Судове рішення #12054370

                                     

Справа № 2-414 / 2010 р.

                  Р І Ш Е Н Н Я

             

                                     І М Е Н Е М           У К Р А Ї Н И

           

08 вересня 2010  року   Тарутинський районний суд Одеської області

у складі: головуючого – судді                                 Кравця Ю.І.

при секретарі                             Образенко Т.М.

             розглянувши у відкритому  судовому засіданні цивільну  справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язати вчинити певні дії та стягнути недораховану пенсію у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, що передбачено ст. 6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з січня 2008 р. по грудень 2009 р., та з 01.01.2010 року по серпень 2010 року,          

В С Т А Н О В И В:

             Позивачка звернулася з вищезазначеним позовом до суду з проханням визнати неправомірними та зобов’язати вчинити певні дії Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області (УПФ) по виплаті їй підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, що передбачено ст. 6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з січня 2008 р. по грудень 2009 р., та з 01.01.2010 року по серпень 2010 року.            

 Так, у своєму позові позивачка наполягає визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області про відмову виплатити  їй підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з січня 2008 року по серпень 2010 року як дитині війни, що передбачено ст. 6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та зобов’язати УПФ нарахувати і сплатити їй підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. При цьому позивачка посилається на рішення Конституційного суду  від 22 травня за № 10-рп/2008 положення п.п.41 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» було  визнано неконституційним.

             Позивачка  заявила  клопотання про  розгляд справи у її  відсутність.

             Заперечуючи проти позову УПФ посилається на ст.73 ЗУ«Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» яким забороняється використання коштів Пенсійного фонду для оплати пенсій, допомоги, що не передбачено Законом. Відповідно до ст. 87 Бюджетного кодексу України фінансування доплат, надбавок, підвищень до пенсії, встановлених законом є видатки, що здійснюються з Державного бюджету. Ст.23 Бюджетного кодексу України передбачає, що будь-які бюджетні зобов’язання можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. На даний час бюджетне призначення, щодо виплати соціальної допомоги як дітям війни відсутнє.  Просить суд відмовити в задоволені позову.

Представник відповідача заявив клопотання про  розгляд справи за його відсутності.

    Згідно ч.2 ст.158 ЦПК України особи, що беруть участь у справі, мають право заявляти клопотання про розгляд справи за їх відсутності

Згідно Прикінцевих положень ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» спори з приводу призначення, обчислення, перерахунку … одержання пенсійних виплат….. розглядаються в цивільному судочинстві.

Дослідивши докази суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

 Достовірно встановлено, що позивачка  відповідно до  ч.1 ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має статус дитини війни, що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с. 8).    

         Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 19.11.2004 року дітям війни, пенсії або довічне грошове утримання  чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.    Закон набрав чинності з 01.01.2006 р.  

    Позивачка звернулася до суду 22.07.2010 р. після того як Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі листом від 16.07.2010 р. відмовило їй в виплаті доплати до пенсії (а.с.6).

            Згідно ст. 257 ЦК України загальна позовна давність у межах якої особа може звернутись до суду з вимогою про захист цивільного права встановлюється тривалістю у три роки.

                Відповідно до п.41 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» статтю 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» викладено в наступній редакції: - Дітям війни (крім тих на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни», та гарантії їх соціального захисту»)  до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

           Ветеранам війни які мають право на отримання підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни,  гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

            З 01.01.2008 року позивачці  була нарахована та виплачена доплата до пенсії в сумі 47 грн., з 01.04.2008 року – 48,10 грн. Відповідно до п.8  Постанови  КМУ від 28.05 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» доплата до пенсії дітям війни склала з 22.05.2008 року – 48.10 грн.,  з 01.07.2008 р. – 48.20 грн., з 01.10.2008 р. - 49.80 грн., що становить 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, замість 30% мінімальної пенсії за віком.

              Відповідач повинен здійснити доплату до пенсії позивачу з розрахунку 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

               Рішенням Конституційного суду  від 22 травня 2008 р. за № 10-рп/2008 положення п.п. 41 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» було  визнано неконституційним.

             З 22 травня 2008 року відповідач мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».

             Відповідно до  ч.2 ст.152 Конституції України  закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

    З огляду на викладене  за травень-грудень 2008 р. позивачу недоплачена соціальна допомога як дитині війни.

            Зазначену соціальну допомогу повинен виплачувати саме відповідач з наступних підстав. Згідно п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою кабінету міністрів України № 1261 від 24 жовтня 2007 року до основних засад Пенсійного фонду України відноситься зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування  та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. У п. 8 вказаної Постанови до джерел формування коштів Пенсійного фонду України відносяться також кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Фонду у випадках, передбачених законодавством.

            Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» соціальне забезпечення державних соціальних гарантій передбачених цим законом здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.              

   

            Стосовно позовних вимог щодо здійснення позивачці доплати до пенсії починаючи з 01.01.2009 р. по грудень 2009 року, суд вважає такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

          Законом України "Про державний бюджет на 2009 рік" дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не зупинено. Відповідно до ч.2 ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.       Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни, є Закон України "Про соціальний захист дітей війни".  

           Таким чином, відповідач з 01.01.2009 року по грудень 2009 року  повинен діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та провести перерахунок пенсії позивачці з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також провести відповідні виплати.

           Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ч. 3 ст. 46 Конституції України).

Далі,  Законом України про  Державний бюджет на 2010 р. від 27.04.2010 року № 2154-VI не передбачено бюджетне призначення щодо виплат соціальної допомоги як дітям війни, а фінансування доплат, надбавок, підвищень до пенсії, встановлених законом є видатками, що здійснюються виключно з Державного бюджету, суд вважає, що вимоги позивача не можуть бути задоволені щодо виплати та перерахуванню пенсії за період з  01.01.2010 р. по серпень 2010 р., т.я. відповідно ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а не з коштів Пенсійного фонду України.

               

         З урахуванням вищезазначеного, суд вважає, що відмова управління Пенсійного фонду в Тарутинському районі Одеської області у виплаті підвищення до пенсії у розмірі 30% є безпідставною, тому необхідно зобов'язати відповідача провести перерахунок та забезпечити проведення виплати позивачці підвищення до пенсії, яке передбачене ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, за період з 22 травня 2008 по 31 грудня 2008 року, а також з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. з урахуванням виплачених у 2008 році 10% підвищення, в іншій частині позовних вимог відмовити.

          В зв’язку з тим, що УПФ України в Тарутинському районі нараховує та виплачує пенсії з коштів державного бюджету, а не з власних коштів як юридична особа в рішенні не зазначається сума стягнення.

          На підставі вищевикладеного керуючись ст. ст. 10,57,60, 209, 212-215  ЦПК України, суд

               

                    В И Р І Ш И В:

           

 Позов  ОСОБА_1 задовольнити частково.

             Бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області  визнати противоправною.

            Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни, в розмірі 30%  мінімальної пенсії за віком, за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, а також з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. з урахуванням фактично виплачених сум.        

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

           Апеляційна скарга на рішення  суду першої інстанції може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення або отримання його копії.

Суддя:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація