Судове рішення #12087837

Справа № 2а-1120/2010

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

       22 листопада  2010 р. Брянківський міський суд Луганської області у складі: головуючого судді Снегірьова В.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Брянка про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень неправомірною, стягнення підвищення до пенсії за віком,

ВСТАНОВИВ:

19.10.2010 р. позивач звернувся з позовом до суду, зазначивши, що має статус дитини війни, оскільки народився у 1936 році. Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.06 р. пенсія йому  має бути підвищена на суму, що становить 30% мінімального розміру пенсії за віком. Однак УПФ України у м. Брянка таке підвищення не призначає і не виплачує. Просить суд  визнати неправомірною бездіяльність відповідача по невиплаті йому  з 2006 р. підвищення до пенсії, зобов'язати відповідача  встановити і виплатити йому підвищення пенсії з  2006 року  й  довічно в розмірі 30% мінімального розміру пенсії  за віком, виходячи з того, що розмір мінімальної пенсії за віком складає не менш розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для непрацездатних осіб в місяці, за який нараховується вищевказане підвищення.

Відповідач  надав заперечення, з яких вбачається , що управління Пенсійного фонду України в м. Брянка позов не визнає,  посилаючись на те, що ст.. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» було передбачено, що з 01.01.2006р. дітям війни пенсії підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком, одночасно в 2006 р. ст.. 110 Закону України « Про державний бюджет України на 2006 р.» було визначено, що зазначене підвищення запроваджується у 2006 р. поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, згідно з порядком, який визначено  Кабінетом Міністрів України та погоджений з комітетом ВРУ  з питань бюджету. Незважаючи на прийняття зазначених законів, фактично до теперішнього часу не визначено та не розроблено механізму щодо виконання ст.. 6 Закону. На 2006 та 2007р.р. дію ст.. 6 Закону було зупинено відповідно Законами України « Про державний бюджет України» на 2006 та 2007 р.р. В 2008 році означене питання було врегульоване Законом України « Про державний бюджет України на 2008 рік». В той же час рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року та 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення Законів України «Про державний бюджет України « на 2007 та 2008 р.р. в частині, що стосується спірних відносин. На даний час питання, пов»язані з підвищенням пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи  державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.. 6 Закону, не вирішено на законодавчому рівні. Згідно ст.. 7 Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України. Вважають дії управління щодо встановлення підвищення до пенсії позивача  правомірними,   просять відмовити у задоволенні позову.

Позивачем та представником відповідача надано заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, у зв’язку з чим, відповідно до ч.4 ст.122 КАС України справу розглянуто судом в порядку письмового провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Посвідченням пенсіонера та паспортом (а.с.4,5) підтверджено, що позивач відноситься до категорії осіб, які мають статус «дитина війни». Позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в м. Брянка Луганської області з заявою про перерахунок доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни і йому було у цьому відмовлено (а.с.8).

Правовідносини, що склалися між сторонами, врегульовано Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004р., що набрав чинності 01.01.06р., Законами України „Про державний бюджет України на 2006рік”, „Про державний бюджет України на 2007рік”, „Про державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, та № 10-рп/2008 від 22.05.2008р., Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

      Статтею 110 Закону України „Про державний бюджет на 2006 рік" встановлено, що пільги дітям війни, передбачені статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" — у 2006 році запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Проте у 2006 році, в порядку, визначеному Законом України „Про державний бюджет на 2006 рік", Кабінетом Міністрів України не впроваджувався порядок надання пільг, передбачений статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тому підвищення пенсії не провадилося. Враховуючи той факт,  що Законом України від 20 грудня 2005 року, №3235-4, було призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зазначений закон не визнавався неконституційним та не відмінявся, суд вважає позов в частині перерахунку підвищення пенсії з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року не підлягаючим задоволенню.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 р., що набрав чинності з 1 січня 2007 р. (із змінами від 15 березня 2007 р.), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність - з 1 січня - 380 грн., з 1 жовтня - 406 грн. Крім цього цією статтею передбачено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2007 р. застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн.06 коп., 415 грн.11 коп. Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.  Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

  Статтею 147 Конституції України передбачено, що єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України. Лише Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.    Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.   Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.  

 Пояснення відповідача в частині обґрунтування відмови в підвищенні пенсії, як „дитині війни", посилаючись на те, що у законодавчому порядку питання визначення величини мінімальної пенсії за віком не вирішено, суд оцінює критично, оскільки підвищення пенсії дітям війни діючим законодавством було врегульовано і повинно було проводитись відповідно до рішення   Конституційного суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року.    

        Наведене свідчить, що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії  після винесення Конституційним судом рішень від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007.

  Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-17 внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме, текст статті 6 викладений в такій редакції: « Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».    Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

   Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

   Відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв'язку з прийняттям нової редакції статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), редакція зазначеної статті,  що  існувала до 1 січня 2008 року втратила свою чинність. На підставі Рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008року втратила чинність нова редакція статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», внаслідок чого відновлена попередня редакція закону.  

    28 травня 2008року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до пункту 8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня -48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 гривні.

    Таким чином, підвищення дітям війни виплачуються органами Пенсійного фонду відповідно до зазначеної постанови, а не Закону, внаслідок чого є наявними правові підстави для визнання протиправними дій, бездіяльності управлінь ПФУ в порушенні права на отримання підвищеного розміру пенсії з 22 травня 2008 ріку відповідно до статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».

            Прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01.01.2008р. -470 грн.; з 01.04.2008р. – 481 грн.; з 01.07.2008р. – 482 грн.; з 01.10.2008 р. – 498 грн.   Статтею 54 Закону України « Про державний бюджет України на 2009 рік» затверджено прожитковий мінімум на одну особу та  для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли на грудень 2008 року, тобто – 498 гривен;. з 1 листопада 2009 року - 573 гривень,  з 1 січня 2010 року - 695  гривень,  з  1  квітня  - 706 гривень,  з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень

Суд вважає, що вимоги позивача  підлягають задоволенню за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року ( з урахуванням проведених  починаючи з 01.01.2008 року  виплат підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму) виходячи з того, що розмір мінімальної пенсії за віком складає не менше розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого законом в місяці, за який нараховується вищевказане підвищення до пенсії.

       Доводи відповідача щодо застосування до спірних правовідносин шестимісячного строку звернення до суду з адміністративним позовом суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до частини другої статті 46 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

         Відповідно до ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, понесені позивачем, присуджуються йому з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування )  відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163 КАС України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», „Про державний бюджет України на 2006рік”, „Про державний бюджет України на 2007рік”, „Про державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, від 22.05.2008р. №10-рп/2008, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду у м. Брянка щодо нарахування ОСОБА_1 підвищення до пенсії за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 01.11.2010 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни", незаконною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Брянка Луганської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячне підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року ( з урахуванням проведених виплат)  виходячи з того, що розмір мінімальної пенсії за віком складає не менше розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого законом в місяці, за який нараховується вищевказане підвищення до пенсії.

У решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету м. Брянки на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1 грн. 70 коп.

Апеляційна скарга подається до  адміністративного суду апеляційної інстанції через Брянківський міський суд Луганської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.   Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб’єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація