Судове рішення #12169059

                           

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 __________________________________________________________Копія

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          “  17  ”  вересня  2010 року                                           м. Хмельницький

                               Колегія  суддів  судової палати у цивільних справах

                                      Апеляційного суду Хмельницької області

           в складі : головуючого – судді Харчука В.М.

    суддів: Переверзєвої Н.І., Власенка О.В.

    при секретарі  Вінярській А.А.

                                  з участю:    відповідачів                          

розглянула    у    відкритому    судовому    засіданні   справу   № 22 ц-3023  за апеляційною скаргою приватного підприємства „Редакція газети „Є”  на рішення Хмельницького міськрайонного суду від  18 травня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, відкритого акціонерного товариства НАСК „Оранта”, приватного підприємства „Редакція газети „Є” про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення дорожньо-транспортної пригоди

Заслухавши доповідача,  пояснення учасників процесу , перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів

                                                         

 в с т а н о в и л а:                                                         :  

   

    В січні 2009 року позивачка звернулась до суду і після уточнення позовних вимог просила стягнути з Хмельницької обласної дирекції НАСК „Оранта” майнову шкоду в сумі 1147,26 грн. і моральну шкоду в сумі 2500 грн.; із ОСОБА_2 та Хмельницької обласної дирекції НАСК „Оранта” солідарно витрати на правову допомогу в сумі 2000 грн.; із ОСОБА_2 моральну шкоду в сумі 50000 грн. та судові витрати в сумі 58,74 грн.    

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 18 травня 2010 року позов задоволено частково.

Постановлено стягнути на користь ОСОБА_1  : з відкритого акціонерного товариства НАСК „Оранта” 65 грн.26 коп. матеріальної та 2550 грн. моральної шкоди; з приватного підприємства „Редакція газети „Є” 7450 грн. моральної шкоди; з відкритого акціонерного товариства НАСК „Оранта” та приватного підприємства „Редакція газети „Є” солідарно 353 грн. 60 коп. витрат на правову допомогу.

Стягнуто з відкритого акціонерного товариства НАСК „Оранта” та приватного підприємства „Редакція газети „Є” в доход держави по 25,5 грн. судового збору та по 60 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

В задоволені решти позовних вимог відмовлено.

В своїй апеляційній скарзі  приватне підприємство „Редакція газети „Є” означене рішення в частині  стягнення із нього моральної шкоди вважає незаконним, просить його скасувати, посилаючись на недоведеність позивачкою своїх вимог. На думку апелянта, суд допустив однобічність судового розгляду, не дав оцінки поведінці позивачки, яка приховала факт свого лікування від хвороби, що не пов”язана із ДТП і намагання ОСОБА_2 відшкодувати їй моральну і матеріальну шкоду.  Розмір  морального  відшкодування  вважає

_______________________________________________________________________________

Головуючий у першій інстанції –  Вітюк В.Ж.                   Справа № 22ц- 3023

Доповідач – Переверзєва Н.І.                                            Категорія № 57

завищеним і не співрозмірним із заподіяними тілесними ушкодженнями та сумою завданої матеріальної шкоди.

Апеляційна скарга підлягає  відхиленню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 29 Закону України „Про обов”язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” у зв”язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов”язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.

П. 22.3 ст. 22 Закону України „Про обов”язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” визначає, що потерпілому відшкодовується також моральна шкода, передбачена п.п.1,2 частини другої ст. 23 Цивільного кодексу України, яка полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв”язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров”я (п.1) та душевних стражданнях яких фізична особа зазнала у зв”язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім”ї чи близьких родичів( п.2). Така шкода відшкодовується у встановленому судом розмірі відповідно до вимог ст. 23 Цивільного кодексу України. При цьому страховик відшкодовує не більше, ніж 5 відсотків ліміту, визначеного у пункті 9.3 ст. 9 цього Закону. Різницю між сумою відшкодування, визначеною судом, та сумою, яка має бути відшкодована страховиком, сплачує особа, яку визнано винною у скоєні дорожньо-транспортної пригоди.

Судом встановлено, що 02 грудня 2008 року близько 12 години на вул. Проспект Миру у м. Хмельницькому водій автомобіля ЗАЗ-110557 ОСОБА_2 на пішохідному переході вчинив наїзд на ОСОБА_1, за що 23 грудня того ж року був притягнутий до адмінвідповідальності у вигляді 340 грн. штрафу. Означений автомобіль належить приватному підприємству „Редакція газети „Є”, де правопорушник працював менеджером, яке 26 грудня 2007 року уклало договір страхування цього транспортного засобу із ВАТ НАСК ”Оранта”. Відповідно до умов договору страховик зобов”язувався відшкодувати шкоду, яку спричинено власником джерела підвищеної небезпеки майну, життю і здоров”ю  третіх осіб при використанні застрахованого автомобіля. Враховуючи, наведене і своєчасне повідомлення страховика про настання страхового випадку, суд обґрунтовано стягнув із останнього як кошти затрачені потерпілою на лікування, так і  2550 грн. моральної шкоди  в межах ліміту відповідальності, визначеного Законом України  „Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”. При цьому прийшов до вірного висновку про заподіяння ОСОБА_1 моральної шкоди через отримані внаслідок ДТП тілесні ушкодження, перенесений фізичний біль та страждання, настання вимушених змін у її житті, у зв”язку з перебуванням у лікарні та докладанням додаткових зусиль для відновлення нормальних життєвих зв”язків,  правильно визначив її розмір і розподілив між відповідачами.

    Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і містять посилання на обставини, які з достатньою повнотою досліджені і оцінені судом першої інстанції. Тому, апеляційний суд не знаходить підстав для скасування рішення, яке постановлено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини.

Керуючись ст. ст.307, 308, 313, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів

                    у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу  приватного підприємства „Редакція газети „Є” відхилити.

    Рішення Хмельницького міськрайонного суду від 18 травня 2010 року залишити без змін.

    Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: підпис

Судді:  підписи

Копія відповідає оригіналу:   Суддя                                                     Н.І. Переверзєва

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація