Справа 2 «а» - 2376
2010 р.
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
05 листопада 2010 року суддя Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області Суханова А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії відповідно до закону , -
в с т а н о в и в:
У жовтні 2010 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки, відповідно до якого просить поновити строк для звернення до суду, визнати бездіяльність відповідача неправомірною та зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплатити щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за 2008 – 2010 роки у сумі 4302,2 грн., а також надалі проводити щомісячне нарахування та виплату щомісячної доплати як дитині війни. Вимоги позовної заяви обґрунтовує тим, що відповідно до вимог Закону України "Про соціальний захист дітей війни" він є дитиною війни. Згідно зі ст. 6 вказаного Закону йому повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак відповідач вказану допомогу йому не нараховував та не виплачував, незважаючи на Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп-2007 та від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008. Також просить поновити їй строк звернення до суду за захистом порушеного права, мотивуючи тим, що її права було порушено прийняттям неконституційних нормативно-правових актів. Вказала, що вона є людиною похилого віку. Через це не мала можливості своєчасно звернутись за захистом порушеного права.
Позивач до судового засідання не з’явилась, про слухання справи була повідомлена у встановленому законом порядку. Надала суду заяву з проханням розглянути справу у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином . Причини неявки суду невідомі. Відповідно до вимог ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача – суб’єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з вимогами Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни було менш 18 років.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни (а.с. 4), перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Макіївки та отримує пенсію за віком.
Відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Судом встановлено, що підвищення пенсії у вказаному розмірі позивачеві не провадилось.
Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ( ст. 64 ч. 2 ), пунктом 3 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року, передбачено, що Пенсійний Фонд України та його територіальні органи зобов’язані здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування, виплату пенсій та надання соціальних послуг. Фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни", здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (у редакції від 18.11.2004, чинній до теперішнього часу) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Відповідно до п. 28 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема ст. 6 Закону, вимогами якої передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення п. 28 розділу 2 вказаного Закону від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" визнані такими, що не відповідають Конституції України. На підставі вищевикладеного, суд вважає, що дії відповідача, щодо не нарахування щомісячної доплати до пенсії позивача у розмірі 30% мінімального прожиткового мінімуму за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 р. є протиправними та позивач має право на отримання доплати до пенсії за вказаний період.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. У ч.2 ст.102 КАС України визначено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Враховуючи те, що позивач є людиною похилого віку, має хворобливий стан здоров’я (а.с. 9), вона не мала можливості повноцінно реалізувати своє право на судовий захист, а саме - своєчасно звернутись за захистом порушеного права. На підставі викладеного, суд вважає вказану причину пропуску позивачем строку звернення до суду поважною, а строк - таким, що підлягає поновленню.
У 2010 р. до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" будь-яких змін не вносилось. Ст.70 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Отже, нарахування та виплата за минулий період 2010 року дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Отже, необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов’язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача перерахувати та здійснити нарахування та виплату на користь позивача підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 22.05.2008 р. по 05.11.2010 року, тобто по день винесення судом постанови.
Керуючись ст.ст. 6, 8, 9, 10, 11, 69-72, 86, 104, 158-163, 167, 185, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про соціальний захист дітей війни", Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст. 70 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008, суд –
постановив:
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області щодо не нарахування ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії в розмірі, передбаченому Законом України "Про соціальний захист дітей війни" з 22.05.2008 року по 05.11.2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області провести ОСОБА_2 нарахування щомісячного підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому Законом України "Про соціальний захист дітей війни" за періоди з 22.05.2008 року по 05.11.2010 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області - відмовити.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті в 1-ому примірнику.
Суддя А.В.Суханова