ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
01 грудня 2009 року м. Київ№ 2а-2264/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого –судді Цвіркуна Ю.І.,
при секретарі Дудар І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного головного управління земельних ресурсів, Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», Пристромської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, Переяслав-Хмельницького районного відділу земельних ресурсів про зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про зобов’язання вчинити певні дії, в якому просить: визнати недійсними державні акти про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №578994 розміром 0,25 га, серії ЯЕ №578995 розміром 9,2067 га, серії ЯЕ №578996 розміром 0,014 га розташовані в с. Пристроми Переяслав-Хмельницького району Київської області по АДРЕСА_1 та їх державну реєстрацію; - зобов’язати Державне підприємство «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»виконати роботи щодо розробки нової технічної документації із землеустрою по складанню державних актів на право власності на вищезазначені земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і ведення особистого селянського господарства та оформити нові бланки державних актів для подальшої їх реєстрації у Переяслав-Хмельницькому районному відділі земельних ресурсів.
Суд поставив на обговорення питання щодо можливості розгляду даної справи в порядку адміністративного судочинства.
Позивач, його представник та представник Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»вважають, що дана справа підсудна адміністративному суду.
Пристромська сільська рада Переяслав-Хмельницького району Київської області, Переяслав-Хмельницький районний відділ земельних ресурсів подали заяви про розгляд справи за відсутності їх представників.
Інші сторони про час, дату та місце прведення судового засідання в силу ст.ст. 35-40 КАС України повідомлені належним чином, однак своїх представників до суду не направили.
Заслухавши учасників процесу та оглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень(ч.1ст.2 КАС України).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції –переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В ст.17 КАС України чітко визначена компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно із ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
З огляду на обставини справи та вище названі норми закону, суд дійшов висновку, що дана справа не є справою адміністративної юрисдикції, виходячи з наступного.
Беручи до уваги норми чинного законодавства України, усі справи у спорах про відшкодування шкоди, а також про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, не належать до адміністративної юрисдикції.
Таким чином, із зазначеного вище випливає, що справи за участю фізичних і юридичних осіб та суб’єктів владних повноважень, у яких спір має приватно-правовий характер, повинні розглядатися судами на загальних підставах, а саме в порядку цивільного чи господарського судочинства.
Так, у інформаційному листі Верховного Суду України від 26.12.2005 року №3.2.-2005 зазначається, що у випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
У зв’язку із цим, враховуючи судову практику судів загальної юрисдикції з даного питання, спір щодо визнання державних актів на право приватної власності на земельні ділянки протиправними та скасування цих актів чи скасування їхньої державної реєстрації є приватно-правовим спором, оскільки вирішення такого спору торкається приватного (цивільного) права відповідних осіб. Зокрема, судом береться до уваги постанова Верховного Суду України від 18.03.2008 року №21-1762во07 у справі за позовом ОСОБА_2 до Переяслав-Хмельницького міського відділу земельних ресурсів, виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради, треті особи –ОСОБА_3, ОСОБА_4, Приватне підприємство «Земля плюс»про визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку.
Крім того, другою вимогою позивача є зобов'язання Державного підприємства "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" вчинити певні дії. Судом звертається увага на те, що дана позовна вимога пред’явлена до Державного підприємства, яке не є органом влади і не може бути «суб’єкт владних повноважень», оскільки не здійснює владних управлінських функцій на основі законодавства. При цьому між позивачем та Державним підприємством "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" 18.01.2007 року було укладено договір №243 на створення (передачу) технічної продукції. Даний договір укладався за правилами цивільного законодавства і за своїм змістом є цивільно-правовою угодою.
Тому є підстави вважати, що спір, який має місце між сторонами, є спором з правовідносин власності і не є справою адміністративної юрисдикції.
У пункті 1 частини 1 статті 157 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у адміністративній справі №2а-2264/09/2670 за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного головного управління земельних ресурсів, Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», Пристромської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, Переяслав-Хмельницького районного відділу земельних ресурсів про зобов’язання вчинити певні дії –закрити.
Роз’яснити позивачу про його право звернутись до суду в порядку цивільного судочинства за цими позовними вимогами.
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява і скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції у порядку, що передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.І. Цвіркун.