Справа № 2-7293/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2010 р.
Краснолуцький міський суд Луганської області в складі
головуючого судді Янцовської Т.М.,
при секретарі Мурачковської О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Красному Лучі справу за позовом ОСОБА_1 до ПАТ „Краснолучвуглебуд” про стягнення заборгованості за побутове вугілля,
в с т а н о в и в:
Позивачка звернулась до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості за вугілля за 2009 рік, посилаючись на те, що перебувала з відповідачем у трудових відносинах з відповідачем з 24.10.1991 р. по 02.02.2009 р. Її стаж роботи у відповідача складає більш 18 років. 24.11.2009 року вона звернулась з заявою до відповідача про надання побутового вугілля за 2009 рік, але їй було відмовлено з тих підстав, що підприємство на є вугледобувним. Вважає відмову відповідача у наданні побутового вугілля незаконною, оскільки пунктом 12.10. Галузевої угоди, яку укладено між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об’єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 року, передбачено, що безоплатне забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється за нормою 5,9 тонн на рік на будинок або квартиру. Угода є обов’язковою для застосування для усіх підприємств. Забороняється включати до трудових договорів умови, що погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством, колективними договорами та угодами.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позові.
Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що дійсно позивачці у 2009 році не вивезено вугілля, але з тих підстав, що протоколом засідання робочої комісії від 09.02.2009 р. внесено зміни до п. 5 колективного договору ПАТ „Краснолучвуглебуд”, відповідно до якого безоплатно вугілля надається особам тільки при наявності чистого прибутку, отриманого у результаті господарської діяльності за попередній звітний рік. Оскільки підприємство у 2008 році не отримало чистого прибутку, безоплатне вугілля не надавалось особам, які мають право на його отримання.
Суд заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивачка перебувала з відповідачем у трудових відносинах з 24.10.1991 р., звільнилась 02.02.2009 р. відповідно до ч. 3 ст. 38 КЗпП України.
Позивачка є інвалідом 3 групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1
Відповідно до довідки ПАТ „Краснолучвуглебуд” від 26.07.2010 року станом на 26.07.2010 року заборгованість за побутове вугілля за 2009 рік перед позивачкою відсутня.
Як встановлено у судовому засіданні, що і не оспорюється сторонами, безоплатне побутове вугілля за 2009 рік позивачкою не отримано.
Відповідно до ст. 43 Гірничого закону України працівникам з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менш ніж 10 років для чоловіків і не менш ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних із підземними умовами, - не менш ніж 15 років для чоловіків і не менш ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менш ніж 20 років для чоловіків і не менш ніж 15 років - для жінок; та деяким іншим категоріям працівників підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства зобов'язані безоплатно надавати вугілля на побутові потреби в розмірі, що визначається колективним договором
Згідно протоколу засідання робочої комісії від 09.02.2009 р. внесено зміни до п. 5 колективного договору ПАТ „Краснолучвуглебуд”, відповідно до якого безоплатно вугілля у кількості 3,0 тонни надається особам тільки при наявності чистого прибутку, отриманого у результаті господарської діяльності за попередній звітний рік.
Статтею 8 Закону України «Про колективні договори та угоди» регламентується зміст галузевої угоди, зокрема щодо житлово-побутового, медичного, культурного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку.
Пункт 12.10. Галузевої угоди, яку укладено між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об’єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 року передбачає, що порядок забезпечення паливом на побутові потреби і компенсації витрат за спожиті електроенергію та газ працівниками і пенсіонерами підприємств вугільної промисловості встановлюється колективними договорами на підприємствах відповідно до Гірничого закону України , цієї Угоди, а також, (до приведення нормативно-правових актів у відповідність до Гірничого закону). Безоплатне забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється за нормою 5,9 тонн на рік на будинок або квартиру. Безоплатне забезпечення вугіллям поширюється на пенсіонерів, що живуть в Україні, незалежно від того, з якого підприємства вугільної промисловості України вони вийшли на пенсію, якщо вони відпрацювали в галузі:
- на підземних роботах чоловіки не менше 10 років, жінки - 7,5 років;
- на роботах, пов'язаних з підземними умовами, чоловіки - не менше 15 років, жінки - 12,5 років;
- на роботах у технологічному ланцюжку і на поверхні діючих і тих, що будуються, шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабриках, в шахтовуглебудівельних підприємствах чоловіки не менше 20 років, жінки - 15 років.
Стаття 5 Закону України «Про колективні договори та угоди» передбачає те, що умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов’язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали. Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод.
Також стаття 16 КЗпП України передбачає наступне: умови колективного договору, що погіршують порівняно з чинним законодавством і угодами становище працівників,
є недійсними.
Посилання представника відповідача на те, що підприємство ПАТ „Краснолучвуглебуд” у 2008 році не отримало чистого прибутку, а тому відповідно до п. 5 колективного договору безоплатне вугілля не надавалось позивачці, є необгрутованим, оскільки колективний договір укладається на основі чинного законодавства, ст. 43 Гірничого закону України передбачено, що підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства зобов'язані безоплатно надавати вугілля на побутові потреби в розмірі, що визначається колективним договором.
За таких обставин суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.43 Гірничого Закону України, ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК України,
в и р і ш и в:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ПАТ „Краснолучвуглебуд” на користь ОСОБА_1 заборгованість за побутове вугілля за 2009 рік в кількості 3000 кг, витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи – 120 гривень.
Стягнути з ПАТ „Краснолучвуглебуд” судовий збір у розмірі 51 гривні.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Луганської області через суд першої інстанції. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: