У Х В А Л А
ІМ`ЯМ УКРАЇНИ
25 листопада 2010 року м. Ужгород
Апеляційний суд Закарпатської області в складі
головуючої Дорчинець С.М.,
суддів Мишинчук Н.С., Стана І.В.,
з участю прокурора Шнайдера О., особи, яка подала апеляцію ОСОБА_1 та
його захисника – адвоката ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні провадження за апеляцією ОСОБА_1 на постанову судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 27 жовтня 2010 року Справа 10-466/10 номер рядка статистичного звіту 15
Головуючий у 1-й інстанції Микуляк П.П.
Доповідач Мишинчук Н.С. .
Цією постановою відмовлено в задоволенні скарги ОСОБА_1 про скасування постанови прокурора Закарпатської області від 27 веренся 2010 року про порушення кримінальної справи відносно нього за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст. 364, ч.1 ст. 197-1 КК України.
Постанова судді мотивована тим, що ОСОБА_1 як директор ТзОВ „ЛІНГІТ” допустив порушення земельного кодесу в частині використання земельних ділянок для потреб пов`язаних з використанням надрів, та що в матеріалах , які стали підставою для порушення справи, достатньо даних, які вказують на порушення порядку оформлення земельної ділянки , належної Ільницькій сільській раді Іршавського району та незаконне, самовільне її використання для видобування бурого вугілля.
В апеляції ОСОБА_1 просить постанову судді скасувати, зупинити виконання слідчих та оперативно-розшукових заходів до закінчення розгляду справи, скасувати постанову прокурора Закарпатської області від 27.10.2010 про порушення відносно нього кримінальної справи за ч.2 ст. 364, ч.1ст. 197-1 ККК України як незаконну.
Мотивує тим, що постанова судді не грунтується на фактичних обставинах, як і постанова прокурора про порушення справи. Ним від іменті ТзОВ „Лінгіт” укладений 21.02.2008 року договір оренди землі для промислового використання , з Державою в особі заступника голови Іршавської РДА Савко Є.І. , який діяв у відповідності до ст. 42 З.У. „ Про місцеве самоврядування та ч. 12 Перехідних Положень Земельного Кодексу України . Державна реєстрація цього договору повинна проводитись РДА, про відсутність такої йому не було відомо. До того ж, ніякі земельні ділянки він самовільно не захоплював, що підтверджено документально. Також є незрозумілоим в чому він зловживав і кому заподіяв шкоду, хто її і яким чином нараховував. Між тим, він 47 років займається роботою в галузі розробки та видобування корисних копалин із надр землі. Жодного разу у нього не було ніяких порушень, недорозумінь. Вважає, що суд належним чином не перевірив приводи і підстави для порушення справи, і він ніяких злочинів не вчиняв.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення ОСОБА_1 та його захисника на підтримання апеляції, виступ прокурора , який просив постанову судді залишити без зміни, а апеляцію без задоволення, перевіривши матеріали провадження за скаргою та матеріали , які слугували підставою для порушення справи, обговривши доводи сторін, судова колегія приходить до висновку, що апеляція підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Апеляційний суд погоджується з доводами апелянта про те, що висновок судді не грунтується на фактичних обставинах справи, що суд належним чином не перевірив приводи та підстави до порушення справи.
Так , відповідно до вимог ст. 236-8 КПК України, суддя , розглядаючи скаргу повинен перевірити чи є в заяві або повідомленні про злочин дані, які вказують на ознаки кримінально-карного діяння, чи достатньо їх для того, щоб розпочати процедуру досудового слідства, чи немає обставин, передбачених ст. 6 КПК України, які виключають провадження в кримінальній справі, та в залежності від одержаних результатів прийняти відповідне рішення.
Оскаржувана постанова винесена без дотримання цих вимог. Вона містить не тільки оціночні судження щодо причетності та винуватості ОСОБА_1 у вчиненні злочинів, але містить і суперечливі твердження, які також ставлять під сумнів висновок судді.
У постанові не зазначено, що явилось приводом до порушення справи, наявність даних, які вказують на ознаки злочинів, передбачених ч.2 ст. 364 та ч.1 ст. 197-1 КК України саме в діянні особи ОСОБА_1, законність джерел отримання цих даних.
На підставі викладеного, апеляційний суд вважає постанову судді винесену на неповно та необ`єктивно перевірених даних, тому вона підлягає скасуванню, а провадження за скаргою – на новий судовий розгляд.
Прохання апелянта про скасування постанови про порушення кримінальної справи не може бути задоволено, оскільки вирішення цього питання є компетенцію судді місцевого суду .
Керуючись ст.ст. 365, 366, 382 КПК України , апеляційний суд
у х в а л и в :
апеляційну скаргу задовльнити частково.
Постанову судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 27 жовтня 2010 року , якою відмовлено в задоволенні скарги ОСОБА_1 про скасування постанови прокурора Закарпатської обл. від 27 вересня 2010 року про порушення кримінальної справи - скасувати, а провадження за скаргою направити до того ж суду на новий судовий розгляд іншим суддею.
СУДДІ :