Судове рішення #12125003

Справа № 22ц-7907/10                  Суддя першої інстанції: Гажа О.П.

категорія 19                      Суддя-доповідач апеляційного суду: Лівінський І.В.

У Х В А Л А

іменем України

11 листопада 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі:

головуючої     Данилової О.О.,

суддів:     Лівінського І.В.,

Шаманської Н.О.,

при секретарі судового засідання Меріковій Д.В. ,

за участю позивачки ОСОБА_3,

розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу

за апеляційною скаргою

ОСОБА_3

на рішення Новоодеського районного суду Миколаївської області від 29 липня 2010 року

за позовом

ОСОБА_3  до ОСОБА_4, ОСОБА_5  про стягнення грошових коштів ,

в с т а н о в и л а:

В липні 2009 року ОСОБА_3 звернулась з позовом до ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , про стягнення грошових коштів.

Позивачка зазначала, що в червні 2008 року з відповідачами була досягнута домовленість про купівлю - продаж житлового будинку АДРЕСА_1 за 5800 доларів США. З цією метою  вона передала відповідачці 25 червня 2008 року 1000 доларів США, а також в подальшому ще 9200 грн. Факт передачі грошей оформила розпискою. Однак з вини відповідача  договір купівлі-продажу так і не був  укладений

Посилаючись на викладене та вважаючи, що передані відповідачам 1000 доларів США є завдатком, позивачка уточнивши свої вимоги, просила стягнути з відповідачів в солідарному порядку подвійний розмір завдатку в сумі 16000 грн., а також 9200 грн. сплачених нею за договором .

Рішенням Новоодеського районного суду Миколаївської області від 29 липня 2010 року  позов задоволено частково . Постановлено стягнути з ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на користь ОСОБА_3 17200 грн. в солідарному порядку, а також по 118 грн. судового збору та по 15 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просила рішення скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позов повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у розгляді справи, дослідивши докази по справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

 Відповідно до частини 1 статті 570 ЦК України завдатком є грошова сума або нерухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов’язання та на забезпечення його виконання.

Зі змісту цієї норми вбачається, що  завдаток є доказом укладення договору, забезпечує виконання обома сторонами  зобов'язання, що вже виникло,  та є частковим виконанням грошового зобов'язання боржника перед кредитором.

Судом встановлено, що в червні 2008 року сторони досягли попередньої домовленості про купівлю-продаж житлового будинку АДРЕСА_1 за 5800 доларів США. 25 червня 2008 року ОСОБА_3 передала відповідачам в рахунок майбутніх платежів суму, еквіваленту 1000 доларів США. Протягом серпня-листопада того ж року позивачка передала відповідачам ще 9200 грн. Передача цих коштів  здійснена за письмовими розписками ( а.с. 41, 45).

Однак, відповідачі відмовилися від подальшого укладення договору купівлі-продажу.

За таких обставин суд дійшов обґрунтованого висновку, що передані гроші виконували лише  платіжну функцію та  не забезпечували виконання зобов’язання, як то зазначено у частині 1 статті 570 ЦК України. Тому відповідно до правил частини 2 цієї норми  спірна сума вважається авансом.

У разі невиконання зобов’язання, яке забезпечувалося авансом, останній підлягає поверненню відповідно до частини 3 статті 1212 ЦК України.

Помилкове визначення сторонами спірної суми  як завдатку, про що зазначено в розписці, само по собі не визначає характер цього платежу, а тому доводи апелянта пов’язані з невірним тлумаченням норм цивільного законодавства.

Інших доводів, які б спростовували висновки суду чи доводили б порушення ним норм цивільного законодавства, апеляційна скарга не містить. Тому підстав для скасування судового рішення, ухваленого з додержанням норм матеріального права, колегія суддів не вбачає.

Керуючись статтями 303, 307, 315 ЦПК України, колегія суддів

у х в а л и л а:

   

Апеляційну скаргу ОСОБА_3  відхилити, а рішення Новоодеського районного суду Миколаївської області від 29 липня 2010 року залишити без зміни.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але протягом двадцяти днів може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча:                         Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація