Справа №2-858/10
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
10 листопада 2010 року м.Кодима Одеської області
Кодимський районний суд Одеської області в особі головуючого судді Сопільняка О.М. розглянувши відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України без здійснення повного фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шершенецької сільської ради Кодимського району Одеської області про поновлення строку позовної давності та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 02 листопада 2010 року звернувся до суду з позовом до Шершенецької сільської ради Кодимського району Одеської області про поновлення строку позовної давності та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
У позові вказав що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2, після смерті якого залишилась спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого в с.Шершенці Кодимського району Одеської області. Спадкоємцями першої черги за законом є позивач та дружина спадкодавця – ОСОБА_3, яка прийняла свою частину спадщини (в даний час померла). Позивач через юридичну неграмотність та проживання тривалий час в іншому місті за межами Кодимського району своєчасно не звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, тому просить визнати поважною причину пропуску ним строку позовної давності та визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка залишилась після смерті батька.
В судове засідання позивач не з’явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі.
Представник Шершенецької сільської ради Кодимського району Одеської області в судове засідання також не з’явився, однак надав заяву про визнання позовних вимог ОСОБА_1, в якій просив розглянути справу без його участі.
Згідно ч.2 ст.158 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши позов позивача, докази, що є у справі, враховуючи визнання позову відповідачем, що не суперечить вимогам закону і не порушує прав та інтересів сторін та третіх осіб, відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України вважає можливим позов задовольнити у повному обсязі з таких підстав.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України норми ЦК застосовуються до тих правових відносин, які виникли після набрання ним чинності, тобто після 01 січня 2004 року. Крім цього, відповідно до п.5 Прикінцевих та перехідних положень правила книги шостої ЦК (щодо спадщини) застосовуються до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання ним чинності.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 повторно видане 12 травня 2010 року відділом реєстрації актів цивільного стану Кодимського районного управління юстиції Одеської області).
Судом встановлено, що позивачем ОСОБА_1 не вчинено жодних дій, які б відповідно до ст.549 ЦК України в ред.1963 року, який втратив чинність, але діяв на момент відкриття спадщини, свідчили про прийняття ним спадщини після смерті батька. Відсутні відомості і про прийняття позивачем спадщини батька за правилами ст.1268 ЦК України, що приводить суд до висновку про неприйняття позивачем спадщини після смерті батька, а тому для вирішення вказаного позову суд застосовує норми Цивільного кодексу України в ред.2004 року.
Ст.257 ЦК України (ст.71 ЦК УРСР в ред. 1963 року) встановлений трирічний строк позовної давності для захисту порушеного права. Початок перебігу строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов, тобто коли особа дізналась про порушення свого права.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, отже шестимісячний строк для прийняття спадщини, закінчився 01 серпня 1999 року. Саме з цього часу право позивача вважається порушеним, оскільки він внаслідок пропуску шестимісячного строку звернення до нотаріуса фактично був позбавлений права прийняти спадщину у встановленому законом порядку. З позовом до суду позивач звернувся тільки у 2010 році. Отже, позивачем пропущено строк позовної давності.
Порушене право підлягає захисту, якщо суд визнає поважною причину пропуску строку позовної давності.
Відповідно до ст.ст.1269 та 1270 ЦК України спадкоємець, який на момент смерті спадкодавця не проживав разом з ним, має право прийняти спадщину протягом шести місяців з дня її відкриття, тобто з моменту смерті спадкодавця, шляхом подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
Статтею 1272 ЦК України передбачені наслідки пропуску строку для прийняття спадщини, зокрема ч.1 вказаної статті передбачає, що спадкоємець, який протягом вказаного строку не подав заяву про прийняття спадщини, вважається таким, що її не прийняв.
Проте, частина 3 зазначеної статті передбачає можливість встановлення судом додаткового строку, достатнього для подання такою особою заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 внаслідок своєї загальної юридичної неграмотності не зміг своєчасно звернутись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2, пропустивши встановлений для цього строк. Вказану обставину суд визнає поважною і вважає необхідним визначити позивачеві додатковий строк терміном шість місяців, достатній для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини. З цих же підстав суд визнає поважною причину пропуску позивачем строку позовної давності і вважає необхідним поновити його.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1268, 1269, 1272 ЦК України, ст.ст. 158, 174, 213-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Причину пропуску ОСОБА_1 строку позовної давності визнати поважною та поновити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном 6 (шість) місяців для подання до Кодимської державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини, яка залишилась після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Сопільняк О.М .
- Номер: 2-858/10
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-858/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Сопільняк Олександр Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.08.2015
- Дата етапу: 26.08.2015
- Номер: Б/н 842
- Опис: про стягнення заборгованості по заробітній платі, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, відшкодування моральної шкоди
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-858/10
- Суд: Дарницький районний суд міста Києва
- Суддя: Сопільняк Олександр Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.10.2015
- Дата етапу: 02.10.2015
- Номер: 6/686/226/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-858/10
- Суд: Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
- Суддя: Сопільняк Олександр Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.04.2020
- Дата етапу: 21.04.2020
- Номер:
- Опис: стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-858/10
- Суд: Здолбунівський районний суд Рівненської області
- Суддя: Сопільняк Олександр Миколайович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.04.2010
- Дата етапу: 09.06.2010
- Номер: 2-858/10
- Опис: про відшкодування шкоди
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-858/10
- Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
- Суддя: Сопільняк Олександр Миколайович
- Результати справи: залишено без розгляду
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.05.2010
- Дата етапу: 16.09.2010
- Номер: 2-858/10
- Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-858/10
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Сопільняк Олександр Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.08.2010
- Дата етапу: 30.08.2010