне застосування норм матеріального права.
Відповідно до правил ст.391 ЦК України власник має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Згідно ч.4 ст.334 ЦК України якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу від 25.11.2009 року придбав у власність у приватного підприємства „Надра” нежитлове приміщення – комплекс загальною площею 4276,5 кв. м., що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, до складу якого входять: будівлі контори „А” пл. 118,1 кв. м., будівлі насосної „Б” пл.21,7 кв. м., будівлі вагової „В” пл.42,8 кв. м., 14-тикамерна щілинна піч із шатром „Г” пл.390,8 кв. м., будівлі формовочного відділення „Д” пл.256,1 кв. м., навіс сушильний для цегли „Е”пл.521,5 кв. м., навіс сушильний для цегли „Ж” пл. 459,8 кв. м., навіс сушильний для цегли „З” пл.497,7 кв. м., навіс сушильний для цегли „И” пл.487,5 кв. м., навіс сушильний для цегли „К” пл. 496,1 кв. м., навіс сушильний для цегли „Л” пл. 494,6 кв. м., навіс сушильний для цегли „М” пл. 486,7 кв. м., вбиральня „Н” пл. 3,4 кв. м. (а.с.5-7)
На підстав цього договору купівлі-продажу Шепетівським бюро технічної інвентаризації 01.12.2009 року здійснена державна реєстрація права приватної власності за ОСОБА_1 вказаного об’єкта нерухомості (а.с.8, 56-97)
Судом об’єктивно встановлено, що відповідачі – корпорація „Сварог Вест Груп”, учасником якої є ТОВ „Левада- 2003”, без достатньої правової підстави утримують комплекс нежитлових приміщень по АДРЕСА_1 і не допускають до них ОСОБА_1, чим чинять позивачеві перешкоди у здійсненні ним права користування та розпорядження належним йому на праві власності нерухомим майном.
Доводами апеляційних скарг ці висновки суду не спростовуються.
Усупереч вимогам ст.60 ЦПК України відповідачі за весь час розгляду справи судом першої інстанції жодних заперечень проти позову та доказів на їх обґрунтування суду не надали.
Про те, що відповідачі не допускають позивача до належних йому не житлових приміщень підтверджується постановою Шепетівського МВ УМВС України від 30.12.2009 року, зі змісту якої вбачається, що цегельний комплекс по АДРЕСА_1 охороняється корпорацією „Сварог Вест Груп”.; письмовим зверненням ОСОБА_1 від 07.12.2009 року до ТОВ „Левада-2003” про звільнення самовільно зайнятих приміщень цегельного комплексу (а.с.10-14) Про те, що відповідачі мають майновий інтерес до нежитлових приміщень по АДРЕСА_1 підтверджується й доводами їх апеляційних скарг щодо судового спору, який мав місце між ПП „Надра” та ТОВ „Левада-2003”.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні належним йому майном, суд першої інстанції правомірно керувався положеннями ст.391 ЦК України.
Разом з тим, посилання суду у рішенні на ст.387 ЦК України є зайвим, оскільки ця норма матеріального права застосовується до вимог про витребування майна із чужого незаконного володіння і на вимоги власника про усунення перешкод в користуванні належним йому майном не поширюється, тому вона підлягає виключенню із мотивувальної частини рішення.
Колегія суддів також вважає, що рішення суду в частині стягнення моральної шкоди на користь ОСОБА_1 підлягає скасуванню з підстав недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, з ухваленням в цій частині нового рішення про відмову ОСОБА_1 в задоволенні вимог про стягнення моральної шкоди в сумі 25 000 грн., оскільки позивач не довів, що діями відповідачів така шкода йому була заподіяна.
Керуючись ст. ст. 307, 309, 313, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а:
Апеляційні скарги корпорації „Сварог Вест Груп” та товариства з обмеженою відповідальністю „Левада – 2003” задоволити частково.
Заочне рішення Шепетівського міськрайонного суду від 21 липня 2010 року в частині стягнення моральної шкоди скасувати. В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до корпорації „Сварог Вест Груп” та товариства з обмеженою відповідальністю „Левада – 2003” про стягнення моральної шкоди в сумі 25 000 грн. відмовити.
З мотивувальної частини рішення виключити посилання на ст.387 ЦК України.
В решті заочне рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий: підпис.
Судді: підписи.
Копія вірна. Суддя: О.Ю.Кізюн