Судове рішення #12066780

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ВІННИЦЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

                                                       І м е н е м    У к р а ї н и

                                                     

    29 жовтня 2010 року                                                                     м. Вінниця

           Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області у складі:

           Головуючого :  Оніщука В.В.,

           Суддів : Медвецького С.К., Чорного В.І.,

           при секретарі : Черепановій В.І.,

                                                   

          розглянувши  у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринка Вінницької області на рішення Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 08.09.2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок призначеної основної та додаткової пенсії,

в с т а н о в и л а :

У серпні 2010 року позивач звернувся в суд із зазначеним позовом, посилаючись на те, що він являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії та інвалідом 3-ої групи внаслідок захворювання, яке пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС, однак при нарахуванні та виплаті йому пенсії, відповідачем порушено вимоги Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому вважаючи дії відповідача неправомірними, просив зобов’язати управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка Вінницької області здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії за період з 01.07.2007 року по 21.05.2008 року, згідно вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

           Рішенням Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 08.09.2010 року позов задоволено та зобов’язано управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка Вінницької області здійснити перерахунок і виплату призначеної ОСОБА_1 державної (основної) і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за період з 01.07.2007 року по 21.05.2008 року, виходячи з розмірів мінімальної пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням індексації пенсії, відповідно вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із розрахунку не менше шести мінімальних пенсій за віком (основна пенсія) та додаткової пенсії у розмірі не менше 50 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Вирішено питання щодо судових витрат.

Не погодившись із вказаним рішенням суду, управлінням Пенсійного фонду України у м. Жмеринка Вінницької області подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на неправильне встановлення судом обставин по справі та порушення норм матеріального і процесуального права.

 Судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає, що вона підлягає задоволенню з таких підстав.

            Задовольняючи позов, районний суд виходив з того, що позивач має право на пенсійне забезпечення згідно вимог ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», при цьому судом першої інстанції, термін, за який необхідно провести перерахунок і виплату пенсії визначено з 01.07.2007 року по 21.05.2008 року.  

            Однак погодитись з таким висновком районного суду не можна, оскільки висновки суду не відповідають обставинам справи, суд неправильно застосував норми матеріального права.

            Судова колегія вважає, що вказані порушення призвели до неправильного вирішення справи, тому суд апеляційної інстанції на підставі п. 4 ст. 309 ЦПК України рішення суду першої інстанції скасовує та ухвалює нове рішення з наступних підстав.  

             Судом апеляційної інстанції встановлено, що   ОСОБА_1 має статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 20.06.2001 року та інвалідом 3-ої групи внаслідок захворювання, яке пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС, про що свідчить довідка за  № 002834.

           Відповідно до ст. 49 Закону України  "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

            За змістом ч.2 ст. 5, ст. 58 Закону України «Про загальнообов’язкове  пенсійне страхування» обов’язки щодо нарахування та виплати пенсійних виплат покладаються на Пенсійний фонд України та його територіальні органи.

             Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та Законами України.

            З матеріалів справи видно, що пенсія ОСОБА_1 з часу її призначення по 21.05.2008 року включно, нараховувалась і виплачувалась відповідачем відповідно до норм діючого на той час законодавства, норми якого не були визнані неконституційними.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" від 28.12.2007 року, зокрема норми п. 28  Розділу II щодо встановлення розмірів пенсії, було викладено в новій редакції.

   Проте, рішенням Конституційного Суду України від №10-рп/2008 від 22.05.2008 року названа норма визнана неконституційною і втратила чинність.

   Згідно із ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

   Таким чином, право на перерахунок пенсії в розмірах, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", мають особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 22.05.2008  року.

 За таких обставин, колегія суддів вважає, що у визначений позивачем період, пенсійне забезпечення останнього відповідало нормам діючого законодавства, які не були визнані неконституційними.

     Посилання суду першої інстанції на Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» є безпідставним, оскільки зазначеним Законом регламентовано право на відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров’ю особи, а в даному випадку має місце спір щодо правомірності нарахування і виплати пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

                Таким чином, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення вимог позивача щодо зобов’язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії за період з 01.07.2007 року по 21.05.2008 року є помилковим, до якого суд дійшов з порушенням норм матеріального права, що відповідно є підставою для скасування рішення суду та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.

                Керуючись ст. ст. 303, 304, 304№, 307, 309, 313, 314, 316, 317,319 ЦПК України, колегія суддів ,-

                                            в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка Вінницької області задовольнити.

Рішення Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 08.09.2010 року скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок призначеної основної та додаткової пенсії відмовити.

Рішення апеляційного суду є остаточним і касаційному оскарженню не підлягає.

        Головуючий :  

        Судді:

З оригіналом вірно:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація