Судове рішення #12139407

                                    Справа № 2-344/10 р.

             

     Р І Ш Е Н Н Я

                             І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

   

16 листопада 2010 року                                                                    Летичівський районний суд

                                                                                                          Хмельницької області

в складі : головуючого –    судді  Козак О.В.

                при секретарі –              Козка Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Летичів справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до ТзОВ «Поділля - Агросервіс», Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України по земельних ресурсах про визнання недійсним договорів оренди землі, скасування державної реєстрації договорів оренди,

                     

                      В С Т А Н О В И В :

      В позовній заяві позивачі просять визнати недійсними договори оренди землі укладені 28 лютого 2007 року між ТОВ «Поділля - Агросервіс» та ними посилаючись на те, що вказані договори було укладено з суттєвим порушенням Закону України «Про оренду землі", а саме: в договорах не визначено розмір орендної плати, як то передбачено Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 року; орендна плата визначена п.9 договорів - у розмірі 1,5%  від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки, є безпідставно заниженою, оскільки вартість земельної ділянки слід визначати шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, відповідно до Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1531 від 11.10.2002 року; в п.5 договорів вказана однакова нормативна грошова оцінка земельних ділянок, що є неприпустимим з огляду на різну площу земельних ділянок; відповідачем не переглянуто розмір орендної плати в сторону збільшення, згідно Указу Президента України № 725 від 19 серпня 2008 року; до договорів не складались і не додавались - кадастровий план земельної ділянки, акти встановлення меж земельної ділянки в натурі, план або схема земельної ділянки, які згідно ст.15 Закону України «Про оренду землі» є невід’ємною частиною договору оренди; в порушення ст. 18 вказаного Закону договори оренди були зареєстровані в Летичівському районному відділі  Хмельницької РФ ДП «Центр державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України по земельних ресурсах лише через пів року після укладення і на договорах стоїть печатка Хмельницької філії, а не Летичівського відділу. У зв’язку з наведеним також просять зобов’язати Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України із земельних ресурсів скасувати реєстрацію вказаних договорів у Державному реєстрі земель.

    В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримала, додавши, що відповідачем у договорах була визначена нормативна грошова оцінка, яка не відповідає дійсності і яка не може бути однаковою. Зазначена вартість земельних ділянок має істотне значення, оскільки від неї відраховується орендна плата, яка має бути різною. З боку відповідача не робились жодних дій, щодо збільшення орендної плати, як то передбачено законодавством, отже не виконаний п. 13 договорів оренди землі. Також згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» до договорів оренди землі не долучені всі додатки, які є їх невід’ємною частиною.

      Представник відповідача ТзОВ «Поділля - Агросервіс» в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що у договорах оренди укладених з позивачами було передбачено розмір орендної плати 1,5% від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки 20274 грн., яка вноситься Орендарем у формі та розмірі за вибором Орендодавця. Форма орендної плати  визначається: грошова, натуральна, відробіткова – за погодженням сторін. Сторони на момент підписання дійшли згоди щодо вказаних умов і договори  оренди були підписані позивачами. Протягом дії договорів оренди земельних ділянок ними своєчасно сплачувалась орендна плата відповідно до умов договору, позивачі не зверталися до них про перегляд розміру орендної плати. Водночас, одностороннє збільшення розміру орендної плати з боку відповідача, про яке зазначають позивачі у своєму позові, є лише правом орендаря землі, а не його обов’язком по договорах. Щодо експертної оцінки землі, на яку посилаються позивачі та їх представник, як на вірну і єдину підставу формування розміру орендної плати, то вона застосовується при укладанні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок у тому числі для цілей справляння державного мита, крім угод оренди, а тому підстав для задоволення позову не вбачається.

    Відповідач ДП «Центр державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України по земельних ресурсах в судове засідання не з’явився, подав до суду пояснення, в яких просить справу розглядати у відсутність його представника, у вирішені справи покладається на думку суду.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що у позові слід відмовити з наступних підстав.  

Сторони в судовому засіданні визнали той факт, що належні позивачам на праві приватної власності земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Митковецької сільської ради,  були передані відповідачу ТзОВ «Поділля - Агросервіс» в оренду, згідно договорів  оренди укладених 28 лютого 2007 року з :  ОСОБА_1, № НОМЕР_1, кадастровий № 040775700041; ОСОБА_3, № НОМЕР_2, кадастровий № 040775700234;  ОСОБА_2, № НОМЕР_3, кадастровий № 040775700059; ОСОБА_5, № НОМЕР_4, кадастровий № 040775700184;  ОСОБА_4, № НОМЕР_5, кадастровий № 040775700161;   ОСОБА_4, № НОМЕР_6, кадастровий № 040775700160; ОСОБА_6, № НОМЕР_7, кадастровий № 040775700237;  ОСОБА_7, № НОМЕР_8, кадастровий № 040775700230; ОСОБА_8, № НОМЕР_9, кадастровий № 040775700097;  ОСОБА_9, № НОМЕР_10, кадастровий № 040775700141; ОСОБА_10, № НОМЕР_11, кадастровий № 040775700116.

