Справа №2-2645/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2010 року Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
судді Антипової Л.О.,
при секретарі Дворніковій Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, 3-тя особа: Управління ДАІ ГУМВС України в м.Києві, Головне управління юстиції у м. Києві про визнання правочинну та угоди недійсними, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі просять суд визнати недійсною заяву про зняття транспортного засобу, визнати недійсною біржову угоду та визнати за позивачами право власності на автомобіль Шкода Октавія д.н. НОМЕР_1. Свої вимоги мотивують тим, що відчуження автомобіля мало місце після смерті власника, що і стало причиною звернення до суду.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просить його задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що покійний видав на свою дружину ОСОБА_3 довіреність, проте помер оформлення самої угоди дійсно мало місце вже після його смерті. Просив у позові відмовити.
Представники третьої особи до суду не з’явилися, про слухання справи повідомлялися належним чином, про причини неявки суд не повідомили, що дає підстави до розгляду справи у їх відсутність.
Заслухавши представників сторін , вивчивши матеріали справи, суд вважає що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.203 ЦК України особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, правочин має бути спрямований на реальне на стання правових наслідків, що обумовлені ним.
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 51 рік помер ОСОБА_5 Після його смерті залишились діти, позивачі по справі, які звернулись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та відповідач ОСОБА_3, яка претендує на отримання спадщини. В судовому засіданні встановлено та вбачається з матеріалів ВРЕВ - 6 УДАІ в м. Києві, що ОСОБА_5 06.11.2009 р. звернувся із заявою про зняття з обліку спірного автомобіля. За датою того ж дня має місце висновок спеціаліста, результати звірення по «АІС» з метою встановлення знаходження автомобіля в розшуку також сплачені послуги при зняття з обліку автомобіля. Біржова угода укладена 07.11.2009 року, а 12.11.2009 р. відповідач звернулась до ВРЕВ - 6 УДАІ в м. Києві із заявою про зміни в технічному паспорті на право керування автомобілем ОСОБА_6, дочку відповідача, таким чином беззаперечно встановлено, що всі дії по переоформленню автомобіля з покійного на відповідача відбувались вже після його смерті, тому мають бути визнані недійсними.
Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочинну є недодержання в момент вчинення правочинну стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьої, п’ятою та шостою ст.203 ЦК України, тобто однією з підстав недійсності правочинну є вчинення його без волевиявлення учасника правочинну, яке має бути вільним і відповідати його внутрішній волі та спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно п.п.8,41 43 «Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів…» відчуження автомобілів має вичинятися за письмовими угодами, в тому числі і таких, що укладені на товарних біржах, перед відчуженням транспортний засіб повинен бути знятий з обліку в підрозділі ДАІ(п.8). Зняття з обліку транспортних засобів здійснюється після їх огляду в підрозділі ДАІ на підставі заяви власника з поданням документа, що посвідчує його особу(п.41). якщо транспортні засоби знімаються з обліку у зв»язку з їх відчуженням, у свідоцтві про реєстрацію робиться відмітка «транспортний засіб знято з обліку для реалізації в межах України», номерні знаки здаються, а видаються номерні знаки «Транзит»(п.43).
Виходячи в вищевикладеного встановлено, що угода про відчуження автомобіля між ОСОБА_5 та ОСОБА_3 не укладалась, тобто відсутнє волевиявлення учасника правочинну на його укладання та спірний правочин не відповідає формі встановленої законом, що є також підставою для визнання його недійсним у судовому порядку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов доведено, тому він підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.208, 209, 213, 215, 218, 224, 225, 228, 294 ЦПК України, ст.ст. 203, 207, 208, 215, 216, 236, 244, 245 ЦК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати недійсною заяву про зняття транспортного засобу з обліку для реалізації від 06 листопада 2009 р. складену від імені ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 в адресу ВРЕР-6 УДАІ в м. Києві.
Визнати недійсною біржову угоду №029092 від 07 листопада 2009 року за якою належний ОСОБА_5 автомобіль Skoda Octavia 5+ 1/6 i/kW,2007 року випуску, сірого кольору д.н. НОМЕР_2, згідно техпаспорту НОМЕР_3 було відчужено.
Визнати за ОСОБА_7 та ОСОБА_2 право власності на автомобіль Skoda Octavia 5+ 1/6 i/kW,2007 року випуску, сірого кольору д.н. НОМЕР_2, згідно техпаспорту НОМЕР_3, що належав ОСОБА_5.
Витребувати в ОСОБА_3 на користь ОСОБА_7 та ОСОБА_2 автомобіль Skoda Octavia 5+ 1/6 i/kW,2007 року випуску, сірого кольору д.н. НОМЕР_2, згідно техпаспорту НОМЕР_3.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя