Справа № 2-а-797/2010/1231
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
1. листопада 2010 року Стахановський міський суд Луганської області у складі
головуючого судді Бондаренко Н.О. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області про визнання бездіяльності неправомірною, покладення зобов’язання здійснити перерахунок пенсії ліквідатору аварії на ЧАЕС,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, звернувшись до суду з позовом, вказав, що він є інвалідом війни 2 групи з 2000 року, як ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Втратив з вини держави майже 75 % працездатності. Відповідач сплачує йому пенсію, що не відповідає діючому законодавству, а саме Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, відповідно до ст.. 13 якого, такій категорії пенсіонерів пенсії підвищуються відповідно на 350 % мінімальної пенсії за віком. Він звернувся до відповідача з проханням зробити перерахунок пенсії та надати довідку про розміри сплачених пенсій , отримав письмову відмову. Просить суд визнати дії та бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові по призначенню та перерахунку пенсії незаконними, як такі, що порушують його права та свободи, зобов’язати відповідача зробити донарахування та перерахунок призначеного підвищення до пенсії, встановивши його, як інваліду війни 2 групи в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2005 року / з урахуванням сплачених сум /.
Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не явився , надав суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі , з участю його представника.
Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 до судового засідання не явився, надав заяву, де просить справу розглядати у його відсутність.
Відповідач не визнав позов у повному обсязі надав заперечення, в яких вказав, що Стахановським міським судом зобов’язано УПФУ в м. Стаханові зробити перерахунок пенсії позивачу у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, та вже розглянуто усі правові норми що встановлюють розмір пенсії та визначив що діючим законодавством відповідної групи повинно бути встановлено 10,8 чи 6 мінімальних пенсій за віком у розмірі прожиткового мінімуму. Пенсія розрахована вірно . Крім того, позивачем пропущено строк для звернення до суду за захистом своїх прав. Просить у задоволенні позовних вимог позивача відмовити у повному обсязі за необґрунтованістю у зв’язку з пропуском звернення до суду. Просить справу розглядати без участі представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню .
У судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом війни 2 групи з 2000 року , як ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильськй АЕС 1 категорії . Втрата працездатності - 75 %.. Ця обставина підтверджується наступними документами - посвідченням серії НОМЕР_1 від 27 квітня 1995 року, вкладкою № 067035 до посвідчення, посвідченням серії НОМЕР_3 від 27.10.2010 р., довідкою МСЕ серії № 2-20 СМ за № 0033812, військовим квитком НОМЕР_2.
Статтею 13 Закону України” Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту „ , передбачено, що інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищуються у таких розмірах – інвалідам 2 групи – 350 % мінімальної пенсії за віком .
Конституційний Суд України у рішенні № 8-рп/2005 по справі № 1-21/205 з питання реалізації права на соціальний захист зазначив неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема належать громадяни яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішенні Конституційного суду зазначалось, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається / аналогічно рішення Конституційного суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року №рп/2002 від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004 року, від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 22.05.2008 року, № 10-рп/2008 року, від 27.11.2008 року № 26-рп/2008/.
Відповідно до Конституції України, ст.. 46, пенсії, інші види соціальних виплат і допомоги, що є основним джерелом існування, повинні забезпечувати рівень життя не нижче прожиткового мінімуму, установленому законом, відповідно до ст.. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів, або внесені змін до чинних законів.
Згідно ст.. 19 ЗУ „ Про пенсійне забезпечення” та ст.. 28 Закону України „ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який, відповідно до статті 19 Закону України „ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії „ визначається виключно законами України
Виходячи з наведеного, суд вважає , що посилання відповідача на те, що розрахунок пенсії позивачеві зроблено вірно і у відповідності до діючого законодавства, є безпідставними, оскільки вони суперечать загальним засадам пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, а доводи позивача заслуговують на увагу.
Відповідно до ст.. 87 Закону України „ Про пенсійне забезпечення” , суми пенсії не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Таким чином, суд не вважає, що позивачем пропущений строк для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав. Крім того, на думку суду позовна давність до вказаних вимог не може застосовуватися відповідно до норм Цивільного Кодексу України. В нашому випадку позивач втратив здоров’я та став інвалідом з провини держави внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки, яке належало державі, правонаступником якої є Україна. Вимога прямо випливає з того, що позивач – інвалід 2 групи. До того ж позивач – застрахована особа а пенсія є страхова виплата, яка сплачується страховиком.
Як вбачається зі змісту ст.. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій. Тому суд не може зобов’язати відповідача до вчинення певних дій на майбутнє.
Оскільки у позові позивачем не визначена кінцева дата позовних вимог, суд вважає такою датою подання позову, тобто 21.09.2010 року.
Враховуючи наведене позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.. 46,124,129 Конституцією України, ст.. ст.. 2,49,51,70,71,122,161-163 КАС України, Законом України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України „ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові про перерахунок підвищення до пенсії задовольнити частково.
Визнати дії та бездіяльність відповідача Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області по призначенню та перерахунку пенсії незаконними, як такі, що порушують права та свободи ОСОБА_1.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області зробити донарахування та перерахунок призначеного підвищення до пенсії, встановивши його, як інваліду війни 2 групи в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2005 року / з урахуванням сплачених сум / до 20.09.2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького адміністративного апеляційного суду через Стахановський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: