Судове рішення #12062202

Справа № 2а-2921/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2009 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі: головуючого судді Науменка М. А.,

при секретарі Момот Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Фастівської міської ради про визнання неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення, стягнення заборгованості за 2007-2009 роки та зобов»язання сплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до шести років, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом про визнання дій відповідача протиправними та зобов"язання здійснити виплату щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-2009 роки в розмірі не менше прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб. Зобов»язати відповідача сплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до шести років.

Згідно зі ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Розмір прожиткового мінімуму визначений Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік". Згідно рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 щодо скасування ряду положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано статті Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" не конституційними. За 2007-2009 роки вона отримувала допомогу значно нижчу, ніж це передбачено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми".

Управління соціального захисту населення при Фастівській міській раді Київської області позивачці відмовило в перерахунку грошової допомоги. У зв»язку з цим просить суд постановити рішення, яким зобов’язати Управління соціального захисту населення Фастівської міської ради Київської області зробити виплату недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною за 2007-2009 роки до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до шести років.

В судовому засіданні позивачка свої вимоги підтримала і пояснила, що відповідно до вищевказаного Закону їй передбачена виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Дані виплати були виплачені не в повному об"ємі, що призвело до порушення її прав.

Представник відповідача надав суду письмове заперечення де пояснив, що позов не визнає, вважає його таким, що задоволенню не підлягає мотивуючи тим, що допомога позивачці призначена відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", Порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (із змінами та доповненнями) та Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", "Про Державний бюджет України на 2008 рік". Крім того, відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України позивачка пропустила строк звернення до суду, а тому просить в позові відмовити.

У 2008-2009 роках в загальному обсязі субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім"ям з дітьми врахована потреба для забезпечення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши докази, оглянувши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачка має доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження. Позивачці була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачка просить суд стягнути з відповідача на її користь недоплачені кошти.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", громадяни України, в сім"ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Письмово відповідач відмовив позивачці провести перерахунок суми допомоги, посилаючись на те, що відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам і становить 130 грн. для незастрахованих осіб, в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України (порядок призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.

Відповідно до ст. 22 Конституції України при ухвалені нових законів або внесення змін до діючих законів не допускається зменшення змісту і об"єму існуючих прав і свобод людини.

Постанова Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13.06.2007 року "Про незалежність судової влади" передбачає, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України.

Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов"язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти прийняті відповідними органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Рядом рішень Конституційного Суду України встановлено, що окремі положення Законів про Державний Бюджет України щодо зупинення або обмеження пільг, компенсацій і гарантій є такими, що не відповідають Конституції України і порушують права громадян.

З огляду на вищенаведене, та виходячи з загальних засад пріоритетності Законів України над урядовими нормативно-правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім»ям з дітьми", яке передбачає виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової, або тимчасової втрати працездатності, та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, щомісячна допомога є формою соціального забезпечення громадян. Тобто, фактично ця вимога позивача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною є формою реалізації конституційного права громадян на соціальний захист.

За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату допомоги по догляду за дитиною громадянам України, в сім»ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких виплачується зазначена надбавка. Однак, в той же час, на думку суду, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання допомоги по догляду за дитиною, яка прямо передбачена законом.

Суд звертає увагу сторін на те, що реалізація права, що пов»язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов»язань судом не приймається до уваги.

Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на ньому наполягає одна із сторін, на що вказано в ст. 100 КАС України.

На підставі викладеного суд вважає переконливим доводи позивачки про визнання дій суб"єкта владних повноважень в особі Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Фастівської міської ради неправомірними і зобов»язання провести перерахунок щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років передбаченого Законом України "Про Державний Бюджет України за 2008 рік».

Беручи до уваги встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, оцінюючи надані сторонами докази, суд вважає позовні вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню, визнати дії Управління праці і соціального захисту населення Виконавчого комітету Фастівської міської ради щодо обмеження розміру належних виплат позивачу неправомірними і зобов’язати провести перерахунок щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з червня 2008 року по червень 2009 року та здійснити виплату вказаної заборгованості передбаченої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми». В іншій частині позову відмовити.

Керуючись ст. ст. 6, 10, 11, 19, 69, 71, 87, 100, 111, 112, 158, 159, 163 КАС України, ст. ст. 8, 17, 22 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці і соціального захисту населення Виконавчого комітету Фастівської міської ради щодо обмеження розміру належних виплат ОСОБА_3 за ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми» з червня 2008 року по червень 2009 року неправомірними.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Фастівської міської ради зробити перерахунок ОСОБА_3 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму та виплатити заборгованість за період з червня 2008 року по червень 2009 року, з врахуванням виплаченої суми позивачці в 2008-2009 роках.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Фастівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація