Судове рішення #12087819

Справа № 2а-1088/2010

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2010 р. Брянківський міський суд Луганської області у складі: головуючого судді Снегірьова В.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Брянці про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії працюючого пенсіонера та стягнути недоотриману пенсію,

ВСТАНОВИВ:

        22.10.2010 р. позивач звернувся з позовом до суду, зазначивши, що 05 січня 2010 року звернувся до УПФУ в м.Брянці з заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру у відповідності до вимог ст. 42, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ та п/п. З п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідач перерахував пенсію з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, для призначення пенсій за 2007 рік. -1197,91 гривень тільки у вересні 2010 року, незважаючи на те, що 27 лютого 2010 р. був затверджений показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу у сумі 1650,43 гривень, який має бути застосований при визначенні коефіцієнта заробітної плати за 2009 рік при призначенні пенсій у відповідності із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», УПФУ в м. Брянці не проводить перерахунок з урахуванням цього показника середньої заробітної плати за 2009 рік, хоча такий перерахунок цілком обумовлений в п/п.З п.11 Постанови КМУ від 28.05.08 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», вважає, що його пенсія за віком після перерахунку встановлена УПФУ в м. Брянці в розмірі 1976.75 гривень, що майже на 35% менше ніж повинно за його підрахунками бути -2664,56 гривень, просить зобов’язати УПФУ в м. Брянці усунути порушення його прав і зобов’язати виконати перерахунок його пенсії в повній відповідності з вимогами ст. 42, ст. 40 ЗУ«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІХ/ та п/п.З п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058-14/ враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, а саме 1650,43 гривень та виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеним перерахунком та законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативними документами, а також виплатити на його користь різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилася з січня 2010р. по вересень 2010р., яка на момент подання позовної заяви складає 2664,56-1976,75=687,81x9=6190,29 гривень.

 Відповідачем надано письмові заперечення за позовом, у яких зазначено, що відповідно до спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. та листа Пенсійного фонду України від 09.04.2010р., а також згідно з ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») - у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до ста.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році відповідно до пп. З п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008р. №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.), тому вважає заяву необґрунтованою.

       Позивачем та представником відповідача надано заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, у зв’язку з чим, відповідно до ч.3 ст.122 КАС України справу розглянуто судом в порядку письмового провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Посвідченням пенсіонера (а.с.9) підтверджено, що позивач відноситься до категорії осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в м. Брянка Луганської області з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і йому було у цьому відмовлено (а.с. 8).

Зі змісту частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ витікає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Коригування заробітку шляхом множення коефіцієнта заробітку на показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, проводиться з метою осучаснення раніше отриманого заробітку, тобто приведення його до сьогоднішнього дня. Якщо для перерахунку пенсії подається заробітна плата за 2009 рік, то коригування цієї заробітної плати на показник середньої заробітної плати за 2007 рік втрачає позитивне соціальне значення. У такому випадку осучаснення заробітку не відбувається, а навпаки провадиться його штучне заниження.

Підпунктом З п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» підтверджується необхідність застосування показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, а саме «У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону № 1058-ІУ продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш, як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсій відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ органами Пенсійного фонду застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

У 2009 році спільним листом від 11.03.2009 р. № 20\0\18-09\039 і № 4096\02-01 Мінпраці та Пенсійний фонд України змінили діючий порядок перерахунку пенсій, чим істотно обмежили права працюючих пенсіонерів.

Таким чином, у суду є підстави вважати, що Управління Пенсійного фонду України в м. Брянці грубо порушує захищені Конституцією України права на законний перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру з урахуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до положень частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, і юридичними засобами - здійснення цього права, а тому відповідно до Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають дотримуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади й у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, наказами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Постановою КМ України від 24.10.2007 № 1261, та організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.

Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головних управлінь Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом із цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Управління у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, наказами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України. Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 № 1261, постановами Правління, наказами Фонду, наказами та розпорядженнями регіональних управлінь, іншими нормативно-правовими актами. Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим Постановою Пенсійного фонду від 25.02.2008 № 5-5.

         Відповідно до ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, понесені позивачем, присуджуються йому з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування )  відповідно до задоволених вимог.

 Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 КАС України, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ, п.п.З п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 № 530, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

       Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Брянці здійснити ОСОБА_1 з січня 2010 року перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, а саме 1650,43 гривень (одна тисяча шістьсот п ятдесят грн 43 коп.) та виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеним перерахунком та законом України «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативними документами.

        У решті позовних вимог відмовити.

       Стягнути з місцевого бюджету м. Брянки на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1 грн. 70 коп.

        Апеляційна скарга подається до  адміністративного суду апеляційної інстанції через Брянківський міський суд Луганської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.   Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб»єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п»ятиденного строку з моменту отримання суб»єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

        Суддя:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація