КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-10499/09/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Тихоненко О.М.
Суддя-доповідач: Цвіркун Ю.І..
У Х В А Л А
Іменем України
"10" листопада 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді –Цвіркуна Ю.І.;
суддів – Парінова А.Б.,
Петрика І.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою фізичної особи –підприємця ОСОБА_3 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2010 року у справі за позовом фізичної особи –підприємця ОСОБА_3 до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області про визнання постанови незаконною,
в с т а н о в и в:
Фізична особа –підприємець ОСОБА_3 (далі – ФОП ОСОБА_3, позивач) звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області (далі - відповідач) про визнання постанови незаконною.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2010 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2010 року, ФОП ОСОБА_3 звернулася до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, у якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення по справі, яким задовольнити заявлені позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм права.
В силу статті 197 КАС України апеляційний розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши докази у справі та обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія встановила наступне.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»(далі –Закон № 2344-III) урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Пунктом 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок), передбачено здійснення державного контролю на автомобільному транспорті посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Відповідно до п.14 Порядку рейдова перевірка транспортних засобів проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємства та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону.
Встановлено, що начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Чернігівській області затверджено план-графік роботи відділу державного контролю на період з 21 по 26 квітня 2008 року.
Відповідно до вищезазначеного плану та на підставі завдання на перевірку № 032119 від 25.04.2008 року державними інспекторами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області при проведенні рейдової перевірки з 25.04.2008 р. до 25.04.2008 р. перевірено транспортний засіб, який належить ФОП ОСОБА_3, щодо додержання Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух», Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту»та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
В результаті перевірки транспортного засобу Мерседес 312, номерний знак НОМЕР_1, що належить позивачу, державними інспекторами виявлені порушення вимог Закону, а саме ст. 39 Закону № 2344-III - надання послуг по перевезенню пасажирів в режимі нерегулярних перевезень, що підтверджується дорожнім листом і трафаретом «На замовлення»за відсутності договору із замовником транспортних послуг, документу, що засвідчує оплату транспортних послуг, про що 25.04.2008 р. складено акт перевірки № 069217.
Відповідно до ст. 39 Закону 2344-III автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документами для нерегулярних пасажирських перевезень є ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України - для автомобільного перевізника; посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України - для водія автобуса.
Згідно із пунктами 25 - 27 названого вище Порядку справа про порушення розглядається посадовою особою органу державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
Відповідачем повідомлено та запрошено позивача на 10 год. 25 хв. 12.06.2008 р. в приміщення територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області прийняти участь при розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт. 07.06.2008 р. вищезазначене повідомлення отримано позивачем, про що свідчить особистий підпис на зворотньому поштовому повідомленні №080350.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону 2344-III за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону до автомобільних перевізників застосовуються санкції, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
12.06.2008 року відповідачем винесено постанову № 039366 про застосування фінансових санкцій до позивача в розмірі 1700 грн.
Згідно із ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що відповідачем доведено правомірність винесення оскаржуваної постанови про застосування фінансових санкцій.
Позиція позивача ґрунтуються не на положеннях закону, а тому є необґрунтованою.
За таких обставин, підстави вважати, що дії та рішення відповідача є протиправними відсутні.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області задоволенню не підлягають.
Враховуючи встановлене, судова колегія визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
При цьому, з метою однакового застосування судами загальної юрисдикції положень Конституції та законів України, судом враховується позиція адміністративних судів у даній категорії справ. А саме береться до уваги ухвала Вищого адміністративного суду у справі №К-24196/08 за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Територіального управління головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Києві, Територіального управління головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Рівненській області про визнання перевірки незаконною та скасування постанови.
В силу статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.
Керуючись статтями 195, 197, 200, 205 КАС України, суд
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу фізичної особи –підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2010 року залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо його було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п’ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 статті 254 КАС України). Касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу –з дня складення постанови в повному обсязі (стаття 212 КАС України).
Головуючий: Ю.І. Цвіркун
Суддя: А.Б. Парінов
Суддя: І.Й. Петрик