Відповідно до ч.1 ст. 61 ЦПК України обставини визнані сторонами та іншими особами , які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

Укладення договору оренди землі між ТзОВ «Поділля - Агросервіс» та позивачами є дією, спрямованою на набуття цивільних прав та обов’язків щодо оплатного користування земельними ділянками, які перебувають у приватній власності позивачів, що відповідає загальним вимогам цивільного законодавства щодо правочинів (договорів), передбаченим в ст.202 ЦК України.    

Згідно ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.  

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні, або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови щодо яких за заявою хоча б однієї з сторін має бути досягнуто згоди.  

Правовідносини щодо оренди землі регулюються ст. 792 ЦК України – загальним законом та спеціальними законами, а саме, ст.124-126 ЗК України, де в ч.2 ст.124 цього Кодексу передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.  

Право на оренду земельної ділянки відповідно до  ч. 2 ст. 125 ЗК України виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.  

Крім того, правовідносини щодо оренди землі регулюються Законом України «Про оренду землі» (далі – Закон). Так, в ст. 14 Закону зазначено, що форма договору оренди землі повинна відповідати Типовому договору оренди землі, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220.    

В ст.15 Закону вказано, що істотними умовами договору оренди землі є: об’єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки), строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, відповідальність сторін.  

Невід’ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень(обтяжень) у її використанні та встановлення земельних сервітутів, а також акт визначення меж земельної ділянки в натурі.  

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.  

Згідно ст. 203 ч.1 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно ст. 215 ч.1 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою – третьою, п’ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

В судовому засіданні встановлено, що у вищевказаних договорах оренди земельних ділянок передбачені істотні умови, у тому числі, місце розташування об’єкта оренди, конкретизовано розмір та форму платежу, порядок його внесення і перегляду розміру орендної плати її індексація.  А саме: п. 9 договору встановлює, що «Орендна плата  (1,5% від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки) становить 304 грн. 11 коп. вноситься Орендарем у формі та розмірі за вибором Орендодавця. Форма орендної плати  визначається: грошова, натуральна, відробіткова – за погодженням сторін»; п.10 «Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.»; п.11 визначено строки внесення  орендної плати; п. 34 передбачено, що «Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін». З наведеними умовами позивачі на час укладення договорів погоджувались, про що свідчать їх підписи у договорах. Позивачі не звертались до відповідача щодо зміни умов договору. Згідно змісту вказаних договорів оренди вони були зареєстровані за місцем розташування у Летичівському районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі, про що у Державному реєстрі земель вчинено відповідні записи.  

Щодо питання про наявність таких невід’ємних його частини як: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень(обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів, акт визначення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, то в судовому засіданні встановлено, що до договорів оренди додано копії державних актів, які містять план меж земельної ділянки.

Крім того, у відповідності з вимогами ч. 3 ст. 125 ЗК України сторони зазначених договорів оренди до початку використання земельної ділянки визначили її межі в натурі (на місцевості) та зафіксували це актами про передачу та прийом земельних ділянок  і представник позивачів не заперечила факт підписання позивачами таких актів, що підтвердив в судовому засіданні і відповідач.  Також слід зазначити, що в п.п. 18,26 Договорів оренди зазначено, що передача земельних ділянок здійснюється без розроблення проекту її відведення і будь - які обмеження та інші права третіх осіб на них не встановлені.

Посилання представника позивача на невірне застосування при визначенні розміру орендної плати нормативної грошової оцінки та на необхідність експертної оцінки вартості земельної ділянки на час укладення договорів, суд до уваги не приймає оскільки, згідно Порядку, розробленого на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів   України  від  11  жовтня  2002  року  N  1531  „Про експертну грошову оцінку земельних  ділянок”, він застосовується  для  проведення  експертної  грошової  оцінки  при укладанні цивільно-правових угод щодо  земельних  ділянок  у  тому числі  для  цілей  справляння  державного мита,  крім угод оренди, дарування та довічного утримання.

Проаналізувавши встановлені в судовому засіданні обставини справи, суд приходить до висновку, що при укладенні договорів оренди між ТзОВ «Поділля - Агросервіс»  та позивачами додержані вимоги Закону України «Про оренду землі» та  Типового договору оренди землі, у зв’язку з чим, позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до ТзОВ «Поділля - Агросервіс», Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України по земельних ресурсах про визнання недійсним договорів оренди землі, скасування їх державної реєстрації, задоволенню не підлягають.

        На підставі вищенаведенного  та керуючись ст.ст. 124-126, ЗК України, ст.1, 4-6, 11, 13-21, 35 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 203, 210, 215-216, 220, 638, 792 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 61 ч.1, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, суд,                  

В И Р І Ш И В:

      В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до ТзОВ «Поділля - Агросервіс», Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України по земельних ресурсах про визнання недійсним договорів оренди землі, скасування державної реєстрації договорів оренди,

відмовити.

На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення, а апеляційна скарга протягом 20 днів з дня подання заяви на апеляційне оскарження.

                                            Суддя:               підпис

      Суддя Летичівського

      районного суду                             О.В. Козак

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація