Судове рішення #12114358


  

Україна  

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  



П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

   

 12 листопада 2010 р.                                                                       справа № 2а-23463/10/0570


Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17


час прийняття постанови:  16-35 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді  Чекменьова Г.А.

при секретарі                                                  Токмакової Є.А.

за участю                                                   

позивача                                                   ОСОБА_1

представника позивача                               ОСОБА_2

представника відповідача                               Воронцової А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про визнання незаконним правового акту індивідуальної дії та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 11.10.2010 р. звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про визнання незаконною відмови від 15.09.2010 р. № 663 у видачі сертифіката відповідності та зобов’язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області видати сертифікат відповідності на нежитлове приміщення офіс магазину АДРЕСА_2.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1. Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради від 18.03.2009 року № 370 позивачу було надано дозвіл на реконструкцію вказаної квартири під офіс-магазин з організацією окремого входу. Для здійснення будівельних робіт позивачу було надано дозвіл на виконання будівельних робіт № 09/08/574 та у вересні 2010 року був складений акт підсумкової перевірки відповідності збудованого об’єкту проектній документації, вимогам державних стандартних норм і правил та готовності його до експлуатації. На підставі цього акту позивач звернувся до відповідача за отриманням сертифіката відповідності на зазначений об’єкт, але йому було відмовлено. Одночасно відповідач листом від 15.09.2010 року повідомив, що виданий раніше дозвіл на виконання будівельних робіт скасовується через відсутність документу на право користування земельною ділянкою. Відмову у видачі сертифікату позивач вважає необґрунтованим, тому що відповідачем не було зазначено підстав відмови.

Позивач зазначив, що ним було подано всі необхідні документи для отримання сертифікату, крім документу, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, але Горлівською міською радою, як власником земель комунальної власності, до позивача не пред’являлося пропозицій щодо оформлення прав на земельну ділянку.

Просив визнати відмову відповідача від 15.09.2010 року № 663 у видачі сертифіката відповідності на нежитлове приміщення офіс-магазину № 29 в житловому АДРЕСА_2 Донецької області протиправною та зобов’язати інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області видати сертифікат відповідності на зазначене нежитлове приміщення.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали заявлені позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві, надали пояснення про те, що у користуванні позивача не знаходиться земельна ділянка, оскільки нежитлове приміщення офіс-магазину № 29 є вбудованим приміщенням у багатоповерховому житловому АДРЕСА_2. Через відсутність відносин землекористування позивач та його представник вважають, що вимоги відповідача про необхідність надання документу про право власності чи користування земельною ділянкою є безпідставними, оскільки не може бути предметом договору оренди земельна ділянка, на якій розташований багатоповерховий житловий будинок, де і знаходиться вбудоване приміщення позивача.

Представник відповідача проти позову заперечив, в судовому засіданні надав письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області було скасовано дозвіл на виконання будівельних робіт, оскільки його видача відбулася з порушенням вимог законодавства, а саме без наявності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію. Послався на те, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Враховуючи, що договір оренди земельної ділянки по вул. Комсомольській у м. Горлівка з позивачем не укладався, відповідач зазначив, що дозвіл на виконання будівельних робіт може бути скасовано (анульовано) за рішенням інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у разі видачі або перереєстрації дозволу на виконання будівельних робіт з порушенням вимог законодавства. Враховуючи відсутність у позивача дозволу на виконання будівельних робіт сертифікат відповідності не може бути наданий позивачу.

Розглянувши та перевіривши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивачу ОСОБА_1 належить на праві приватної власності квартира АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі-продажу, засвідченому приватним нотаріусом Кінащук М.А. і зареєстрованим в реєстрі за № 7491 (а.с.24). Право власності на квартиру зареєстровано в КП « Горлівське міське бюро технічної інвентаризації». Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради від 18.03.2009 року № 370 (а.с. 10) позивачу було надано дозвіл на реконструкцію вказаної квартири під офіс-магазин з організацією окремого входу, відповідачем був виданий дозвіл на виконання будівельних робіт від 11.09.2010 р. № 09/08/574 (а.с.11).

Позивачем надані суду акт підсумкової перевірки відповідності збудованого об’єкта проектній документації, вимогам державних стандартних норм і правил та готовності його до експлуатації без дати, підписаний особою, яка здійснювала перевірку, але не засвідчений печаткою (а.с.12), а також незасвідчена копія акту готовності об’єкта до експлуатації (а.с.13,14) без дати та номеру.

Листом відповідача від 15.09.2010 р. (а.с. 16) позивач був повідомлений про те, що виданий раніше дозвіл на виконання будівельних робіт скасовується у зв’язку з тим, що позивачем не наданий на документ на право користування земельною ділянкою.

15.09.2010 р. за № 663 відповідачем складена відмова у видачі сертифіката відповідності офісу-магазину з організацією окремого входу (реконструкція) за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.9), в якому міститься посилання на п. 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого постановою КМ України від 08.10.2008 № 923, та ст. 30 Закону України “Про планування та забудову територій”.

Згідно пунктам 1  3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженому постановою КМ України від 08.10.2008 р. № 923 у редакції постанови КМ України від 20.05.2009 р. № 534, цей Порядок установлює механізм та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі сертифіката відповідності, що видається Держархбудінспекцією та її територіальними органами. Сертифікат відповідності - документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Для одержання сертифіката відповідності замовник або уповноважена ним особа подає письмову заяву інспекції, яка видала дозвіл на виконання будівельних робіт.

Таким чином, обов’язковою умовою видачі сертифіката відповідності на закінчений будівництвом об'єкт є наявність дозволу на виконання будівельних робіт.

Згідно пунктам 1 та 2 Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженому постановою КМ України від 30.09.2009 р. № 1104, цей Порядок визначає процедуру надання дозволу на виконання будівельних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається Держархбудінспекцією та її територіальними органами Дозвіл на виконання будівельних робіт надає щодо об'єкта, який розташовується на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, - територіальні органи Держархбудінспекції.

Згідно пункту 4 зазначеного Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт для одержання дозволу на виконання будівельних робіт замовник та підрядник або уповноважена ними особа подають інспекції державного архітектурно-будівельного контролю заяву. До заяви замовником будівництва, в тому числі, додаються: документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; проектна документація на будівництво, погоджена та затверджена в установленому законодавством порядку; копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або письмова згода його власника на проведення будівельних робіт (у разі реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта містобудування). Посадові особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю не мають права вимагати для одержання дозволу на виконання будівельних робіт документи, не передбачені законодавством. Документи приймаються посадовою особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в дозвільному центрі за місцем виконання будівельних робіт.

Зазначені приписи Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт відповідають вимогам ст. 29 Закону України “Про планування та забудову територій” від 20.04.2000 р. № 1699-III, яка передбачає, що дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

Замовник та підрядник для одержання дозволу на виконання будівельних робіт подають до відповідної інспекції державного архітектурно-будівельного контролю письмову заяву, до якої від замовника будівництва, в тому числі, додаються: документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; проектна документація на будівництво, погоджена та затверджена в порядку, визначеному законодавством;

Дозвіл на виконання будівельних робіт може бути скасовано (анульовано) за рішенням інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у разі видачі та перереєстрації дозволу на виконання будівельних робіт з порушенням вимог законодавства.

Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Отже, згідно наведеним вимогам Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженому постановою КМ України від 08.10.2008 р. № 923, Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженому постановою КМ України від 30.09.2009 р. № 1104, статті 29 Закону України “Про планування та забудову територій”, видача сертифіката відповідності на закінчені будівництвом об'єкти можлива лише за умови наявності дозволу на виконання будівельних робіт. Водночас, видача такого дозволу згідно приписам закону пов’язана, в тому числі, з наявністю документу, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію.

Відсутність у позивача документу, що засвідчує його право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію, позивачем не заперечується.

Таким чином, вимоги інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про надання документу, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію, є правомірними та належать до компетенції відповідача. Крім того, відповідно до приписів 29 Закону України “Про планування та забудову територій”, у разі видачі дозволу на виконання будівельних робіт з порушенням вимог законодавства рішенням інспекції державного архітектурно-будівельного контролю дозвіл на виконання будівельних робіт може бути скасовано (анульовано).

Послання позивача на те, що він не використовує земельну ділянку, оскільки здійснював будівельні роботи у належному йому на праві власності вбудованому приміщенні у багатоповерховому будинку, суд не приймає до уваги з огляду на технічні дані належного позивачеві нежитлового приміщення. Так, згідно наданому позивачем технічному паспорту на нежитлове приміщення офіс-АДРЕСА_2, виготовленого КП “Горлівське міське бюро технічної інвентаризації” (а.с.17-22), вбачається, що належне позивачеві, розташоване на першому поверсі, нежитлове приміщення має прибудову, яка виходить за межі основної багатоповерхової будівлі. Зокрема, на плані земельної ділянки під літерою “а” зазначений ґанок, площа якого зазначена в оцінювальному акті 16,9 кв. м, На плані нежитлового приміщення також зазначена наявність сходів. Зазначені прибудови передбачають використання позивачем земельної ділянки, що потребує відповідного правового оформлення.

Отже, за наведених умов, скасування відповідачем дозволу на виконання будівельних робіт та пов’язана з цим відмова у видачі сертифіката відповідності на закінчені будівництвом об'єкти, відповідає вимогам закону, компетенції відповідача та встановленим обставинам справи.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про визнання незаконною відмови від 15.09.2010 р. № 663 у видачі сертифіката відповідності та зобов’язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області видати сертифікат відповідності на нежитлове приміщення офіс магазину № 29 в житловому АДРЕСА_2 – відмовити.

Вступна та резолютивна частина постанови виготовлена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 12 листопада 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 17 листопада 2010 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги через Донецький окружний адміністративний суд на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови

                    

Суддя                                                                                                Чекменьов Г.А.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація