Судове рішення #12076406

                                       

                Апеляційний суд  Кіровоградської  області

Справа  № 22-7785 -2010р..                     Головуючий у 1-й інстанції – Крімченко С.А.

Категорія –     50                                                              Доповідач – Черненко В.В.

    РІШЕННЯ

        ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

12 жовтня 2010 року      Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області в складі :

Головуючого судді    Черненко В.В.,

Суддів – Потапенко В.І., Кодрула М.А.

 при секретарі – Животовській С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Олександрійського  міськрайонного суду  Кіровоградської області  від 30 червня  2010 року  по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1  про позбавлення батьківських прав.

  ВСТАНОВИЛА:

           ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення  його батьківських прав, відносно доньки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, мотивуючи свою позовну заяву тим , що   відповідач по справі є батьком  ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.  Після розірвання у липня 1999 року,  шлюбних відносин  з відповідачем,  він не цікавиться  життям і здоров’ям доньки, не займається її вихованням, не приділяє їй належної уваги, матеріально не підтримує. Аліменти з відповідача  стягуються за рішенням суду , але  він не сплачує аліменти і має велику заборгованість по аліментам.  Просить позбавити батьківських прав  ОСОБА_4  по відношенню до  малолітньої доньки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Рішенням Олександрійського міськрайонного  суду Кіровоградської області від 30  червня 2010 року  позов було задоволено.

    В апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції в зв’язку з порушенням норм матеріального та процесуального права.

  Перевіривши законність та обгрунтованність  рішення суду першої інстанції, відповідно до ст.303 ЦПК України,   колегія суддів   дійшла  висновку, що апеляційна  скарга  підлягає  задоволенню  , рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням  нового рішення, про відмовлення в задоволенні позову.

          Задовольняючи    позовні вимоги, суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

          ОСОБА_3 проживає разом з матір’ю – ОСОБА_2  

           Суд встановив , що останні 6 років відповідач  не спілкується з дитиною, нехтує своїми батьківськими обов’язками, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини її навчання, підготовкою до самостійного життя не спілкується з дитиною в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу.

      Суд встановив, що  відповідно до висновку  комісії  з питань  захисту прав  дитини при виконавчому комітеті Олександрійської міської ради  №10/01-348 від 10.11.2009 року  доцільно позбавити ОСОБА_1 батьківських прав  відносно доньки ОСОБА_3.    Суд також встановив , що  ОСОБА_3  вважає, що батько не виконує  своїх батьківських обов’язків , по відношенню до неї, оскільки  не спілкується з нею і вона його давно не бачила.

        Суд першої інстанції дійшов висновку, що враховуючи досліджені в судовому засіданні докази, а також те , що відповідач свідомо ухиляється від виконання батьківських обов’язків і враховуючи  інтереси дитини, суд вважає за можливе позбавити ОСОБА_1 батьківських прав  по відношенню до його доньки ОСОБА_3.

 Колегія суддів  вважає, що  рішення суду першої інстанції  підлягає скасуванню з постановленням нового рішення, яким  в задоволені позовних вимог необхідно відмовити  з наступних підстав.

Відповідно до ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

    Відповідно до  ст..213 ЦПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин , на які  сторони посилаються  як на підставу своїх вимог і заперечень , підтверджених тими доказами.  які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст..215 ЦПК України  в рішенні суду  повинно бути вказано на підставі яких доказів та  з яких мотивів суд вважає встановленою наявність або відсутність фактів якими обґрунтовувались вимоги чи заперечення .

 Відповідно до ст.60 ЦПК України  кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу

            З рішення  суду першої інстанції вбачається, що  висновки суду першої інстанції  не ґрунтуються  на  конкретних доказах, а носять загальний характер.

            Так з матеріалів справи  вбачається , що   позивач в своїх поясненнях зазначає, що  відповідач не  цікавиться   долею дитини та  не допомагає  матеріально. Суд першої інстанції  в своєму рішенні робить висновок , що відповідач на протязі останніх  років не спілкується з дитиною без поважних причин, при цьому суд першої інстанції не бере до уваги пояснення відповідача по справі,  з яких вбачається ,що між позивачем і відповідачем  склались в край неприязні стосунки  і  зазначені  обставини  впливають на відношення батька та дитини. Суд першої інстанції  зазначені  обставини не перевірив  і не дав їм належної оцінки. Також суд першої інстанції, посилається   в своєму рішенні, як на  належний доказ на підтвердження позовних вимог , що відповідач по справі  не надає матеріальної допомоги дитині, не сплачує аліменти і має заборгованість по аліментам  , проте суд  першої інстанції не перевірив причини заборгованості по аліментам , не дав ніякої оцінки доказам відповідача по справі , що він  в добровільному порядку  виходячи із свого матеріального становища,  щомісячно надавав  матеріальну допомогу дитині, про що свідчать матеріали справи (а.с.53-60).   Суд першої інстанції як наслідок зазначає, що  в засіданні  встановлено, що відповідач дійсно свідомо нехтує своїми  батьківськими  обов’язками.

        Колегія суддів вважає, що такий висновок   суду першої інстанції не ґрунтуються на належних доказах , оскільки докази які б свідчили про свідоме ухилення відповідача по справі від виконання свої батьківських обов’язків в  матеріалах справи відсутні .

           Колегія суддів також  встановила, що позивач по справі , як на підставу позбавлення батьківських прав відповідача, посилається на те , що коли  відповідач буде позбавлений  батьківських обов’язків, то їй менше буде сплачувати коштів в школі, не потрібно буде запитувати дозвіл відповідача, щоб з донькою  виїхати до родичів в Росію, оскільки відповідач  до цього відмовлявся  надавати такий дозвіл.

      Колегія суддів вважає, що такі доводи позивача не є підставою для позбавлення батьківських прав  відповідача.

       Колегія суддів дійшла  висновку , що   між позивачем  та  відповідачем , після припинення  шлюбних відносин,  склались  вкрай  неприязні стосунки, які впливають   на відносини доньки  та батька –відповідача по справі. Колегія суддів вважає, що  відповідач по справі не в повному обсязі  виконує свої батьківські обов’язки по відношенню до своєї доньки - ОСОБА_3 , але   зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, та приймаючи до уваги інтереси дитини  , колегія суддів виходячи з   обставин встановлених в судовому засіданні , приймаючи до уваги  докази надані сторонами по справі , вважає, що  підстави для позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно доньки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 - відсутні.

          Керуючись  ст. 303,  п.2 ч.1 ст. 307, п. 3, 4 ч.1 ст. 309,  ст.ст. 313, 314, 316,  319 ЦПК України , колегія суддів ,-                                  

    В И Р І Ш И Л А :

            Апеляційну скаргу ОСОБА_1   -   задовольнити.

             Рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30 червня 2010 року  -скасувати.

             Ухвалити  нове рішення, яким  в задоволені позовних вимог  ОСОБА_2 до ОСОБА_1  про позбавлення батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.

              Судові витрати покласти на сторони відповідно до понесених витрат.

             Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом 20 днів з дня набрання законної сили рішення  апеляційного суду.

Головуючий – суддя:

Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація