АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________________________________________Копія
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
“ 11 ” жовтня 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого – судді Харчука В.М.
суддів: Кізюн О.Ю., Переверзєвої Н.І.
при секретарі Вінярській А.А.
з участю: представника апелянта – Кендюх Т.В.,
відповідачів – ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянула у відкритому судовому засіданні справу № 22ц – 2010 за апеляційною скаргою товариства з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Провіта” на рішення Хмельницького міськрайонного суду від 12 березня 2010 року за позовом товариства з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Провіта” до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди.
Заслухавши доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги,
в с т а н о в и л а:
В липні 2009 року товариство з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Провіта” звернулося в суд з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди в порядку регресу в сумі 30 000 грн. В обґрунтування вимог позивач вказував, що 30.09.2007 року сталася дорожньо-транспортна пригода з вини водія ОСОБА_2, який керував транспортним засобом „ЗІЛ 131”, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, власником якого є ОСОБА_3 Внаслідок цієї дорожньо-транспортної пригоди було пошкоджено автомобіль „ CHERY Amulet”, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, власником якого є ОСОБА_4 і з яким позивач 05.03.2007 року уклав договір № 240/02-0180 добровільного страхування наземного транспорту. 15.05.2007 року до ТДВ „Страхова компанія „Провіта” із заявою звернувся страхувальник ОСОБА_4 щодо виплати страхового відшкодування, в зв’язку з дорожньо-транспортною пригодою, яка відповідно до умов договору № 240/02-0180 від 05.03.2007 року є страховим випадком. Вартість страхового відшкодування виплаченого страховою компанією на користь страхувальника становить 30 000 грн. Цю суму позивач просив стягнути з відповідача в порядку регресу, а також понесені ним судові витрати в розмірі 552 грн.. які складаються з витрат по оплаті судового збору – 300 грн., та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 252 грн.
Під час судового розгляду 04.11.2009 року представник позивача подала до суду клопотання про залучення до участі в справі в якості співвідповідача ОСОБА_3, та уточнену позовну заяву про стягнення основного боргу в сумі 30 000 грн. та понесених судових витрат в сумі 552 грн. в солідарному порядку з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ________________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції –Спірідонова Т.В. Справа №22ц- 2010
Доповідач –Кізюн О.Ю. Категорія № 30
В.С. (а. с. 82-87).
Ухвалою суду від 04.11.2009 року ОСОБА_3 залучено до участі в справі в якості співвідповідача.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 12 березня 2010 року позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь товариства з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Провіта” на відшкодування матеріальної шкоди – 30 000 грн., судовий збір у сумі 300 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення в сумі 250 грн., всього – 30 550 грн. В задоволенні позову до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди відмовлено.
В своїй апеляційній скарзі товариство з додатковою відповідальність „Страхова компанія „Провіта” вважає, що рішення суду є незаконним, просить його скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі. Апелянт вважає, що відповідно до ч.2 ст.1187 ЦК України ОСОБА_3, як власник джерела підвищеної небезпеки – автомобіля „ЗІЛ 131”, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, повинен нести матеріальну відповідальність, заподіяну водієм ОСОБА_2, оскільки ОСОБА_2 не перебував в трудових відносинах чи договірних відносинах з ОСОБА_3, а доводи ОСОБА_3 про викрадення автомобіля ОСОБА_2 є безпідставними.
Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних мотивів.
Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом об’єктивно встановлено і ці обставини ніким не оспорюються, що 30.09.2007 року сталася дорожньо-транспортна пригода з вини водія ОСОБА_2, який керував транспортним засобом „ЗІЛ 131”, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, власником якого є ОСОБА_3 Внаслідок цієї дорожньо-транспортної пригоди було пошкоджено автомобіль „ CHERY Amulet”, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, власником якого є ОСОБА_4 Розмір матеріального збитку в результаті пошкодження автомобіля „ CHERY Amulet” складає 44293 грн. 69 коп.
Згідно з договором добровільного страхування наземного транспорту від 05.03.2007 року № 240/02-0180 автомобіль „ CHERY Amulet”, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 був застрахований на випадок пошкодження внаслідок ДТП у товаристві з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Провіта”, яке і виплатило ОСОБА_4 страхове відшкодування у розмірі 30 000 грн.
Відповідно до ст.993 ЦК України до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
З’ясувавши повно й всебічно обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, давши належну оцінку зібраним доказам, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що страхове відшкодування у сумі 30 000 грн. підлягає відшкодуванню на користь позивача відповідачем ОСОБА_2, як особою винною у скоєні дорожньо-транспортної події.
Цей висновок суду відповідає правилам п.1 ч.1 ст.1188 ЦК України, згідно яких шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Доводи апеляційної скарги про те, що у даному випадку солідарну відповідальність повинен нести також і ОСОБА_3, як власник транспортного засобу - автомобіля „ЗІЛ 131”, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, яким керував ОСОБА_2, є безпідставними, не ґрунтуються на вимог закону і на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції не впливають.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 313, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Провіта” відхилити.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду від 12 березня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: підпис
Судді: підписи
Копія відповідає оригіналу: Суддя О.Ю. Кізюн