Справа № 2- 2531/10/0408
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(Вступна та резолютивна частини)
22 листопада 2010 року Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу у складі:
головуючого - судді Свистунової О.В.
при секретарі Севастьянової І.В.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
відповідачки ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання договору купівлі-продажу автомобіля дійсним та визнання права власності на автомобіль, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання договору купівлі-продажу автомобіля дійсним та визнання права власності на автомобіль.
Враховуючи вищевикладене, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити.
Визнати дійсною угоду купівлі-продажу автомобіля марки «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску, світло-димчастого кольору, реєстраційний номер – НОМЕР_2, номер двигуна - НОМЕР_3, кузов № НОМЕР_1, зареєстрований 27 січня 1990 року у Новобузькому МРЕВ ДАІ Миколаївської області, укладену у простій письмовій формі між ОСОБА_1 та ОСОБА_6.
Визнати право власності на автомобіль марки «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску, світло-димчастого кольору, реєстраційний номер – НОМЕР_2, номер двигуна - НОМЕР_3, кузов № НОМЕР_1, зареєстрований 27 січня 1990 року у Новобузькому МРЕВ ДАІ Миколаївської області - за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подання до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області апеляційної скарги протягом 10 днів з дня оголошення рішення. У разі, якщо рішення було оголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: О.В.Свистунова
Повне рішення суду буде виготовлено потягом п»яти днів з дня проголошення його вступної та резолютивної частин.
Суддя: О.В.Свистунова
Справа № 2- 2531/10/0408
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2010 року Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу у складі:
головуючого - судді Свистунової О.В.
при секретарі Севастьянової І.В.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
відповідачки ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання договору купівлі-продажу автомобіля дійсним та визнання права власності на автомобіль, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання договору купівлі-продажу автомобіля дійсним та визнання права власності на автомобіль.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив, що на підставі усної домовленості та укладеного в простій письмовій формі договору купівлі-продажу, оформленого у вигляді розписки ним було придбано у громадянина ОСОБА_6 автомобіль марки «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску, світло-димчастого кольору, реєстраційний номер – НОМЕР_2, який зареєстрований 27 січня 1990 року у Новобузькому МРЕВ ДАІ Миколаївської області , у зв»язку з чим, на виконання умов договору позивачем було передано ОСОБА_7 5 000 гривень, а останній передав позивачу вищезазначений автомобіль..
Також, позивачем було зазначено, відповідач зобов’язувався нотаріально посвідчити вищевказаний договір купівлі-продажу автомобілю, укладений у простій письмовій формі з позивачем та оплати послуги нотаріуса. Однак, перебуваючи у відпустці ОСОБА_6 помер.
Як було зазначено позивачем, він виконав усі обов’язки за вказаним договором, однак відповідачем залишилась не виконаною його частина зобов’язання, щодо нотаріального посвідчення вказаного договору купівлі-продажу транспортного засобу.
Користуватись даним автомобілем, без офіційного оформлення та реєстрації в органах ДАІ є неможливим. Оскільки, даний факт, як зазначив позивач, порушує його права як добросовісного набувача та власника транспортного засобу та у зв’язку з тим, що іншим шляхом вирішити цей спір не представляється можливим, він звернувшись до суду просить, винести рішення яким: в изнати дійсною угоду купівлі-продажу автомобіля марки «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску, світло-димчастого кольору, реєстраційний номер – НОМЕР_2, номер двигуна - НОМЕР_3, кузов № НОМЕР_1, зареєстрований 27 січня 1990 року у Новобузькому МРЕВ ДАІ Миколаївської області, укладену у простій письмовій формі між ОСОБА_1 та ОСОБА_6. Та визнати за ним право власності на вищезазначений автомобіль.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_3 в судовому засіданні зазначила, що проти задоволення позову не заперечує, підтвердила, що усі вимоги за договором купівлі-продажу позивачем виконані в повному обсязі, у зв»язку з чим просить суд задовольнити його вимоги.
Треті особи – ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судове засідання не з’явився, про день та час розгляду справи повідомлялись належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Вислухавши пояснення сторін у справі, що з»явились в судове засідання, дослідивши письмові матеріали справи, перевіривши їх наданими доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом було встановлено, що на підставі усної домовленості та укладеного в простій письмовій формі договору купівлі-продажу у формі розписки у 2009 році (а.с.10) позивачем було придбано у громадянина ОСОБА_6 автомобіль марки «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску, світло-димчастого кольору, реєстраційний номер – НОМЕР_2, який зареєстрований 27 січня 1990 року у Новобузькому МРЕВ ДАІ Миколаївської області , у зв»язку з чим, на виконання умов договору позивачем було передано ОСОБА_7 5 000 гривень, а останній передав позивачу вищезазначений автомобіль..
Також, у вищезазначеній розписці було зазначено, що ОСОБА_6 взяв на себе зобов’язання нотаріально посвідчити вищевказаний договір купівлі-продажу автомобіля, що був укладений у простій письмовій формі з позивачем, та оплати послуги нотаріуса. Однак, перебуваючи у відпустці в м. Ялта АРК - ОСОБА_6 помер, що підтверджено копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 18.09.2009 року актовий запис про смерть № 824 від 18.09.2009 року (а.с.16).
Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина і спадкоємцем за законом у теперішній час є дружина померлого – ОСОБА_3, яка в судовому засіданні підтвердила той факт, що їй достеменно відомі усі обставини зазначеної угоди, підтвердила той факт, що позивачем його частина зобов’язання виконана у повному обсязі. Також відповідачка зазначила, що у теперішній час саме вона є єдиним спадкоємцем після смерті чоловіка, та запевнила, що відносно зазначеного майна відсутній будь який спір з боку третіх осіб.
Також, судом було встановлено, що спірний транспортний засіб - автомобіль марки «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску належав громадянці ОСОБА_4, яка 12 квітня 2005 року передала зазначений автомобіль у користування, на підставі нотаріально посвідченої довіреності, в реєстрі за № 616 (а.с.12) - ОСОБА_5, якою уповноважила останнього діяти від її імені, в тому числі підписувати договори купівлі-продажу вищезазначеного транспортного засобу, отримувати належній їй за нього гроші та інше. На виконання зазначеної довіреності 10 червня 2005 року ОСОБА_5, в порядку передоручення, надав нотаріально посвідчену довіреність, в реєстрі за № 1074 (а.с.13) - ОСОБА_8, тобто, уповноважив останнього продати за ціну та на умовах за його розсудом, в разі потреби знімати та ставити на облік у МРЕВ ДАІ належний ОСОБА_4, що підтверджено технічним паспортом серії НОМЕР_5 виданим 27.01.1990 року Новобузьким МРЕВ ДАІ Миколаївської області легковий автомобіль «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску (а.с.11).
На підставі зазначеної довіреності ОСОБА_6 15.07.2005 року було оформлено та отримано тимчасовий реєстраційний талон на спірний автомобіль серії НОМЕР_6 (а.с.14) та оформлено Поліс №НОМЕР_7 обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (а.с.15). В подальшому ОСОБА_6 і було укладено угоду купівлі-продажу зазначеного транспортного засобу з позивачем. Судом було встановлено, що фактично сторонами було дотримано вимогу закону щодо укладання договору купівлі-продажу транспортного засобу у письмовій формі, оскільки, надана в якості доказу суду розписка фактично містить усі істотні умови за двостороннім договором купівлі-продажу, визначені: сторони у договорі, предмет договору, права та обов’язки сторін. Крім того, суд приймає до уваги і той факт, що цей договір не виконаний до кінця лише з тієї підстави, що продавець передчасно помер, тобто нотаріальному посвідченню зазначеного договору завадила передчасна смерть однієї зі сторін і ця обставина не залежала від волі обох сторін. Саме ця обставина завадила і покупцю зареєструвати транспортний засіб в органах ДАІ.
Так, ч. 2 ст 218 ЦК України передбачено, якщо правочин, для якого законом встановлена його недійсність у разі недодержання вимоги щодо письмової форми,
укладений усно і одна із сторін вчинила дію, а друга сторона
підтвердила її вчинення, зокрема шляхом прийняття виконання, такий
правочин у разі спору може бути визнаний судом дійсним. Крім того, відповідно до вимог ч.2 ст. 220 ЦК України, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору,
що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або
часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його
нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.
У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не
вимагається.
Як було встановлено в судовому засіданні відповідачка у справі є дружиною померлого ОСОБА_6 та є його спадкоємицею за законом.
Стаття 41 Конституції України надає кожному право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю, придбаною в законному порядку.
Відповідно до вимог ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, не заборонених законом, зокрема із правочинів. Правочин – це волевиявлення, тобто дії осіб, які відображають внутрішню волю останніх. В договорі купівлі-продажу спірного автомобілю чітко відображена воля продавця на продаж майна, а покупця – позивача у справі – на придбання цього майна. Право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі майна, якщо інше не встановлено договором або законом, відповідно до ч.1 ст. 334 ЦК України.
Ст. 203 ЦК України, яка визначає основні критерії чинності правочину, вказує, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Складений між сторонами договір містить всі істотні умови договору купівлі-продажу та не суперечить волі сторін. Крім того, договір купівлі-продажу автомобіля відповідно до ст. 657 ЦК України нотаріальному посвідченню не підлягає, тобто, укладений у передбаченій законом простій письмовій формі.
Крім того на час укладення договору купівлі-продажу автомобіля ніяких прав третіх осіб не було порушено.
Позивач є добросовісним набувачем права власності на автомобіль «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску, світло-димчастого кольору, реєстраційний номер – НОМЕР_2, який зареєстрований 27 січня 1990 року у Новобузькому МРЕВ ДАІ Миколаївської област і , але в зв’язку з ухиленням відповідача від нотаріального оформлення укладеного договору не може здійснювати своє право власності, передбачене ст. 41 Конституції України.
Враховуючи встановлені по справі обставини, суд вважає, що в даному випадку відбувся правочин, пов'язаний з придбанням позивачем автомобілю марки «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску, світло-димчастого кольору, реєстраційний номер – НОМЕР_2, номер двигуна - НОМЕР_3, кузов № НОМЕР_1, зареєстрований 27 січня 1990 року у Новобузькому МРЕВ ДАІ Миколаївської області.
Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно положень ст. 391-392 ЦК України власник може вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Суду не надано було будь яких заперечень від третіх осіб відносно того, що позивач не реалізував своє право власності на вищевказаний автомобіль, так як не здійснив його державної реєстрації. Суд вважає, що укладений договір реалізовувався сторонами у оговореній ними формі, позивач отримав транспортний засіб і відповідно усі права як його власника. Тобто, суд вважає, що відповідно до вимог ст.. 60 ЦПК України було встановлено, що позивач у справі є добросовісним набувачем та власником транспортного засобу.
З урахуванням вищевикладених обставин, на підставі ст. 41 Конституції України, ст.ст. 203, 220, 321, 328, 391, 392 ЦК України та керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 169, 197, 209, 212-215 ЦПК України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити.
Визнати дійсною угоду купівлі-продажу автомобіля марки «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску, світло-димчастого кольору, реєстраційний номер – НОМЕР_2, номер двигуна - НОМЕР_3, кузов № НОМЕР_1, зареєстрований 27 січня 1990 року у Новобузькому МРЕВ ДАІ Миколаївської області, укладену у простій письмовій формі між ОСОБА_1 та ОСОБА_6.
Визнати право власності на автомобіль марки «ВАЗ - 2103», 1975 року випуску, світло-димчастого кольору, реєстраційний номер – НОМЕР_2, номер двигуна - НОМЕР_3, кузов № НОМЕР_1, зареєстрований 27 січня 1990 року у Новобузькому МРЕВ ДАІ Миколаївської області - за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подання до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області апеляційної скарги протягом 10 днів з дня оголошення рішення. У разі, якщо рішення було оголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: О.В.Свистунова
Повне рішення суду виготовлено 22 листопада 2010 року.
Суддя: О.В.Свистунова