Копія:
Справа № 2-а-1955/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2010 року суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ярошенко Т.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області про зобов’язання здійснити перерахунок та стягнення заборгованості по виплаті державної та додаткової пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок державної пенсії як інваліду 3 групи, щодо захворювання яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до встановленого нового розміру прожиткового мінімуму починаючи з березня-грудень 2007 року та з січня 2010 року на період дії Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з урахуванням зміни прожиткового мінімуму. Зобов’язати відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії як інваліду 3 групи за шкоду, заподіяну здоров’ю з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до встановленого нового розміру прожиткового мінімуму починаючи з березня-грудень 2007 року та з січня 2010 року на період дії Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням зміни прожиткового мінімуму.
03.11.2010 року судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копія якої направлена відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов.
Відповідач в письмовому запереченні зазначив, що що позивач дійсно перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Охтирка з 02.10.2002 р. та отримує пенсію призначену відповідно до ст.ст. 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До основного розміру пенсії позивачу згідно з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі віднесеній до І категорії, призначена та виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю для інвалідів ІІІ групи у розмірі 15 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлені мінімальні розміри пенсій для осіб, яким встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою та яким призначено пенсії за Законом України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р., що мають ІІІ групу інвалідності – 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 1.10.2009 року складає 1753,41 гривень, в тому числі основний розмір складає 1474,85 грн., додаткова пенсія 74,70 грн., підвищення дітям війни – з 1.03.2009 року – 28,40 грн., доплата до розміру пенсії з урахування ст. 67 – 175,49 грн.
У письмовому запереченні також зазначено, що управління Пенсійного фонду у м. Охтирка діяло у межах повноважень, у порядок та у спосіб, що визначені чинним законодавством України.
Суддя, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Позивач підтвердив доказами обставини, на які посилається в позові, зокрема те, що являється особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ( категорія 1 ), учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, надавши суду копію пенсійного посвідчення.
Спірні правовідносини виникли в зв’язку з реалізацією права позивача на отримання основної та додаткової пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ( категорія 1 ), учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворих внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданим Сумською облдержадміністрацією 11.10.2002 року та вкладкою № 036510 до зазначеного посвідчення ( а.с.6 ).
Встановлено, що в управлінні Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області ОСОБА_1 перебуває на обліку з 02.10.2002 року.
Суд дійшов висновку про невідповідність відмови вимогам чинного законодавства, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28.08.1991 року.
Відповідно до положень ст. 49 зазначеного Закону, пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 50 зазначеного Закону, яка діяла до прийняття Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» № 107-VI від 28.12.2007 року, передбачає розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до 1 категорії інвалідам ІІІ групи 50% мінімальної пенсії за віком.
Статтею 54 вищезазначеного Закону, яка діяла до прийняття Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» № 107-VI від 28.12.2007 року, передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, було визнано не конституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими змінювалися розміри основної та додаткової пенсій, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд не може погодитися з доводами відповідача щодо нарахування пенсії позивачу відповідно до Постанови КМУ від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок кошів державного бюджету», оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу.
Згідно пунктів 3 та 4 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Також суд не може погодитися з доводами відповідача щодо неможливості застосування відносно позивача положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в зв’язку з тим, що нарахування пенсії йому проводиться за іншим законом, оскільки відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не може бути підставою для реалізації конституційної гарантії та права на отримання пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.
В зв’язку з чим суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання основної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначається за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки відсутній інший законодавчий акт, що визначив би цей розмір чи встановив інший розмір.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виплата нарахованих сум пенсії, не отриманих з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, здійснюється за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, в зв’язку з чим суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Позивачем заявлена вимога про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з березня 2007 року по грудень 2007 року та з січня 2010 року на період дії Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Вирішуючи спір в межах позовних вимог суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, а саме з березня 2007 року по грудень 2007 року та з січня 2010 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст. ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи”, ст.ст. 6-14, 71, 159–163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з розміру пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за 2007 рік з 01.03.2007 року по 31.12.2007 року та з 01.01.2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за 2007 рік з 01.03.2007 року по 31.12.2007 року та з 01.01.2010 року. Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області зобов’язаний виконати дану постанову негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя Т.О. Ярошенко
З оригіналом згідно: підпис
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1955/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Ярошенко Тамара Олександрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.10.2010
- Дата етапу: 22.10.2010