Судове рішення #12165666

Справа № 2 – а-2012/10

Постанова

Іменем України

08 листопада   2010  року                                                                                        м. Краснодон

           Краснодонський  міськрайонний  суд Луганської області у складі головуючого судді -  Галан О.О., розглянувши у  скороченому провадженні  справу за адміністративним позовом   ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Краснодоні  Луганської області про поновлення строку звернення до суду, визнання дій неправомірними  та покладення  зобов’язання прийняти рішення про підвищення пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

У  жовтні 2010 року позивачка звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в  м.Краснодоні Луганської області про визнання дій відповідача неправомірними та   покладення зобов»язання  на відповідача перерахувати та виплатити їй  підвищення до мінімальної пенсії за віком як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 22.05.2008 року  з подальшим перерахунком  доплати в залежності від встановленого  розміру мінімальної пенсії за віком та зобов»язати відповідача  нарахувати та виплачувати  їй  щомісячну державну соціальну допомогу ,як дитині війни  відповідно до ст.6 Закону України «Про  соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінісмальної пенсії  за віком.

Представнику відповідача була надіслана ухвала від 20.10.2010 року про скорочене провадження, однак заперечень проти позову не надав.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд вважає позов ОСОБА_1 обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін  у відповідності до ч.5 ст.183-2 КАС.

Позивачка має статус дитини війни, що підтверджується пенсійним посвідченням, яке додане до матеріалів справи.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності з 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідач є територіальним органом Пенсійного фонду України, який на виконання наданих йому повноважень призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату пенсій, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України ( п.1, п.15 Положення про Пенсійний фонд України).

                Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

                 Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,  дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

        Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчій актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

    Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

         ЗУ "Про державний бюджет України на 2009 рік" не вносилось жодних змін до ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", тобто ст.. 6 вказаного закону є діючою у первинній редакції, на підставі чого позивач, як особа, що має статус "дитина війни"   має право на отримання щомісячного підвищення до пенсії у розмірах, встановлених ст.. 6 спеціального ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" - 30% мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, встановленому на конкретний період часу.

        Відповідно до  ст.. 2  ЗУ «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум   застосовується   для встановлення   розмірів    мінімальної заробітної плати  та мінімальної пенсії за віком.

             Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

                       Ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року-498 грн. та  з  1  листопада  2009 року прожитковий мінімум на осіб, які втратили працездатність, - 573 гривні.

    Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.   Відповідно до ч.4 ст.9 Кодексу  адміністративного судочинства України, у разі невідповідності  нормативно-правового  акта Конституції  України, закону України, міжнародному  договору, згода на обов'язковість  якого надана Верховною  Радою України, або іншому  правовому акту,  суд застосовує  правовий  акт, який  має вищу  юридичну силу.  Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Суд враховує, що відповідно до положень ч.2 ст. 99 КАСУ(нова редакція) , для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний  строк, який якщо не встановлено  інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.Ухвалою  про відкриття скороченого провадження  від  20.10.2010 року  позивачу поновлено строк зверненя до суду за захистом порушених прав.

На підставі наведеного, суд вважає за необхідне задовольнити повністю позов  ОСОБА_1.:  визнати дії відповідача  протиправними  та зобов»язати  відповідача провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни  відповідно  до ст.. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009року  по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року відповідно  до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»   з урахуванням фактично сплачених  виплат.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94,102, 158-164,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги   ОСОБА_1 - задовольнити  повністю.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Краснодоні Луганської області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з  22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009року  по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року відповідно  до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»   з урахуванням фактично сплачених  виплат.

    На постанову суду першої інстанції подається  апеляційна  скарга протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького  апеляційного адміністративного суду   через  Краснодонський  міськрайсуд Луганської  області. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття  постанови  у письмовому провадженні  апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання  копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою стаття 167 КАС України, було повідомлено про можливість  отримання копії постанови  суду безпосередньо в суді, то  десятиденний строк  на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення  про можливість отримання копії постанови суду.    

Головуючий:                                     О.О.Галан    

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація