Судове рішення #12096705

             

                                                                                           

                                                                                                            Справа № 2-1094/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

                  11 листопада   2010 року                                                             смт. Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області в складі:

головуючого              –   Каліберди В.А.

з участю секретаря    –   Пушкар І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Краснокутськ Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пархомівської сільської ради  про визнання права власності на домоволодіння в порядку спадкування за заповітом,-

в с т а н о в и в :

       

 11 жовтня 2010 року  ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до   Пархомівської сільської ради про визнання права власності на домоволодіння в порядку спадкування за заповітом.

В обґрунтування своїх   вимог позивачка  зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер  її дід – ОСОБА_2, який  проживав за адресою:  ІНФОРМАЦІЯ_1. За життя дід склав заповіт, згідно якого   все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось заповідав позивачці. Після його смерті у вказаному помешканні залишилися проживати його мати – ОСОБА_3, дружина - ОСОБА_4 та  син – ОСОБА_5, які спадщину не приймали,  оскільки знали про існування заповіту. На даний час усі спадкоємці, які мали право на обов”язкову частку у спадщині померли, а позивачка виявила намір оформити  право власності на успадковане нерухоме майно. Однак під час підготовки необхідної документації виявилось, що відсутні правовстановлюючі документи на домоволодіння, що унеможливлює отримання позивачкою в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину. Викладені обставини змусили позивачку звернутися до суду з вказаним позовом. Крім того, ОСОБА_1 прохала суд поновити їй термін для звернення до суду з вказаного приводу, оскільки він пропущений з поважних причин.

У відкритому судовому засіданні  представник  позивачки за довіреністю підтримав заявлені позовні вимоги та прохав суд їх задовольнити.

Представник відповідача за довіреністю у відкрите судове засідання не з”явився, однак надав до суду заяву, в якій проти задоволення позову не заперечував  та прохав суд слухати справу у його відсутність.

         

     Суд, заслухавши пояснення представника позивачки, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до наступного.

     

            Матеріалами справи встановлено, що  ОСОБА_2 був зареєстрований та постійно проживав  по ІНФОРМАЦІЯ_1

     Дане домоволодіння, згідно особового рахунку № 971 погосподарської книги № 14, числиться за ним, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Пархомівської сільської ради за № 1296 від 20  серпня 2010 року. Юридично  право власності на домоволодіння  дід позивачки не оформив, оскільки був людиною похилого віку та за станом здоров”я не мав змоги з”явитися у відповідні інстанції для виготовлення правовстановлюючих документів.  

    За життя ОСОБА_2 був складений заповіт, згідно якого він все своє майно, де б воно не було і з чого б не складалося,  заповідав своїй онуці – ОСОБА_1   Даний заповіт на день смерті заповідача не змінювався і скасований не був.

    ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_2 помер, що підтверджується  свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1, виданим 8 січня 2002 року  Пархомівською сільською радою.  Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить вказаний житловий будинок. Крім того, на день смерті разом з ним проживали його мати – ОСОБА_3, дружина - ОСОБА_4 та  син – ОСОБА_5 Однак, на даний час вони померли, про що свідчать свідоцтва про смерть, надані позивачкою в судове засідання. Таким чином, крім позивачки, спадкоємців майна ОСОБА_2, включаючи також тих, хто має право на обов”язкову частку в спадщині, немає.

    На даний час ОСОБА_1 виявила намір оформити спадщину, але відсутність правовстановлюючих документів на будинок перешкоджає їй  звернутися до нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини та отримати свідоцтво про право на спадщину. Позивачка намагалася вирішити це питання в досудовому порядку, для чого зверталася до Пархомівської сільської ради з приводу оформлення права власності на вказаний житловий будинок  за ОСОБА_2, однак отримала відмову, оскільки дід помер, а як передбачає ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність особи припиняється у разі її смерті. Таким чином, виконавчий комітет Пархомівської сільської ради не має підстав для оформлення  права власності на спірне домоволодіння за ОСОБА_2

    Відповідно до роз”яснення Міністерства Юстиції України від 21 лютого 2005 року №19-32/319 в разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку.  

    В судовому засіданні також встановлено, що на даний час ніхто не має ніяких претензій з приводу того, що будинок з господарськими будівлями, розташований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 Краснокутського району Харківської області,  належали ОСОБА_2 і він, як власник розпорядився належним йому майном, що відповідає  вимогам цивільного законодавства.  

    Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов”язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини...  

    Як передбачає ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за законом або заповітом.

    В силу ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями  або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього  з цими особами сімейних, родинних відносин...

    Згідно ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.  

    Таким чином, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі, так як вона надала суду достатньо доказів на підтвердження своїх вимог,  а відповідач позов визнав, що не суперечить закону та не порушує права та законні інтереси третіх осіб.  Крім того, суд визнає поважними причини пропуску позивачкою строку, на протязі якого вона повинна була звернутися до суду для вирішення питання про визнання права власності, оскільки на час відкриття спадщини їй було лише 13 років,  її батьки померли і вона самостійно не мала змоги звернутися до суду. З цих підстав суд вважає за необхідне поновити ОСОБА_1 термін для звернення   до суду з вказаним позовом.

       

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 328, 1235, 1223 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 73, 209, 212, 214, 215  ЦПК України, суд,

в и р і ш и в  :

    Поновити ОСОБА_1 строк для звернення з позовною заявою до суду.

Позов ОСОБА_1 –    з а д о в о л ь н и т и.

Визнати за  ОСОБА_1 право приватної власності  на  житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 Краснокутського району Харківської області, в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_2, який  помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Краснокутський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.                    

 

 

                         СУДДЯ                                                 В.А. КАЛІБЕРДА

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація