Справа № 2-1011/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2 листопада 2010 року смт. Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області в складі :
головуючого: судді Каліберди В.А.
при секретарі Пушкар І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Краснокутськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Краснокутському районі Харківської області про зобов’язання здійснити перерахунок, нарахування, здійснити виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „дітям війни” та стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що він відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус “Дитина війни” та відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” йому повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідач в порушення закону в 2010 році сплачував зазначену доплату до пенсії у розмірі значно меншому, ніж передбачено законом, в зв’язку з чим позивач просить суд зобов’язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати з 01.01.2010 року по 31.08.2010 року і в подальшому нараховувати та виплачувати відповідні підвищення до пенсії згідно з законом. Також просив стягнути з відповідача моральну шкоду за несвоєчасне нарахування та виплату доплати до пенсії в розмірі 5000 грн.
Позивач просив розглянути справу у його відсутність, про що зазначив в заяві.
Відповідач Управління Пенсійного Фонду України в Краснокутському районі направив до суду письмове клопотання, у якому просив розглядати справу без участі представника управління, адміністративний позов позивача залишити без задоволення та визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Краснокутському районі правомірними.
Вивчивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно має статус "Дитини війни", що підтверджується пенсійним посвідченням.
Враховуючи зазначений статус позивача, його соціальний захист регулюється Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виходячи з того, що позивач є дитиною війни в розумінні Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, суд вважає, що на нього повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, що передбачені Законом України „Про соціальний захист дітей війни”, у тому числі й право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.6 вказаного Закону.
Відповідач не здійснює позивачу зазначені виплати, посилаючись на відсутність у нього коштів на ці виплати та на невизначеність розрахункової величини (мінімальної пенсії за віком) для розрахунку підвищень до пенсії категорії громадян, які мають статус дітей війни.
Згідно ст.7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Стосовно позовних вимог по нарахуванню і виплаті зазначеної допомоги з 01.01.2010 року по 31.08.2010 року і подальше нарахування та виплату вказаної допомоги, суд вважає, що вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
Законом України „Про Державний бюджет на 2010 рік” дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” не зупинено. Відповідно до Закону України „Про Державний бюджет на 2010 рік” розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України „Про соціальний захист дітей війни”. Таким чином, територіальні органи Пенсійного фонду України, в даному випадку управління Пенсійного фонду України в Краснокутському районі Харківської області, у 2010 році повинні діяти у відповідності з приписами норми ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.
Посилання відповідача на неврегульованості питання щодо механізму виплати пенсії відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", суд вважає хибними з таких підстав.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Також суд вважає безпідставними доводи відповідача щодо не визначеності на законодавчому рівні питання відносно органу, на який покладено обов’язок здійснення виплат підвищення до пенсії особам, які мають статус дитини війни.
Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Крім того, суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов’язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України "Про соціальний захист дітей війни" реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус «дитини війни", серед яких їм надано право на отримання 30% доплати до пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Відповідно до зазначеного Положення на Пенсійний фонд України покладено обов’язок щодо: призначення пенсії; підготовки документів для її виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій. Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року за №8-2 управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду України, підвідомчими відповідно головним управлінням цього фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду України та мають завданням забезпечення призначення та виплати пенсії.
Отже, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена Законом України "Про соціальний захист дітей війни", покладено саме на органи Пенсійного фонду України.
Виходячи із системного аналізу приписів Конституції України та наведених нормативно-правових актів, суд, вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність коштів як на обґрунтування правомірності невиконання своїх зобов’язань перед позивачем. Отже, відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії щодо їх отримання для забезпечення виконання своїх зобов’язань або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обов’язку щодо виділення коштів на здійснення позивачу виплат, гарантованих йому Конституцією України, не є підставою для відмови в задоволенні позову.
При цьому суд зазначає, що дія Закону про бюджет на 2010 рік закінчується 31 грудня відповідного року, у зв’язку з чим позовні вимоги в частині зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Краснокутському районі Харківської області нарахувати на користь позивача пенсію з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягають задоволенню з 01.01.2010 року по 31.08.2010 року і подальше нарахування та виплату вказаної допомоги до 31.12.2010 року.
Стосовно позовних вимог про стягнення з відповідача моральної шкоди в розмірі 5000 грн., суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, так як вони нічим не підтверджені.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
З відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати пропорційно до задоволеної частини вимог у сумі 22,75 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”, ст. ст. 2, 4, 6,10,11, 15, 60, 212-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Краснокутському районі Харківської області про зобов’язання здійснити перерахунок, нарахування, здійснити виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „дітям війни” та стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Краснокутському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням йому на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” та провести відповідні виплати з 01.01.2010 року по 31.08.2010 року включно і в подальшому здійснювати нарахування та виплати соціальної допомоги дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 22 (двадцять дві) грн. 75 коп.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Краснокутський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання рішення.
СУДДЯ В.А. КАЛІБЕРДА
- Номер: 22-ц/807/1786/20
- Опис: про визнання права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-1011/2010
- Суд: Запорізький апеляційний суд
- Суддя: Каліберда В'ячеслав Анатолійович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.04.2020
- Дата етапу: 13.04.2020
- Номер: 2-1011/2010
- Опис: про продовження строку на прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1011/2010
- Суд: Тростянецький районний суд Сумської області
- Суддя: Каліберда В'ячеслав Анатолійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.07.2010
- Дата етапу: 13.10.2010