Справа №2-4995
2010 р
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2010 року Комінтернівський районний суд м. Харкова
у складі: головуючого судді Юр'євої А.М.
при секретарі Галда С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2,Харківської міської ради про встановлення факту проживання однією сім’єю та про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою , в якій просить встановити факт проживання її та ОСОБА_4 однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини, визнати за нею право власності на будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом..
В обґрунтування свого позову ОСОБА_1 посилається на те, що вона з 30.04.1989 року по 22.11.1989 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_4. Від шлюбу мають сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Після розірвання шлюбу з ОСОБА_4 вони продовжували проживати однією сім’єю у будинку АДРЕСА_1, піклувались один про одного, мали спільний бюджет,вели спільне господарство до часу його смерті.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер. Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1, який зареєстровано: ј частина за ОСОБА_4, ѕ частини за його померлою 19.07.1989 року матір’ю ОСОБА_5. Спадщину після смерті матері він фактично прийняв, оскільки проживав та був зареєстрований у цьому будинку, вступив у володіння та керування спадковим майном.
ОСОБА_2 є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_4, але спадщину він не прийняв, оскільки проживав окремо від спадкодавця, до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звертався.
Вона є спадкоємцем четвертої черги, але оформити право на спадщину не має можливості, оскільки необхідно встановити факт проживання однією сім’єю з ОСОБА_4 не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
У судовому засіданні позивач підтримала свої позовні вимоги.
Відповідач ОСОБА_2 визнав факт проживання його батьків ОСОБА_1 та ОСОБА_4 однією сем’єю після розірвання шлюбу та до смерті ОСОБА_4, тобто не менш як 5 років. ОСОБА_2 також пояснив, що він не звертався до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, від спадщини не відмовлявся. Крім того, він тривалий час зареєстрований у спірному житловому будинку.
Представник відповідача Харківської міської ради у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
20.10.2010 року від представника Харківської міської ради надійшли заперечення проти позову, відповідно до яких просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на його необґрунтованість.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що житловий будинок АДРЕСА_1 належить: ј частина ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 18.10.1985 року, ѕ частини ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 18.10.1985 року та свідоцтва про право власності від 18.05.1985 року / а.с.4,5/.
ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Харкові померла ОСОБА_5 / а.с.7/.
Фактично спадщину післі її смерті прийняв її син ОСОБА_4,який вступив у володіння та керування спадковим майном, був зареєстрований у вищезазначеному будинку, але свідоцтво про право власності на спадщину в порядку спадкування за законом не оформив.
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 перебували у шлюбі , який розірвано 22 листопада 1989 року / а.с.6/.
Від шлюбу мають сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Харкові / а.с.8/.
Згідно з відмітками в паспортах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на день смерті ОСОБА_4 були зареєстровані за однією адресою : АДРЕСА_1.
З пояснень позивача у судовому засіданні встановлено, що вона та ОСОБА_4 після розірвання шлюбу продовжували проживати однією сім’єю у будинку АДРЕСА_1, піклувались один про одного, мали спільний бюджет,вели спільне господарство до часу його смерті. Зазначені обставини також підтвердив й відповідач ОСОБА_6.
Таким чином, суд дійшов висновку , що є підстави для встановлення факту проживання однією сім’єю ОСОБА_1 та ОСОБА_7 з 1989 року до смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_2.
Крім того, судом встановлено, що спадкоємцем першої черги, відповідно до ст.1261 ЦК України, після смерті ОСОБА_7 є його син ОСОБА_2, а ОСОБА_1 , відповідно до ст.. 1264 ЦК України, є спадкоємцем четвертої черги.
Згідно з ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст..1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
З листа Сьомої Харківської державної нотаріальної контори ві 27.10.2010 року вбачається, що з заявами про прийняття спадщини або відмову від спадщини після смерті ОСОБА_4 ніхто не звертався.
Відповідно до ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях .
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що у задоволенні позову ОСОБА_1 в частині визнання за нею права власності на будинок №5 по вул. Смирновській в м.Харкові в порядку спадкування за законом необхідно відмовити, оскільки нею не надано безспірних доказів на підтвердження того, що спадкоємець першой черги за законом ОСОБА_2 спадщину після смерті батька не прийняв або від неї відмовився .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,11, 209,212, 214,215, 218, 248, 249,256-258 ЦПК України, ст. ст.1220,1258, 1261,1264,1268,1270 ЦК України,суд-
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Встановити, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 проживали однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції в 10 денний строк з дня його проголошення.
Суддя-