Судове рішення #12136157

                                                                                                Справа  2-а-398/2010

                                                               П О С Т А Н О В А

                                               І  М  Е  Н  Е  М        У  К  Р  А  Ї  Н  И

 15 листопада 2010  року                                                         смт. Чорнобай  

Суддя Чорнобаївського районного  суду   Черкаської області Цибра Н.В.,  розглянувши у  порядку письмового провадження адміністративну  справу за   позовом  ОСОБА_1 до  Управління Пенсійного     фонду України  в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та  зобов”язання  здійснити перерахунок  пенсії,-

в с т а н о в и в :

        Позивач ОСОБА_1  звернувся  в   суд з позовом  про визнання   неправомірними  дій управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі щодо відмови  у перерахунку пенсії відповідно до положень статей 50,54 Закону України “Про статус  і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року №796-ХП та  зобов”язання  здійснити такий перерахунок.

         В обгрунтування позову  позивач  вказував, що  він є учасником ліквідації  наслідків аварії  на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід 3 групи від захворювання, яке пов”язане з роботами  по ліквідації наслідків аварії на  ЧАЕС, що підтверджується посвідченням  особи, яка  постраждала  внаслідок  Чорнобильської катастрофи категорії  1 серії НОМЕР_1 виданого 29 вересня 1994 року Черкаською обласною державною  адміністрацією, посвідченням інваліда 3 групи серії Б № НОМЕР_2, виданого Управлінням  з питань праці і соціального захисту населення Чорнобаївської райдержадміністрації 04 лютого 1998 року.              

      В зв”язку з чим   йому призначена  і виплачується пенсія в розмірі 1347,10 грн., з яких : 760 грн. основний розмір пенсії, 106,35 грн. додаткова пенсія, підвищення до пенсії інвалідам війни 111 групи – 212,70 грн., щомісячна цільова грошова допомога інвалідам війни 111 групи – 50 грн.,   державна адресна допомога – 218,05 грн.

      28 вересня 2010 року позивач звернувся  з письмовою заявою до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії-основного розміру, виходячи з  шести мінімальних пенсій за віком ( з 01 липня 2010 року цей розмір становить 709 грн.) та додаткової пенсії за шкоду  здоров”ю як інваліду 3 групи -50% прожиткового мінімуму  осіб, які втратили працездатність ( з 1 липня 2010 року цей розмір становить 354,50 грн (709 грн. /2 );  212,70 грн. підвищення  пенсії для інваліда війни 3 групи.

        Про збільшення інших  доплат та виплат позивач з позовом не звертався.

        В своїй відповіді  від 06 жовтня 2010 року  №5512/02 управління Пенсійного фонду  України в Чорнобаївському районі відмовило  позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на п.п. “а” п.2 постанови КМУ від 3 січня 2002 року №1”Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких  здійснюється за рахунок коштів  державного  бюджету, згідно якої Кабінет Міністрів України  установив, що розрахунок пенсій, призначених відповідно  до ч.4 ст.54 Закону України “ Про  статус  і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року №796-ХП, проводиться  виходячи з розміру  19,91 грн. та додаткової пенсії в розмірі 74,40 грн. Також відповідач послався на п.6 постанови КМУ від 28 травня 2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою передбачено, що розмір пенсії з 22 травня 2008 року для зазначеної категорії пенсіонерів не може бути меншим 675 грн. та на постанову  КМУ  від 16 липня 2008 року №654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».

         Позивач та представник відповідача заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

        Відповідно до вимог   ч.1 п.10 ст.3, ч.4 ст.122  КАС України розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться в  порядку  письмового  провадження.

     В поданому запереченні  представник відповідача зазначила, що позов не визнають і вважають, що пенсія позивачу призначена і виплачується  правильно і перерахунку відповідно до  вищевказаних у відповіді постанов КМУ не підлягає.

      Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі встановив такі обставини справи.

       Судом встановлено, що позивач є  учасником  ліквідації  наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок  захворювання, пов”язаного з виконанням робіт  із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом 3  групи.

Положеннями  ст.14 Закону №796-ХП його віднесено  до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

      Відповідно до частини першої ст.50 Закону №796-ХП  особам, віднесеним до категорії 1, які є  інвалідами 3 групи, призначається  щомісячна  додаткова пенсія за шкоду, заподіяну  здоров”ю, у розмірі 50 відсотків  мінімальної пенсії за віком.

      Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону №796-ХП в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв”язок  з Чорнобильською катастрофою, не може бути  нижчим 6 мінімальних  пенсій за віком.

       Таким чином, позивач має право на  призначення пенсії в розмірі не нижчому 6 мінімальних  пенсій за віком  та  щомісячної додаткової пенсії  за шкоду, заподіяну здоров”ю, у  розмірі  50 процентів мінімальної  пенсії за віком.

      Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

      Згідно з положеннями частини 4 статті 9  Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному  договору, згода на обов”язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує  правовий акт, який має вищу юридичну силу.

     Отже за конституційними нормами, виходячи з пріорітетності  законів над підзаконними актами,суд прийшов до  висновку, що при визначенні  розміру пенсій позивачеві  застосуванню підлягають частина перша статті  50 та частина четверта статті 54 Закону №796-ХП, а не постанова КМУ №1, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

      Зі статтей 50 та 54 Закону №796-ХП випливає, що  під час визначення розміру  пенсії та  щомісячної додаткової  пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, за основу їх нарахування  береться  мінімальна пенсія за віком.

      За  чинним  законодавством розмір  мінімальної пенсії за віком визначається  лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав  цей розмір або встановлював інших розмір, не має.

       Статтею 52 Закону України  «Про Державний бюджет на 2010 рік» з 01 липня 2010 року прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься  до основних соціальних і демографічних груп населення – осіб, які втратили працездатність, встановлено у розмірі 709 гривень.  

     Відповідно до ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду  за захистом  порушеного права встановлюється 6 місячний строк, який обчислюється  з дня коли  особа  дізналась або  повинна була дізнатись  про порушення своїх прав.

       Позивач  дізнався про порушення  права на отримання  підвищення до пенсії  з часу отримання відмови відповідача у перерахунку пенсії,  тобто 06 жовтня 2010 року.

      Тому, відповідно до ст.99 КАС України, позивач має право на  захист свого порушеного права лише за  6 місяців, тобто  за період з 06 квітня  2010 року по  06 жовтня 2010 року.

      З урахуванням вищенаведеного, суд  прийшов до висновку  про протиправність дій відповідача, який відмовив позивачу  в перерахунку  пенсії, поскільки мінімальний розмір  пенсії за віком для осіб, які втратили  працездатність визначений Законом України “Про державний бюджет України на 2010 рік” з 01 липня 2010 року в розмірі 709 грн.

         Посилання відповідача  на неможливість застосування  даних нормативних актів  в зв”язку з  наявністю інших постанов Кабінету Міністрів України, судом до уваги не беруться ( постанова КМУ від 3 січня 2002 року №1 втратила чинність з 1 вересня 2008 року відповідно до постанови  КМУ  від 16 липня 2008 року №654 “Про підвищення рівня  пенсійного забезпечення громадян”), поскільки  даними постановами порушуються  конституційні права  позивача, погіршується його  становище.

   Викладені обставини свідчать про порушення пенсійних прав    позивача, передбачені  Конституцією України та  Законом України  “ Про статус  і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року №796-ХП .

   Порушене право позивача  підлягає захисту шляхом   визнання  дій відповідача протиправними та  зобов”язання   провести перерахунок пенсії  відповідно до Закону №796-ХП та ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування.”.

      В зв»язку з тим, що Пенсійний Фонд України звільнений від сплати  судових витрат на підставі п. 34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», судові витрати підлягають віднесенню за рахунок держави.

           Керуючись  ст.ст.21,24,46 Конституції України, ст.ст.49,50,54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Закону України “Про державний бюджет України на 2010 рік”, ст.ст.160-163 КАС  України , суд

                                                   П О С Т А Н О В И В  :

          Позов ОСОБА_1  задоволити частково.

          Визнати дії управління  Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі  протиправними  і зобов”язати  управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі  здійснити на підставі ст.67 Закону України «Про статус  і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1,  жителю АДРЕСА_1, інваліду  3  групи,  з 06 квітня  2010 року по 06 жовтня 2010 року,  встановивши  її розмір  не менше   6 мінімальних пенсій за віком, а також  здійснити  перерахунок  щомісячної  додаткової пенсії  за шкоду заподіяну здоров”ю в розмірі  50 %  мінімальної пенсії за віком, виходячи з  розміру мінімальної пенсії, передбаченого ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове  державне пенсійне страхування».

     Постанова підлягає до негайного виконання і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського  апеляційного адміністративного  суду протягом 10 днів з дня проголошення .

  Суддя Чорнобаївського

  районного суду                                                           Н.В.Цибра  

Постанова вступила в законну силу 15 листопада 2010 року.

Голова Чорнобаївського

Районного суду                                                             Н.І.Охріменко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація