Справа № 2- 5281/2010 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2010 року.
Фрунзенський районний суд м. Харкова
в складі головуючої судді - Алфьорової Т.М.,
за участю секретаря судових засідань - Савченко В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа органи опіки й піклування Київської райради м. Харкова про позбавлення батьківських прав,
встановив:
Позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду в інтересах неповнолітньої доньки з позовною заявою про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3, посилаючись на те, що від шлюбу з відповідачем вона має неповнолітню доньку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Свідоцтво про розірвання шлюбу отримано 06 грудня 2005 року. Після розірвання шлюбу відповідач не здійснює своїх батьківських обов’язків по відношенню до дитини. На протязі усіх років він ухиляється від виконання свого батьківського обов’язку, не проявляє турботи до дитини, не бере участь у її вихованні, жодного разу не надавав матеріальної допомоги на її утримання, не забезпечує дитину необхідним одягом і іншими необхідними предметами обіходу, не цікавився станом здоров’я. Дитина тривалий час не бачить свого батька, а батьком вона називає іншу людину, а саме ОСОБА_5, з яким вона з 2007 року проживає в зареєстрованому шлюбі. У зв’язку з вказаними обставинами, вона вимушена звертатися до суду з цим позовом.
Позивач у судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі і пояснила суду про обставини викладені вище.
Відповідач повідомлявся належним чином про судове засідання, за останнім відомим місцем проживання, але в судове засідання не з’явився, причини не явки до суду не повідомив, заперечення проти позову не надав. В матеріалах справи є його заява про слухання справи за його відсутністю, проти позову не заперечує.
Третя особа - представник органи опіки й піклування Київської райради м. Харкова в судове засідання не з’явився, про день і час слухання справи сповіщений належним чином. Не явка третій особи не перешкоджає слуханню справи.
Суд, вислухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини
У судовому засіданні встановлено, що сторони по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були в зареєстрованому шлюбі з 2002 року, який був розірваний згідно рішення Фрунзенського райсуду м. Харкова від 12.10.2005 року.
Свідоцтво про розірвання шлюбу, серії НОМЕР_1, видане Фрунзенським відділом реєстрації актів громадянського стану, актова запис № 549, отримано позивачем 06 грудня 2005 року.
Від цього шлюбу мають одну дитину – доньку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ст. 155 Сімейного Кодексу України – ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Відповідно до Сімейного Кодексу України до батьків які ухиляються від виконання своїх батьківських обов’язків, передбачено застосування правових санкції у тому числі і позбавлення батьківських прав.
Згідно зі ст.164 СК України - батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Як встановлено в судовому засіданні відповідач протягом тривалого час, а саме з моменту розірвання шлюбу з 2005 року, фактично не приймає участі у вихованні неповнолітньої доньки, не цікавився духовним, фізичним її розвитком, станом здоров’я та матеріальними потребами дитини, не забезпечує дитину необхідним одягом. Неповнолітня ОСОБА_4 не бачить батька, а батьком називає іншу людину, а саме чоловіка ОСОБА_2 – ОСОБА_5 з яким вона з 13.10.2007 року проживає в зареєстрованому шлюбі і який піклується за дочкою, займається її вихованням та матеріальним забезпеченням.
За інформацією адміністрації дитячої поліклініки № 23 від 20.04.2010 року – батько неповнолітньої ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 до поліклініки не приходив і не цікався здоров’ям своїй доньки, водила дитину до поліклініки тільки мати.
Згідно інформації Харківської гімназії № 116, яку відвідує неповнолітня ОСОБА_4 з 01.09.2009 року - батько дитини за період навчання жодного разу не з’явився, не поцікавився розвитком доньки, хоча дитина потребує догляду і уваги з боку обох батьків. Вихованням та матеріальним забезпеченням займається тільки мати ОСОБА_5 та її чоловік.
Рішенням виконавчого комітету Київської районної у м. Харкові ради від 05.10.2010р. № 187, було затверджено протокол засідання комісії з питань захисту прав дитини від 28.09.2010 року щодо питань сімейних відносин та контролю за виконанням батьківських, опікунських обов’язків. Згідно цього протоколу комісія вирішила доцільним позбавити батьківських прав відповідача, який само ухилився від виконання своїх батьківських обов’язків відносно утримання та виховання неповнолітньої доньки.
За таких обставин, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи в першу чергу з інтересів дитини, яка рідного батько фактично не знає.
Згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач в судове засідання не надав доказів, що спростовують вимоги позивача, а надав нотаріально посвідчену заяву про відмову від батьківських прав на малолітню доньку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ст. 61 ЦПК України – обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
З огляду на ці обставини, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.164, 165 СК України та ст. ст. 10, 11, 60, 61, 212-215 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа органи опіки й піклування Київської райради м. Харкова про позбавлення батьківських прав задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3, 1981 року народження батьківських прав у відношенні неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Харківської області через Фрунзенський районний суд м .Харкова протягом десяти днів з дня оголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу, не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий - суддя -